Biustonosz to dla niektórych nieodłączny element kobiecej garderoby. Jednak coraz więcej pań się buntuje i nie chce go nosić. Obchodzone są też Dni Bez Stanika, m.in. 13 października. Czy to dobry pomysł? Jaki jest wpływ stanika na zdrowie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. n. med. Maciejem Jędrzejko, ginekologiem.
Czy kobiety muszą nosić stanik?
Gillian Anderson, amerykańska aktorka wyznała niedawno: "Nie obchodzi mnie, czy mój biust sięgnie pępka. Nie mam zamiaru już nigdy zakładać biustonosza". Czy rezygnacja z tej części garderoby to dobry pomysł? - Są pewne sytuacje i stany zdrowotne, w których rezygnacja z biustonosza może powodować pewne problemy. Taką sytuację mamy u kobiet, które mają bardzo obfity biust, chorują na cukrzycę, insulinooporność. Jeśli biust przylega ciało do ciała, do klatki piersiowej, mogą się pojawić problemy typu maceracja skóry czy różnego rodzaju otarcia, owrzodzenia, a nawet infekcje bakteryjne w tych okolicach. Dlatego tym kobietom zalecamy noszenie biustonosza - mówił w Dzień Dobry TVN dr n. med. Maciej Jędrzejko, specjalista ginekologii i położnictwa.
Jak dodał, kilka lat temu pojawiły się informacje, że noszenie biustonosza sprzyja nowotworom piersi. - Duże badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykluczyły zdecydowanie taką możliwość. Kilkanaście dużych ośrodków potwierdziło, że noszenie biustonosza nie jest czynnikiem ryzyka raka piersi - podkreślił ginekolog. Jego zdaniem noszenie biustonosza to kwestia komfortu i wyboru każdej kobiety. - Jeśli dziewczyna ma zdrowe, jędrne i nieobwisłe piersi, może nie nosić biustonosza - stwierdził.
Czy kobiety potrafią dobrać odpowiedni biustonosz?
W ocenie ginekologa, sporym problemem jest to, że ogromna grupa kobiet ma nieprawidłowo dobrany biustonosz. - W Polsce nie ma zbyt wielu brafitterek, zwłaszcza w małych ośrodkach. (...) Nasze doświadczenia są takie, że 80 proc. kobiet ma źle dobrany biustonosz i nosi za mały - wskazywał nasz rozmówca.
Kobiety bardzo często nie mają świadomości, że ich piersi się zmieniają, tym samym nie powinny nosić jednego rozmiaru przez całe życie. - Piersi zmieniają się w cyklu miesięcznym. Przed miesiączką są bardziej obrzmiałe. Zmieniają się wraz ze zmianą masy naszego ciała. Kiedy tyjemy, stają się większe, kiedy chudniemy - mniejsze. Zmieniają się wraz z wiekiem, a także w ciąży. Co 6-8 tygodni zmieniają się czasem nawet o rozmiar - zaznaczył dr Maciej Jędrzejko.
Czy kobiety powinny spać w biustonoszu? Jaki biustonosz zakładać do uprawiania sportu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Międzynarodowy Dzień Bez Stanika
- Jak dbać o piersi po okresie karmienia? "Należy pracować nad jakością i jędrnością skóry"
- "Siła jest kobietą". Malwina odczarowuje raka. "Wiele osób twierdziło, że jestem za młoda na nowotwór piersi"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Bill Diodato / Getty Images