Mrówki mogą pomóc w wykrywaniu nowotworów. "One po prostu chcą jeść cukier"

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Mrówka

Francuscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że mrówki można wyszkolić tak, aby znajdywały komórki nowotworowe w moczu. Jak powiedział główny autor publikacji Baptiste Piqueret: "Wyniki są bardzo obiecujące". W jaki sposób owady miałyby się przyczynić do profilaktyki nowotworowej?

Mrówki wykrywają nowotwór po zapachu moczu

Artykuł został opublikowany 25 stycznia w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society B", a głównym autorem pracy jest Baptiste Piqueret. Naukowcy wyszkolili 35 mrówek z gatunku Formica fusca, aby przy pomocy swoich receptorów węchowych znajdowały komórki nowotworowe. Owady te nie mają nosa, a receptory węchowe umiejscowione są na czułkach. Służą one do znajdowania pożywienia, a także do poszukiwania potencjalnych partnerów.

Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?

Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Badacze przeszczepili myszom komórki nowotworowe raka piersi, które wcześniej zostały pobrane od człowieka i nauczyli mrówki "kojarzyć cukier z moczem gryzoni zawierającym komórki nowotworowe". W efekcie owady po umieszczeniu ich przy pobranych próbkach moczu spędzały 20% więcej czasu obok tych z komórkami nowotworowymi niż przy zdrowych próbkach.

- One po prostu chcą jeść cukier - powiedział Baptiste Piqueret, główny autor badania i etolog z Université Sorbonne Paris Nord we Francji.

Zwierzęta szkolone do wykrywania nowotworów

Badacze mogą wykorzystywać lotne związki organiczne (LZO), które znajdują się w komórkach nowotworowych, jako biomarkery. Nie tylko mrówki mogą być szkolone do używania zmysłu węchu do wykrywania choroby. Zdaniem naukowców jednak, owady mają szansę "osiągać przewagę nad psami i innymi zwierzętami, których szkolenie jest bardziej czasochłonne" - podał dziennik "Washington Post".

Im wcześniej może zostać postawiona diagnoza, tym większe są szanse na leczenie. Dzięki mechanizmowi, który został zauważony u mrówek, możliwe jest ich wykorzystanie jako skutecznych, a przede wszystkim niedrogich, "biodetektorów" raka. Mimo iż wyniki są bardzo obiecujące, to prowadzący badanie ostrzegł, że "powinno się pamiętać, że jesteśmy bardzo daleko od korzystania z ich pomocy jako codziennego sposobu wykrywania nowotworów".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Saurav Karki/Getty Images

Pozostałe wiadomości