Zdrowie

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Są dwa zabiegi, z których korzystają Polki

Zdrowie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Metody usuwania tkanki tłuszczowej

Sposobów na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej jest bardzo wiele. Do jednych z najczęściej wykonywanych zabiegów tego typu należą liposukcja oraz kriolipoliza. Na czym polegają i u kogo można je wykonać? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Marcinem Ambroziakiem, dermatologiem, lekarzem medycyny estetycznej.

Co to jest liposukcja?

Statystyki pokazują, że liposukcja - zaraz po operacji plastycznej piersi - jest najczęściej wykonywanym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej. - Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Należy jednak pamiętać, że liposukcja nie jest formą odchudzania. Aby skutecznie stracić zbędne kilogramy, należy zmniejszyć kaloryczność posiłków lub zacząć więcej się ruszać - mówił w Dzień Dobry TVN dr Marcin Ambroziak, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej.

Osoby, które chcą wykonać liposukcję, muszą być zdrowe (przed zabiegiem lekarz zleca badania), a także mieć świadomość, że zabieg jest inwazyjny i mogą pojawić się powikłania. A ile tkanki tłuszczowej można usunąć podczas zabiegu? - Im mniej, tym bezpieczniej, taka jest zasada - dodał specjalista.

Kriolipoliza - na czym polega?

Innym, równie popularnym zabiegiem usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej jest kriolipoliza, czyli zamrażanie komórek tłuszczowych. - Po zamrożeniu 25 proc. komórek tłuszczowych obumiera - mówił specjalista. Mimo że to jeden z najstarszych i najlepiej poznanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, to jego przeprowadzenie też wiąże się z wystąpieniem powikłań. Na własnej skórze przekonała się o tym Linda Evangelista, była modelka. Celebrytka wyznała, że zabieg ją oszpecił i był powodem jej odejścia z show biznesu. Co mogło pójść nie tak? W ocenie Marcina Ambroziaka doszło najprawdopodobniej do przerostu tkanki tłuszczowej.

- Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, szacuje się, że występują raz na kilka tysięcy zabiegów. Dlaczego dochodzi do przerostu tkanki tłuszczowej? Tego nie wiadomo. Jeśli jednak taka sytuacja ma miejsce, należy przeprowadzić liposukcję - mówił w Dzień Dobry TVN specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości