Profilaktyka zdrowia

"Przyjmuje ok. 35 leków na dobę". Poruszająca historia małej Klaudii, dla której ratunek jest tylko jeden

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Przeszczep płuc i wątroby jedynym ratunkiem dla Klaudii
Przeszczep płuc i wątroby jedynym ratunkiem dla KlaudiiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Klaudia od urodzenia choruje na mukowiscydozę. Choroba wywołała ogromne spustoszenie w ciele dziewczynki. Szansą dla niej na lepsze życie jest jednoczesny przeszczep wątroby i płuc. Jakie są szanse, że operację uda się przeprowadzić?

Klaudia walczy z mukowiscydozą

Klaudii nie pomogą największe pieniądze świata. Nie uratują też najnowocześniejsze leki. Mukowiscydoza, czyli przewlekła choroba genetyczna doprowadziła u 12-latki do tak dużego zniszczenia wątroby i płuc, że jedyną szansą dla niej jest jednoczesny przeszczep tych organów. Jeśli znalazłby się dawca, byłaby to pierwsza taka transplantacja u dziecka w Polsce.

Klaudia z mukowiscydozą zmaga się od urodzenia. - Ta diagnoza była dla mnie bardzo druzgocąca. Ja nie wyobrażałam sobie, jak to dalej może wyglądać i kiedy rozmawiałam z lekarzami, mówili, że to jest choroba genetyczna, postępująca, nieuleczalna. Pierwsze moje pytanie, które zadałam, to czy ona będzie krócej żyła. Kiedy usłyszałam tę najgorszą odpowiedź, że tak, to było straszne - mówiła pani Paulina, mama Klaudii.

Dziewczynka ma sześć inhalacji dziennie, dwa drenaże, przyjmuje też bardzo dużo leków. - Jest ok. 35 na dobę - dodała mama 12-latki. Klaudia musi też stosować specjalną dietę. - Dieta Klaudii wygląda tak, że mamy 30 gramów białka na dobę. To jest bardzo mało. Do tego musimy mieć dietę bogatotłuszczową i bezlaktozową (...) - mówiła pani Paulina.

Niespodzianka dla Klaudii

Klaudia jest na nauczaniu indywidualnym, zdalnym. - Nie jest absolutnie możliwe w tym momencie, żeby chodziła do szkoły, tak fizycznie - mówiła mama dziewczynki. Ciągła izolacja, częste wizyty w szpitalu, codzienny strach o życie i zdrowie sprawiły, że 12-latka marzy, by żyć jak jej rówieśnicy. - Nie wiem, dlaczego niektórzy tak narzekają na szkołę. Szkoła jest fajna, przynajmniej mogą się spotykać z kolegami, koleżankami. Najbardziej mi brakuje przyjęć takich, jak mikołajki klasowe, czy np. bal walentynkowy - mówiła Klaudia.

Zorganizowaliśmy dla Klaudii miłą niespodziankę. Dzięki nam dziewczynka mogła porozmawiać ze znanym aktorem, o którym zawsze ciepło się wypowiada. O kogo chodzi? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości