Jaki powinien wyglądać śluz przed okresem?

photo_8920928
Źródło: Dzień Dobry TVN
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Najlepsza dieta przy bolesnej miesiączce
Najlepsza dieta przy bolesnej miesiączce
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Ból miesiączkowy okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej - poprawka
Ból miesiączkowy okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej - poprawka
Urlop menstruacyjny nowym benefitem w pracy?
Urlop menstruacyjny nowym benefitem w pracy?

Wygląd, zapach oraz konsystencja śluzu zmienia się wraz z kolejnymi etapami cyklu menstruacyjnego, co wykorzystuje się w metodzie naturalnego planowania założenia rodziny. Dzięki obserwacji swojego śluzu kobiety są w stanie określić, kiedy mają dni płodne.

Przezroczysty, ciągnący się śluz przed okresem jest sytuacją normalną. U większości jednak kobiet wydzielina z pochwy przed okresem ma barwę białawą bądź żółtawą, a konsystencja śluzu jest gęstsza. Barwę, zapach oraz konsystencję śluzu regulują hormony płciowe, nieprawidłowości mogą również świadczyć o schorzeniach kobiecych dróg rodnych.

Prawidłowy wygląd śluzu przed okresem

Obecność śluzu w czasie cyklu menstruacyjnego jest sytuacją fizjologiczną. Jej brak powinien budzić niepokój. W zależności od fazy cyklu, wygląd wydzieliny (zabarwienie i konsystencja) zmienia się. Dzięki temu można odróżnić dni płodne od niepłodnych. Jedynym parametrem, który nie powinien się zmieniać jest zapach. Jeśli zapach śluzu jest nieprzyjemny, zazwyczaj świadczy to o infekcji. Zabarwienie śluzu zazwyczaj ma barwę białą lub żółtą, jednak przezroczysty śluz przed okresem nie jest żadną patologią. Każdy organizm jest inny i zmiany stężenia hormonów różnią się w zależności od fazy cyklu. Przezroczysty śluz przed okresem, a ciąża - wygląd śluzu na początku ciąży jest inny. Gęstszy, zwarty, o ciemniejszym zabarwieniu, żeby chronić zagnieżdżony w jamie macicy zarodek przed czynnikami zewnętrznymi oraz środowiskowymi.

Charakterystyka śluzu przed okresem:

· Lepki i gęsty - wydzielina w takiej postaci stanowi barierę dla plemników, gdyż uniemożliwia im dalszą drogę w drogach rodnych kobiet.

· Mętny i nieprzejrzysty.

· Galaretowaty i zwarty.

Często tak wyglądający śluz budzi niepokój kobiet, które podejrzewają u siebie jakąś infekcję. Jednak jeśli nie towarzyszą mu inne objawy, takie jak: pieczenie, świąd czy szczypanie, nie ma powodu do obaw.

Metoda Billingsów

Metoda Billingsów to metoda naturalnego planowania rodziny. Polega na obserwowaniu wydzieliny z pochwy. Podczas dni płodnych występuje przezroczysty śluz z pochwy , wydzielina jest ciągnąca się i wodnista. Dodatkowo podczas owulacji kobieta może u siebie zaobserwować:

· zwiększenie o pół stopnia Celsjusza temperatury ciała,

· zwiększona tkliwość piersi,

· podwyższone libido,

· ból podbrzusza z prawej lub lewej strony na linii jajnika,

· uczucie otwarcia ujścia pochwy,

· obrzmienie warg sromowych większych i mniejszych.

Zmiany wyglądu wydzieliny z pochwy wraz ze zmiana faz cyklu owulacyjnego

1. Faza folikularna, czyli przedowulacyjna - w tej fazie po zakończeniu miesiączkowania błona śluzowa jamy macicy zaczyna się regenerować. Odpowiadają za ten proces głównie estrogeny, których stężenie dominuje w tej fazie cyklu. Pęcherzyki w jajniku również dojrzewają w tej fazie. Pod koniec fazy dojrzewa ostatni pęcherzyk (tzw. pęcherzyk Graafa), w którym jest zawarta komórka jajowa. Ta faza trwa od 1 do 13 dnia cyklu. Na jej początku występuje krwawienie menstruacyjne, które trwa ok. 5-6 dni, a następnie stopniowo zmienia się i staje bardziej przezroczyste, bezbarwne oraz wodniste.

2. Faza jajeczkowania, czyli owulacja - w tym czasie pęcherzyk Graafa pęka i wypuszcza dojrzałą, gotową do zapłodnienia komórkę jajową, która znajduje się wówczas w jajowodzie. Są to tzw. dni płodne, trwające do 48 h. Przypadają na 13-15 dzień cyklu. Wydzielina z pochwy jest rzadka, wodnista i przezroczysta. Taki śluz nie stanowi już bariery ochronnej i umożliwia plemnikom przedostanie się z pochwy poprzez szyjkę macicy i jamę macicy do jajowodu, gdzie dochodzi do zapłodnienia.

3. Faza lutealna - następuje w momencie, gdy nie dojdzie do zapłodnienia. Niezapłodniona komórka jajowa oraz obumierające ciałko żółte przemieszczają się do jamy macicy. W tej fazie dominuje stężenie progesteronu. Ciałko żółte odpowiada za produkcję progesteronu, którego głównym zadaniem jest ochrona i zapewnienie odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju zarodka (zapłodnionej komórki jajowej), jeśli jednak nie dojdzie do zapłodnienia, poziom progesteronu stopniowo spada, błona śluzowa jamy macicy nie jest odpowiednio ukrwiona i zachodzi proces złuszczania się błony śluzowej jamy macicy. Pod koniec fazy dochodzi do krwawienia menstruacyjnego i cykl ponownie się zaczyna. Faza lutealna trwa od 15 do 28 dnia cyklu. W tym czasie śluz staje się gęsty, galaretowaty, mętny, o zabarwieniu białym bądź żółtym, czasem jasnobrązowym.

Zobacz także:

Mleczny śluz - co oznacza przed okresem?

Zobacz film: Nastolatki o pierwszej wizycie u ginekologa.

Zobacz film: Nastolatki o pierwszej wizycie u ginekologa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości