Zdrowie

Rewolucja w leczeniu złego cholesterolu. Jak działa lek, który wystarczy przyjąć 2 razy w roku?

Zdrowie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Rynek Zdrowia
Test na cholesterol

Na rynku dostępny jest nowoczesny lek, który może zrewolucjonizować leczenie hipercholesterolemii, czyli zbyt wysokiego poziomu złego cholesterolu. Terapia jest skuteczna, a pacjenci potrzebują tylko dwa razy w ciągu roku przyjąć lek. Działa prawie jak szczepionka.

Rewolucja w leczeniu złego cholesterolu

Inclisiran to lek oparty na nowym mechanizmie działania, funkcjonuje on jako inhibitor konwertazy proproteinowej. Preparat jest w klasie siRNA, czyli krótkim interferującym RNA. Pomaga on utrzymywać cholesterol LDL (zły) na niskim poziomie. Co więcej, terapia nim jest niezwykle wygodna, gdyż wystarczą tylko dwie dawki rocznie tego preparatu. Lek został wyprodukowany przez firmę farmaceutyczną Novartis.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

W ubiegłym roku lek Inclisiran został zatwierdzony w Wielkiej Brytanii. Został on przypisany około 300 tys. pacjentów z genetyczną chorobą wywołującą wysoki poziom cholesterolu LDL. W Unii Europejskiej zalecany jest osobom z genetycznie podwyższonym poziomem cholesterolu.

- Inclisiran to jeden z najnowszych leków, oparty na nowym mechanizmie działania, który pomaga utrzymywać zły cholesterol LDL na niskim poziomie - mówi Monique Clua Braun, Country President Novartis Poland dla Rynku Zdrowia.

Hipercholesterolemia - leczenie

Hipercholesterolemia to przewlekły stan zaburzeń gospodarki lipidowej. Objawia sie on podwyzszonym stężeniem cholesterolu we krwi. Podwyższonego poziomu nie czuć, jednak skutki nieleczonej choroby mogą być tragiczne. Stąd często nazywa się to utajoną chorobą.

- Podwyższony poziom cholesterolu to utajona choroba. Trzeba też wiedzieć, że wiele obecnie stosowanych metod leczenia, nawet przy odpowiedniej kontroli już po zakończeniu terapii, nie pozwala obniżyć cholesterolu do poziomu umożliwiającego zdrowe życie - ocenia szefowa Novartis Poland dla Rynku Zdrowia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Rynek Zdrowia

Źródło zdjęcia głównego: jarun011/Getty Images

Pozostałe wiadomości