Przyszła pora na poświąteczny detoks. Jak uporać się ze skutkami przejedzenia?

Młoda kobieta w kuchni, w jej dłoniach natka pietruszki i szklanka z zielonym smoothie.
Poświąteczny detoks
Źródło: Olena Ruban/Getty Images
Boże Narodzenie sprzyja ucztowaniu. W trakcie rodzinnych spotkań przy suto zastawionym stole trudno odmówić sobie wysokokalorycznych dań, co nierzadko przekłada się na złe samopoczucie. Jak poradzić sobie ze skutkami przejedzenia i szybko wrócić do formy po świętach?

Detoks - sprawdzona recepta na świąteczne przejedzenie

Uczucie ciężkości, wzdęcia, zgaga, zaparcia czy ból brzucha - to zaledwie część dolegliwości, które towarzyszą amatorom tradycyjnych świątecznych potraw po zakończeniu ucztowania. Nieprzyjemne objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na ich złagodzenie.

Zdrowa dieta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta

W odzyskaniu dobrego samopoczucia pomocne może okazać się oczyszczenie organizmu z toksyn. W trakcie grudniowych uroczystości jemy więcej i bardziej kalorycznie, a powrót do zdrowych nawyków żywieniowych to pierwszy krok do rozwiązania wynikających z tego problemów. W tym miejscu warto podkreślić, że poświąteczny detoks nie powinien mieć nic wspólnego głodówką. Zamiast odmawiać sobie jedzenia, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.

Jak powinien wyglądać poświąteczny detoks?

Objadanie się bez umiaru może prowadzić do braku apetytu, jednak całkowita rezygnacja z posiłków nie przynosi organizmowi żadnych korzyści. Po świętach z całą pewnością dobrze jest postawić na odżywcze koktajle na bazie owoców i warzyw, zieloną, imbirową i miętową herbatę oraz duże ilości wody. Co jeszcze warto wprowadzić do jadłospisu?

  • Produkty bogate w potas

    Potas odgrywa w ciele człowieka bardzo ważną rolę - między innymi oddziałuje na gospodarkę wodno- elektrolitową, a także uczestniczy w metabolizmie węglowodanów i białek. Jego niedobory można uzupełniać suplementami z apteki bądź takimi składnikami diety, jak banany, suszone owoce, pomidory, ziemniaki, szpinak i awokado.

    • Probiotyki

      Szczepy bakterii probiotycznych wspierają prawidłową pracę układu pokarmowego. Po świętach warto więc sięgnąć po produkty mleczne, w tym kefiry i jogurty, a także kiszonki.

      • Pokarmy bogate w błonnik

        Kolejną substancją wspomagającą trawienie jest błonnik. Znajdziemy go w produktach zbożowych, na przykład kaszy gryczanej i chlebie razowym, jak również w orzechach, pestkach, warzywach (kalafior, brokuły, fasola szparagowa, seler) i owocach (brzoskwinie, maliny, pomarańcze, banany, mandarynki).

        Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

        Zobacz także:

        Autor: Magdalena Brzezińska

        Źródło: kobieta.onet.pl, mp.pl

        Źródło zdjęcia głównego: Olena Ruban/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
        Materiał promocyjny

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana