Mamy sezon na jabłka, więc warto przygotować z nich nie tylko pyszne przetwory, ale również ocet, który ma dobroczynne działanie na nasz organizm. Marcin Kisielewski, pasjonat kiszonek i nauczyciel w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku przedstawił w Dzień Dobry TVN prosty przepis na domowej roboty ocet.
Właściwości octu jabłkowego
Ocet jabłkowy wpływa na regulację poziomu cukru we krwi oraz procesów trawiennych, pomaga obniżyć cholesterol, zawiera również witaminy z grupy B i C, pektyny, biotyny, sód, potas, wapń, magnez oraz żelazo.
- Ocet jabłkowy i kiszonki to nasz polski super food. Najważniejsze to są bakterie probiotyczne oraz kwas mlekowy i kwas octowy, który pomaga nam regulować nasze jelita. W jelitach mamy miliony bakterii. Jeżeli będziemy z nimi żyć w komitywie, to nasze ciało nam podziękuje, a także są badania, że wpływają one na naszą psychikę i codzienny nastrój. Dlatego spożywanie właśnie octu czy kiszonek jak najbardziej jest wskazane - powiedział Marcin Kisielewski.
Jak zrobić ocet jabłkowy i co jest potrzebne do jego wykonania?
- Najważniejszy jest produkt, czyli jabłka ze sprawdzonego źródła. Jeśli jabłko ma jakieś ciemne plamki, są obite, to absolutnie takiego owocu już nie używamy, bo mogą się rozwijać mytotoksyny. Wrzucamy do słoika jabłka razem z pestkami, ze środkiem, ewentualnie ogonków można się pozbyć. Dodajemy również cukier, 4-5 łyżek na litr wody. Cukru się nie boimy, ponieważ i tak on cały zostanie sfermentowany i przetworzony na alkohol. Ten alkohol zostanie stworzony przez drożdżaki, które są w powietrzu. Jabłka zalewamy wodą, ale zostawiamy z 5-8 cm wolnej przestrzeni w słoiku. Jak ktoś ma fajne wodociągi, to może wlać wodę z kranu. Jeśli ktoś nie jest pewien i nie pije wody z kranu, to lepiej wodę przegotować i ostudzić - wyjaśnił pasjonat kiszonek.
Jak zrobić ocet jabłkowy w domu?
Zostawienie kilku centymetrów wolnej przestrzeni w słoiku jest bardzo ważne.
- Drożdże z powietrza zaczną burzliwą fermentację. Zaczną przekształcać węglowodany z cukru, z jabłek w alkohol, zwykły etanol. Winiarze po prostu zamykają balony i mamy wino, a my chcemy ocet. Następnie nakładamy na słoik gazę i zaciągamy gumkę recepturkę. To jest najłatwiejsza część. Teraz zaczynają się schody. Acetobakterie przetworzą alkohol w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy, który właśnie jest tym naszym upragnionym octem - wskazał Kisielewski.
Tak przygotowaną miksturę należy codziennie doglądać. Po jakim czasie ocet będzie gotowy?
- Każdego dnia zdejmujemy gazę, bierzemy łyżkę metalową albo drewnianą i mieszamy zamaszyście, żeby dotlenić cały wsad w słoju. Jabłka są o tyle wdzięczne, że wystarczy to robić raz dziennie. Za trzy, cztery tygodnie jabłka opadną. Wtedy można jeszcze zostawić na tydzień. Natomiast po tym tygodniu jabłka oddzielamy, a płyn zlewamy do czystego, nowego słoja i jeszcze trzy, cztery tygodnie, a nawet i dwa miesiące czekamy - podsumował ekspert.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czym zastąpić cukier w przetworach? Lista najlepszych zamienników
- Jak wyczyścić grzyby z piasku? Ten trik pomoże usunąć zanieczyszczenia
- Jak zrobić dżem z czereśni – z rabarbarem czy z sokiem z cytryny? Najlepsze wskazówki i przepisy
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News