Premenopauza – jak sobie z nią radzić?

kobieta u lekarza
Premenopauza. Co to jest?
Źródło: zoranm/Getty Images
Premenopauza to okres w życiu kobiety bezpośrednio poprzedzający menopauzę. Tę z kolei uznaje się za dokonaną, jeśli w ciągu 12 miesięcy nie wystąpiło comiesięczne krwawienie. Okres premenopauzy wiąże się więc z procesem przygotowywania się organizmu na nadchodzące zmiany, szczególnie te dotyczące gospodarki hormonalnej organizmu. Stąd też objawy premenopauzy mogą niejednokrotnie być bardzo dokuczliwe.

Premenopauza to okres, który podobnie jak wszystkie wcześniejsze etapy rozwoju hormonalnego, rozpoczyna się u każdej kobiety indywidualnie. Niektóre kobiety wchodzą w ten czas jeszcze przed 40. rokiem życia, inne dopiero w okolicach 50. urodzin. Wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu. Należy zaznaczyć, że prawie 1/3 kobiet właściwie nie odczuwa tego okresu jako szczególnie dokuczliwego, natomiast pozostała część boryka się z mniej lub bardziej bolesnymi dolegliwościami.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o menopauzie

dr Katarzyna Skórzewska, ginekolog i endokrynolog.
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauzą
Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauzą
Antykoncepcja hormonalna: rodzaje, wady i zalety
Antykoncepcja hormonalna: rodzaje, wady i zalety
Jak dieta pomaga w leczeniu zaburzeń hormonalnych?
Jak dieta pomaga w leczeniu zaburzeń hormonalnych?
Czym jest hormonalna terapia zastępcza?
Czym jest hormonalna terapia zastępcza?
Menopauza to nie koniec świata
Menopauza to nie koniec świata

Co jest premenopauza?

Premenopauza bezpośrednio poprzedza przekwitanie. Uznaje się ją za okres przejściowy, kiedy w organizmie kobiety zachodzą gwałtowne zmiany mające przygotować gospodarkę hormonalną na menopauzę. Okres premenopauzy wieńczy ustanie miesiączkowania i w tym czasie można już mówić o menopauzie. Premenopauza rozpoczyna się u każdej kobiety indywidualnie, aczkolwiek przyjmuje się, że u większości będzie to okres między 45. a 55. rokiem życia. Zdarzają się jednak przypadki, w których zmiany hormonalne mogą nastąpić wcześniej lub później.

W trakcie premenopauzy zmniejsza się ilość obecnego w organizmie kobiety progesteronu. To on odpowiada za zaburzenia miesiączkowania i upławy między miesiączkami. Zmniejsza się również poziom estrogenów. Z tego też powodu kobiety w okresie premenopauzy i menopauzy częściej zaczynają cierpieć na dolegliwości związane z osteoporozą i choroby serca.

Jakie są najczęstsze objawy premenopauzy?

Objawy premenopauzy przypominają w dużej mierze te, które wiążą się z okresem przekwitania. Dokuczliwe dolegliwości traktować należy jako sygnał organizmu dotyczący zbliżających się zmian. W okresie premenopauzy występują czasowe przerwy w wydzielaniu odpowiednich hormonów, coraz częściej również dochodzi do bezowulacyjnych cykli miesiączkowych. Wolniej pracują jajniki, a miesiączkowanie powoli zanika. Z tymi wszystkimi zmianami wiążą się z kolei konkretne objawy menopauzy:

  • nieregularne cykle miesiączkowe – między kolejnymi krwawieniami występują coraz dłuższe przerwy, choć może się zdarzyć również skrócenie tego okresu;
  • plamienia między miesiączkowaniem;
  • menstruacje bardziej obfite niż dotychczas lub przeciwnie – wyjątkowo skąpe;
  • uderzenia gorąca;
  • wahania nastroju, drażliwość;
  • bezsenność, problemy z zasypianiem;
  • bóle głowy;
  • mrowienie palców rąk i nóg;
  • drętwienie kończyn i bóle stawów;
  • suchość pochwy;
  • spadek libido;
  • problemy z nietrzymaniem moczu;
  • wiotczenie skóry;
  • nieustanne zmęczenie i osłabienie.

Premenopauza a miesiączka

Objawy premenopauzy związane są z mniej wydajną pracą jajników i "wygaszaniem" miesiączkowania. W okresie premenopauzy kobieta jeszcze jednak miesiączkuje. Krwawienia te mogą być bardzo nieregularne, zbyt obfite lub zbyt skąpe. Nieregularność miesiączkowania w okresie premenopauzalnym powoduje, że lekarze przyjmują, że menopauza się dokonała dopiero w momencie, gdy kobieta nie miesiączkuje od 12 miesięcy. Odstępy między miesiączkami podczas premenopauzy mogą bowiem wynosić nawet kilka miesięcy.

Kiedy premenopauza przychodzi za wcześnie

Objawy premenopauzy pojawiają się czasami u kobiet już po ukończeniu 30-35. roku życia. Tak wczesne objawy premenopauzy dla kobiet rozważających zajście w ciążę stanowią poważne niebezpieczeństwo. W takim przypadku koniecznie należy zgłosić się do lekarza i wykonać wszystkie niezbędne badania. Premenopauza może w takim przypadku wynikać z:

  • zaburzeń hormonalnych;
  • chorób autoimmunologicznych;
  • palenia papierosów.

Premenopauzie sprzyja z pewnością stres, niezdrowy styl życia, drastyczne, redukcyjne diety.

Jakie leki można brać przy premenopauzie?

Objawów premenopauzy nie można zupełnie wyleczyć, ale można je złagodzić lub wygasić. W tym celu konieczne jest nie tylko przyjmowanie określonych leków, lecz także prowadzenie zdrowego stylu życia. Podczas premenopauzy należy rzucić palenie, zadbać o zbilansowaną dietę. Wspomagająco przeciw osteoporozie należy przyjmować duże ilości wapnia i witaminy D3. Warto postawić nie tylko na suplementację w formie tabletek, ale także na naturalne źródła tych minerałów i witamin:

  • sardynki, szproty;
  • jogurty, kefiry;
  • żółte sery;
  • mleko.

W niektórych przypadkach premenopauzy włącza się także leczenie fitoestrogenami. Objawy premenopauzy można leczyć przede wszystkim lekami hormonalnymi. Niektórym kobietom zaleca się przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych lub założenie hormonalnej wkładki wewnątrzmacicznej. W części przypadków wdraża się hormonalną terapię zastępczą (HTZ), która jest bodaj najbardziej popularną metodą łagodzenia objawów premenopauzy.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości