Zdrowie

Jak skutecznie odetkać zlew? Zapomnijcie o produktach z drogerii

Zdrowie

Autor:
Michalina
Kobla
Iuliia Mikhalitskaia/EyeEm/Getty ImagesJak odetkać zlew?

Jak odetkać zlew skutecznie i bez obaw o swoje bezpieczeństwo? To pytanie zadaje sobie wiele osób, przyzwyczajonych do stosowania chemicznych, często żrących środków, udrażniających rury. Przedstawiamy o wiele bezpieczniejsze metody, z których skorzystać możecie nie wychodząc z domu.

Jeśli woda w brodziku po kąpieli spływa w żółwim tempie, lub boicie się zmyć naczynia w obawie przed zatkanym odpływem, wcale nie jest powiedziane, że musicie udać się do drogerii. Skuteczne substancje i narzędzia do odtykania zlewu mogą znajdować się w waszych kuchennych szafkach i lodówce.

Jak odetkać zlew? Przedstawiamy proste metody

W pozbyciu się problemu niezawodna okazać się może zwykła sól kuchenna i… woda. Tyle tylko, że wrząca. Zanim sięgniecie po rękawiczki i detergent, którego opary wygonią was z pomieszczenia na kilkadziesiąt minut - spróbujcie wsypać do odpływu łyżeczkę soli i zalać ją wrzątkiem.

Po odczekaniu kilku minut i odkręceniu wody zlew dalej jest zatkany? Pomóc może inny, obecny w niemal każdym domu produkt - soda oczyszczona. Metody postępowania z nią są co najmniej dwa. Pierwszy zakłada wsypanie szklanki sody do odpływu i zalanie jej wrzątkiem po parunastu minutach. Drugi - zastąpienie wrzącej wody kolejnym, tanim i popularnym produktem, czyli octem.

Niektórzy zamieniają mieszankę octu i sody gazowanymi napojami. Próby udrożniania nimi rur nie zawsze jednak kończą się sukcesem.

Jak odetkać zlew domowymi sposobami

Istnieją również mechaniczne, domowe metody odtykania zlewu. Najpopularniejszy, a zarazem prawdopodobnie najskuteczniejszy, opiera się na wykorzystaniu gumowego przetykacza. Należy pamiętać, aby we właściwy sposób umieścić go na odpływie, wlać do zlewu trochę wody i zabezpieczyć drugi odpływ przed rozpoczęciem pompowania.

Zupełnie niekonwencjonalną, mechaniczną metodą odtykania zatkanego włosami brodzika jest wykorzystanie wyciorów (czyścików do fajki) lub szczoteczek do rzęs. Pozwolą nam one bez używania gołych dłoni pozbyć się włosów. Należy jednak uważać, aby ich nie upuścić i absolutnie nie pochylać się nad odpływem, do którego wcześniej wsypywaliśmy żrący detergent.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Iuliia Mikhalitskaia/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości