Zdrowie

Jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy? "Jedyną skuteczną formą ochrony są szczepienia"

Zdrowie

Reporter:
Katarzyna Jaroszyńska
Badaj się! Możesz uniknąć raka szyjki macicy - napisy
Dzień Dobry TVNBadaj się! Możesz uniknąć raka szyjki macicy - napisy

Rak szyjki macicy rozwija się latami, dając lekarzom czas na działanie. Jest jednym z najbardziej "podatnych" na profilaktykę̨ nowotworów złośliwych u kobiet. Jak można się przed nim chronić? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Piotrem Sobiczewskim, ginekologiem.

Rak szyjki macicy - dlaczego Polki chorują?

Rak szyjki macicy należy do jednych z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. - Rocznie rozpoznaje się go u ok. 2,5 tysiąca kobiet. Dzięki licznym programom od początku lat 90. obserwuje się powolny spadek liczby zachorowań. Niestety w porównaniu z innymi krajami ten spadek jest zbyt wolny - podkreślał w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Sobiczewski (Klinika Ginekologii Onkologicznej, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy).

Dlaczego wypadamy gorzej na tle innych krajów? W ocenie specjalisty powód jest bardzo prosty - kobiety unikają badań profilaktycznych, a do lekarza trafią, gdy choroba jest już zaawansowana. - Rak szyjki macicy na wczesnym etapie rozwoju jest całkowicie wyleczalny. Niestety problemem jest to, że mała grupa pacjentek zgłasza się na badania profilaktyczne - przyznał nasz rozmówca. Mimo że badanie cytologiczne, które wykrywa raka szyjki na wczesnym etapie, raz na trzy lata, każda kobieta między 25. a 59. rokiem życia może wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, to korzysta z nich zaledwie 20 proc. uprawnionych.

Rak szyjki macicy - co zrobić, aby nie zachorować?

Raka szyjki macicy wywołuje wirus HPV. Do zakażenia dochodzi najczęściej w czasie stosunku seksualnego. - Warto podkreślić, że prezerwatywa nie chroni przed transmisją wirusa. Jedyną skuteczną formą ochrony są szczepienia. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia taką szczepionkę powinny otrzymać dziewczynki, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego - powiedział prof. Piotr Sobiczewski.

Dlatego, aby uchronić kobiety przed rakiem szyjki macicy i wygrać z chorobą, WHO chce wprowadzić program powszechnych szczepień przeciwko HPV. - Program, który został ogłoszony w 2020 roku, zakłada zaszczepienie niemal 90 proc. dziewczynek do 15 roku życia - wyjaśnił specjalista. Jak zaznaczył, preparat jest bardzo bezpieczny, a powikłania po jego podaniu zdarzają niezwykle rzadko. - W krajach, w których szczepienia przeciwko HPV są powszechne, inwazyjnego raka szyjki macicy praktycznie się nie obserwuje - dodał.

Warto podkreślić, że nie każdy kontakt z wirusem musi oznaczać zakażenie i rozwój raka szyjki macicy. - Większość infekcji jest tylko przejściowa i układ immunologiczny sam zwalcza wirusa. Jedynie przetrwałe zakażenie może przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej - tłumaczył ginekolog.

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Pozostałe wiadomości