Czy da się cofnąć nasz wiek biologiczny? Badacze mają ciekawą teorię

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
RMF FM/PAP
kobieta, które przegląda się w lustrze

Stres, różnego rodzaju choroby czy ciąża sprawiają, że organizm człowieka szybciej się starzeje. Co ciekawe, w ocenie badaczy ze Stanów Zjednoczonych proces ten - do pewnego stopnia - można odwrócić. W jaki sposób?

Wiek biologiczny - czy można go cofnąć?

Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital są zdania, że wiek biologiczny człowieka jest dużo bardziej elastyczny i - do pewnego stopnia - można go cofnąć. Swoją tezę potwierdzili w badaniach przeprowadzonych na ludziach i zwierzętach. Dr Jesse Poganik razem z innymi naukowcami przenalizowali krew pobraną od starszych pacjentów, którzy przeszli chirurgiczny zabieg ratunkowy. Badacze pobrali materiał do badań również od myszy oraz kobiet w różnych stadiach ciąży i po urodzeniu dziecka. Zbadali także krew osób, które z powodu COVID-19 trafiły do szpitala.

Uroda

Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W pobranym materiale badacze przyglądali się zdrowym tkankom i komórkom oraz metylacji DNA - modyfikacji genomu, która ma ścisły związek z biologicznym wiekiem organizmu. Zebrane dane pokazały, że silny stres zwiększał wiek biologiczny. Co ciekawe, po ustąpieniu stresogennych czynników - wracał on do stanu wyjściowego. W przypadku osób z urazami, które wymagały operacji ten proces trwał od 4-7 dni.

U kobiet w ciąży i myszy wiek biologiczny wzrastał aż do końca ciąży, ale po porodzie zaczynał się obniżać. W przypadku pacjentów z COVID-19 ten mechanizm zaobserwowano jedynie u kobiet.

Jak działa zegar biologiczny?

Należy podkreślić, że naukowcy stosunkowo od niedawna prowadzą badania nad wiekiem biologicznym człowieka. Eksperci sprawdzali markery organizmu, które - jak się uważa - odzwierciedlają biologiczny wiek, ale teoretycznie mogą też zależeć od innych czynników. Mają jednak nadzieję, że kolejne badania pomogą im lepiej zrozumieć działanie tego mechanizmu.

- Nasze wyniki podważają koncepcję, że biologiczny wiek może tylko się zwiększać wraz z upływem czasu. Sugerują, że mogą istnieć sposoby na spowolnienie jego wzrostu, a może nawet częściowe cofanie. Kiedy stres ustępował, biologiczny wiek wracał do pierwotnych wartości. Oznacza to, że sposoby powrotu do równowagi po stresie mogą zwiększać długowieczność - powiedział dr Vadim Gladyshev, jeden z badaczy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości