Czy zmiana czasu może nam zaszkodzić? Lekarz nie ma wątpliwości

Jak zmiana czasu z letniego na zimowy wpłynie na nasze zdrowie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
W każdy ostatni weekend października przestawiamy zegarki i przechodzimy z czasu letniego na zimowy. Dzięki temu zyskujemy godzinę snu. Czy to dobrze? Jak taka zmiana wpływ na nasze zdrowie? Zapytaliśmy o to dr. Michała Matyjaszczyka, lekarza rodzinnego.

Zmiana czasu – czy ma wpływ na nasze zdrowie?

W nocy z 28. na 29. października przesuniemy zegarki z 3.00 na 2.00 nocy. Tym samym zyskamy dodatkową godzinę snu. Mogłoby się więc wydawać, że zmiana czasu przynosi nam korzyści. Tymczasem nie jest to do końca prawda.

Jak przyznał w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr Michał Matyjaszczyk, zmiana czasu niezależnie od tego, czy z czasu letniego na zimowy, czy z zimowego na letni ma niekorzystny wpływ na działanie naszego organizmu. – Przez pewien czas, niedługi, bo myślę, że około tygodnia, półtora jesteśmy bardziej rozbici. Rozbija to naszą codzienną rutynę i na pewno nie jesteśmy do końca tak wydajni, jakbyśmy byli bez tej zmiany. Na szczęście ten dyskomfort nie jest aż bardzo znaczący – tłumaczył specjalista.

Dla kogo zmiana czasu może być najbardziej niekomfortowa?

Trzeba jednak podkreślić, że każdy z nas inaczej reaguje na zmianę czasu. Pierwsze dni zazwyczaj są szczególnie trudne dla osób, które mają uporządkowany dzień lub pracują w systemie zmianowym. – Bardzo często zdarza się, że i tak wstają tę godzinę wcześniej, a potem mają problem, żeby utrzymać tę koncentrację do końca dnia. Natomiast są to przejściowe problemy, które ani w krótkotrwałym, ani w długotrwałym rozrachunku nie mają większego znaczenia – dodał.

Zmiana czasu może także odbić się na pacjentach z zaburzeniami snu lub ze skłonnością do stanów depresyjnych. – Choć pogorszenie zazwyczaj jest krótkotrwałe, to może się pojawić – wyjaśnił dr Michał Matyjaszczyk. Co ciekawe, to jak zareagujemy na przestawienie zegarków z 3.00 na 2.00, w dużej mierze zależy od pogody. – Ponura, depresyjna aura i zmiana czasu sprawia, że to "przestawienie się" będzie trudniejsze. W ładne, słoneczne dni ten proces zachodzi znacznie łagodniej – tłumaczył.

A co z lekami? Czy ze zmianą czasu trzeba zmodyfikować schemat ich przyjmowania? Otóż nie. – Czy to będzie 24, czy 23 godziny, to w lecznictwie otwartym nie znam leku, na który by to wpłynęło – stwierdził.

Gorsze samopoczucie w okresie jesienno-zimowym. Czy witamina D może nam pomóc?

Wraz ze zmianą czasu dni staną się krótsze. Ze względu na porę roku chwil ze słońcem jest niewiele. Tym samym w tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać o prawidłowe stężenie witaminy D. Dr Michał Matyjaszczyk uważa, że zamiast sięgać po suplementy diety, powinniśmy przyjrzeć się swojemu menu i sięgać po produkty, w których ta witamina występuje naturalnie.

Co więcej, specjalista jest zdania, że jeśli nie ma takiej potrzeby, nie powinniśmy suplementować witaminy D. – Wszyscy w tej chwili mamy możliwość tak zbilansować dietę, żeby ona była logiczna i nie są nam niezbędne tabletki. Oczywiście trzeba utrzymywać witaminę D na właściwym poziomie i nie dopuścić do jej niedoborów, natomiast niekoniecznie trzeba to robić przy pomocy sztucznych tabletek – wyjaśnił.

Dodatkowo powinniśmy korzystać z tych nielicznych dni ze słońcem i jeśli mamy taką możliwość wybrać na spacer. Remedium na niedobór słońca może być także fototerapia. – Jest sporo doniesień naukowych mówiących o tym, że fototerapia absolutnie ma sens i używanie oświetlenia np. w domu, które odpowiada falom światła dziennego, ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie – podkreślił.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości