Zdrowie

Jak zakładać maseczkę, żeby skutecznie chroniła przed wirusem? Poznaj prosty trik

Zdrowie

maseczka ochronna
lukasz_gl/Pixabay

Pandemia koronawirusa wciąż nie daje za wygraną. Jej nieodłącznym symbolem są maseczki. Musimy je nosić w trosce o zdrowie własne i innych osób, by ograniczyć liczbę zakażeń. Wydawać by się mogło, że w ciągu roku nauczyliśmy się, jak je zakładać prawidłowo, żeby były skuteczne. Jeden pokazany przez lekarkę trik wyjaśnia wszystko. Zobacz nagranie.

Jak skutecznie nosić maseczkę?

Nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych obowiązuje już od wielu miesięcy. Maseczki towarzyszą nam na co dzień w pracy, sklepach i na ulicach. W jaki sposób je nosić , by ochrona była skuteczna? W prosty sposób wyjaśniła to fińska lekarka Eira Roos.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych specjalistka zademonstrowała, jak zakładać maseczkę, by chronić siebie i bliskich. Na opublikowanym w sieci nagraniu pokazała sztuczkę, dzięki której materiał lepiej przylega do twarzy, a co za tym idzie - skuteczniej osłania przed zarazkami.

Jak zakładać maseczkę?

Przede wszystkim pamiętajmy, żeby przed założeniem maseczki dokładnie umyć, a następnie zdezynfekować ręce. Nie dotykajmy też dłońmi wewnętrznej strony maski - w ten sposób łatwo przenieść na nią zarazki.

Na nagraniu Eira Roos zachęca, by złożyć maseczkę na pół. Następny krok to wykonanie dwóch supełków na obydwu gumkach - po każdej stronie. Gdy rozłożymy maseczkę, otwory na krawędziach należy zawinąć tak, by znalazły się pod spodem materiału. Zobacz nagranie:

Koronawirus w Polsce - stan na 7 kwietnia 2021 r.

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 14 910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 638 pacjentów z COVID-19.

Najwięcej nowych przypadków potwierdzono na Mazowszu – 2157 i na Śląsku – 1863, najmniej w woj. lubuskim – 251. Pozostałe przypadki pochodzą z województw: wielkopolskiego (1476), dolnośląskiego (1434), małopolskiego (1221), łódzkiego (1093), lubelskiego (911), kujawsko-pomorskiego (776), pomorskiego (730), zachodniopomorskiego (704), warmińsko-mazurskiego (532), świętokrzyskiego (485), podkarpackiego (482), podlaskiego (277) i opolskiego (256).

Łączna liczba zakażonych koronawirusem od początku wykrycia pierwszego przypadku w Polsce wyniosła tym samym 2 471 617, a 55 703 chorych zmarło.

Maseczki ochronne - które są najlepsze? "Niektóre mogą nam służyć nawet kilkadziesiąt miesięcy". Zobacz wideo:

Zobacz też:

PIMS - ten skrót powinien znać każdy rodzic. Choroba dotyka coraz więcej dzieci i rozwija się błyskawicznie

EMA o szczepionce AstraZeneca: "Korzyści ze stosowania przewyższają ryzyko działań niepożądanych"

Polacy przytyli w czasie pandemii. Ile kilogramów nam przybyło?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: ofeminin.pl

Pozostałe wiadomości