Zdrowie

Właściwości kwiatu lipy – zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce

Zdrowie

Aktualizacja:
Autor:
Adrian
Adamczyk

Kwiat lipy zbiera się na początku jego kwitnienia, a suszony w odpowiednich warunkach (w temperaturze do 35 stopni Celsjusza) wykazuje właściwości lecznicze. Herbata z kwiatu lipy ma zastosowanie w leczeniu przeziębienia, grypy oraz zapalenia oskrzeli. Kwiat lipy stosowany jest również w kosmetyce, np. leczy łupież. Jakie jeszcze ma właściwości?

Kwiat lipy - na stres i niestrawność

Kwiat lipy ma właściwości napotne, przeciwzapalne i moczopędne. Herbata z kwiatu lipy wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, przez co polecana jest na niestrawność. Kwiat z lipy działa też uspokajająco i pozwala się zrelaksować.

Zioła - naturalne metody leczenia

Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnieDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Kiedy zbierać i jak suszyć kwiat lipy?

Z dobroczynnych właściwości lipy korzystali już żyjący w starożytności greccy i rzymscy lekarze. Słowianie twierdzili, że oprócz tego, że uzdrawia, to chroni też przed piorunami. Dziś wierzymy, że ta należąca do rodziny lipowatych roślina ma wyjątkowe właściwości. Jest ona popularna w strefach klimatu umiarkowanego na półkuli północnej, a pozyskiwanym z niej surowcem leczniczym są kwiatostany, które zakwitają na przełomie czerwca i lipca.

Kwiat lipy wyróżnia się pięknym zapachem, jest miododajny. Kiedy należy zbierać się kwiat lipy? Bez względu na to, czy ma się do czynienia z lipą drobnolistną, czy szerokolistną, kwiaty lipy zbiera się w początkowej fazie kwitnienia (później część z nich może już przekwitać). Zbiór kwiatów lipy najlepiej przeprowadzić w słoneczny, gorący (powyżej 30 stopni Celsjusza) dzień. Należy wybierać kwiatostany rosnące na drzewach oddalonych od ulic, które są źródłem zanieczyszczeń i mają negatywny wpływ na właściwości kwiatu lipy. Kiedy zbierać surowiec leczniczy – nie może być jedynym pytaniem, na które powinno się znać odpowiedź, pragnąc skorzystać z właściwości prozdrowotnych tej rośliny. Należy się również dowiedzieć, jak suszyć kwiat lipy. Zebrany surowiec trzeba suszyć w przewiewnym, zacienionym miejscu lub w specjalnej suszarce, w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza.

Od czego zależą właściwości kwiatu lipy?

Kwiat lipy, podobnie jak inne zioła wykorzystywane w ziołolecznictwie, posiada właściwości, które wynikają przede wszystkim z unikatowego składu tkanek rośliny. Kwiatostan lipy jest źródłem:

  • flawonoidów (tj. rutozydu, kwercetryny, izokwercetryny, astragaliny, tylirozydu),
  • olejku eterycznego (zawierającego farnezol, geraniol),
  • fitosteroli,
  • śluzu,
  • garbników,
  • kwasów organicznych,
  • soli mineralnych,
  • witamin C i PP.

Właściwości lecznicze i zastosowanie kwiatu lipy

Kwiat lipy ma zastosowanie u osób, które walczą z przeziębieniem. Herbata z kwiatu lipy działa rozgrzewająco, napotnie i przeciwzapalnie. Napary z lipy zmniejszają przekrwienie nosa i tym samym łagodzą katar, natomiast dzięki związkom śluzowym pomagają pokonać uporczywy kaszel, zaś płukanki na bazie kwiatu lipy łagodzą ból gardła. Kwiat lipy posiada właściwości lecznicze, które pomagają w stanach podgorączkowych, ułatwiają powrót do zdrowia chorym na anginę, grypę i zapalenie oskrzeli.

Dzięki olejkom eterycznym kwiat lipy ma działanie moczopędne. Oddziałując na pracę kanalików nerkowych, zwiększa produkcję oraz wydalanie moczu.

Napar z kwiatu lipy ma wpływ na działanie układu pokarmowego. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, stymuluje przepływ żółci do dwunastnicy, oddziałuje na przyswajanie spożytego jedzenia oraz wydalanie niestrawionego pokarmu. Preparaty na bazie kwiatu lipy są idealne po ciężkostrawnym posiłku, wspierają leczenie biegunek, polecane są osobom z łagodnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu wątroby lub woreczka żółciowego.

Kwiat lipy ma właściwości uspokajające. Sprawdza się w przypadku osób, u których obserwuje się nadpobudliwość nerwową. Olejki eteryczne, które znajdują się w kwiatostanie, działają odprężająco, rozluźniają napięte mięśnie oraz łagodzą uczucie zmęczenia po intensywnym wysiłku umysłowym.

Kwiat lipy w kosmetyce

Okłady z naparu lipy pomagają zmniejszyć opuchliznę wokół oczu oraz rozjaśniają cienie pod oczami. Tego rodzaju okłady przynoszą ulgę również w sytuacji ukąszenia przez owada. Na co jeszcze można stosować kwiat lipy? Przygotowywany na jego bazie tonik poprawia wygląd cery naczynkowej, zaś maseczka z lipy polecana jest osobom z cerą problematyczną, ponieważ redukuje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne. Ekstrakty z kwiatów lipy mogą posłużyć również do przygotowania kąpieli, która na skórę działa podobnie jak balsam.

Kwiat lipy polecany jest również na włosy. Pomaga uporać się z łupieżem, ma korzystny wpływ na kondycję skóry głowy, odżywia włosy, sprawia, że kosmyki są zdrowe, mocne i pełne blasku.

Kwiat lipy – jak stosować?

Herbatę z kwiatu lipy przygotowuje się z 1-2 łyżek suszu, można dodać do niej np. miodu. Dozwolone są 3 małe filiżanki herbaty z lipy na dzień. Napar z kwiatu z lipy jest zalecany w przypadku kobiet w ciąży, stanowi alternatywę dla zakazanych wówczas farmaceutyków. Miłośnicy ziołolecznictwa polecają również nalewkę z kwiatu lipy, która zalecana jest na przeziębienie i grypę. Tymczasem maseczkę z kwiatu lipy stosowaną w kosmetyce przygotowuje się z 2 łyżek suszu, 1 łyżki wrzątku, do których po ostygnięciu dodaje się łyżeczkę miodu. Maseczkę pozostawia się na twarzy na 15 minut.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Katrin Ray Shumakov/Getty Images

Pozostałe wiadomości