Zdrowie

Wartościowy posiłek poza domem, czyli pomysły na lunchbox w pracy i w szkole

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jogurt z owocami

Codziennie każdy z nas staje przed wyborem, co zjeść w pracy i w szkole, by zadbać o organizm, portfel, a zarazem oszczędzić czas. Lunchbox wydaje się być idealnym pomysłem na posiłek poza domem. Co można ugotować, by nie znudzić się posiłkami oraz ich przygotowaniem?

Gotowanie może być pasją, przyjemnością lub męczącą koniecznością. Obojętnie, jakie uczucia są z tym związane, bez gotowania nie można się obejść. Codzienne zakupy gotowych lunchboxów w restauracjach czy barach mogą poważnie nadwyrężyć budżet. Dodatkowo, nigdy nie ma pewności, jakiego pochodzenia składniki używane są przy ich przygotowaniu. To argumenty, które zdecydowanie zachęcają do dzielenia się pomysłami na lunchboxy.

Skąd brać pomysły na lunchbox do pracy?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, ale może być bardzo wymijająca – zewsząd! Dieta pudełkowa stała się bardzo popularna, co sprawia, że ciekawe pomysły możemy czerpać z wielu źródeł. Rodzina i znajomi mogą być doskonałymi pomocnikami w stworzeniu ciekawych pomysłów na lunchboxy. Będą szczerzy, można do nich wrócić z dodatkowymi pytaniami, no i na pewno nie odmówią porady. Natomiast internet to zbiór wszelkich informacji, a tych związanych z gotowaniem zwłaszcza. Portale zbierające przepisy, blogi kulinarne, fora - to tylko niektóre ze źródeł, w których możemy wyszukać inspirujące pomysły na lunchbox do pracy czy dla dzieci. To, co może jeszcze zainspirować to własna lodówka!

Po przeanalizowaniu jej zawartości szczególnie satysfakcjonującym będzie wymyślenie pomysłu na lunchobx dla dzieci tak, by nie dopuścić do marnowania się zakupionych już produktów.

Nie mam czasu na przygotowanie lunchboxów do pracy, co mam zrobić?

Przede wszystkim uwierzyć, że przemyślane przygotowanie lunchboxów do pracy czy dla dzieci nie wymaga bardzo dużych nakładów czasowych. To prawda, że lunchbox nie przygotuje się sam, ale zdrowie i dobre samopoczucie warte są poświęconego czasu. Poza tym praktyka czyni mistrza i częstsze przygotowywanie lunchboxów do pracy usprawni proces gotowania, a tym samym pozwoli zaoszczędzić czas. Zresztą codzienne wizyty w bistrach czy barach również pochłaniają czas, a dodatkowo są większym obciążeniem finansowym.

Dobrą metodą dla lubiących planowanie, są przemyślane zakupy, które uwzględniają tygodniowy plan pomysłów na lunchboxy. Pozwoli to oszczędzić czas na planowanie poszczególnych posiłków.

Co jest potrzebne, by przygotować zbilansowany i pożywny lunchbox do pracy?

Po pierwsze, pojemnik. Może to być większe plastikowe pudełko lub kilka małych. Bez problemu dostępne są również pojemniki, które w środku podzielone są na kilka części. Umożliwia to zapakowanie różnych produktów, które nie będą się ze sobą mieszały. Innym pojemnikiem, nadającym się na lunchbox do pracy, jest słoik. Jedzenie można w nim układać warstwami, co sprawi, że zmieści się go zaskakująco dużo.

Po drugie, odpowiednie produkty. Składniki powinny być dostosowane przede wszystkim do preferencji smakowych, zdrowotnych, jak i czasu ich przyrządzania. Ważne, by posiłek był zbilansowany i zawierał różnorodne składniki odżywcze. Ziarna zbóż, warzywa, owoce, chude mięso to produkty bogate w witaminy i minerały, dające również wiele możliwości na ciekawe pomysły na lunchbox do pracy czy dla dzieci.

Lunchbox pomysły, czyli jak nie popaść w rutynę?

Nikt nie lubi nudy, żołądek również. Wyrobienie sobie stałego nawyku samodzielnego przygotowywania lunchboxów do pracy nie musi być nudne. Rutyna zniechęca do działania, dlatego ważne jest, by urozmaicać sobie pomysły na lunchbox do pracy. Różnorodność jest szczególnie ważna, jeśli realizujemy pomysły na lunchboxy dla dzieci. Przygotowując posiłki do szkoły, powinniśmy pamiętać się o tym, by były kolorowe, smaczne, najlepiej słodkie, a przy tym zdrowe. Brzmi jak trudny do zrealizowania plan? Pomysły na lunchboxy są bardzo wielorakie, dlatego jest z czego wybierać:

  • kasza, mięso i warzywa;
  • muffinki z jajek i warzyw czy ryb;
  • Tortille z warzywami i mięsem;
  • naleśniki z farszem (w szczególności smakują najmłodszym);
  • smażone placuszki z warzyw;
  • sałatki z owoców i warzyw;
  • owsianka lub jaglanka z owocami;
  • pieczywo z hummusem i warzywami;
  • kanapki z ulubionymi składnikami;
  • wszystko, co można schrupać.

Chcąc zjeść smaczny i bogaty w składniki odżywcze posiłek, warto gromadzić inspirujące pomysły na lunchbox do pracy czy dla dzieci. Przede wszystkim należy próbować i nie zniechęcać się małymi kryzysami. Nikt bez praktyki i zaangażowania nie jest od razu mistrzem w swojej dziedzinie. Jedzenie ulubionych przysmaków, jak i uśmiech na twarzy bliskich to najlepsza motywacja do realizowania własnych pomysłów na lunchbox. 

Zobacz wideo:

Drugie śniadanie, które da dużo energii
Drugie śniadanie, które da dużo energii Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: fcafotodigital/Getty Images

Pozostałe wiadomości