Ból głowy pojawia się zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Często jest sygnałem od organizmu, zwiastującym przemęczenie, odwodnienie lub przeziębienie. Jeżeli ból głowy jest umiarkowany i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak wymioty, zawroty głowy, szum w uszach, sztywność karku - nie jest konieczna wizyta u lekarza, a wysoce pomocne okażą się domowe sposoby na ból głowy. Ból głowy najlepiej zwalczyć zaraz po jego pojawieniu się, ponieważ jest to uciążliwa dolegliwość, utrudniająca pracę i skupienie się. Również leki i naturalne sposoby na ból głowy będą skuteczniejsze, jeśli zastosuje się je odpowiednio szybko.
Napięciowy ból głowy - domowe sposoby
Przy napięciowych bólach głowy zalecane jest odczekanie z sięgnięciem po środek farmakologiczny i wypróbowanie w pierwszej kolejności domowych sposobów na ból głowy. Napięciowy ból głowy to najczęściej pojawiający się rodzaj dolegliwości. Umiejscowiony jest zwykle w skroniach lub nad brwiami, czasami również na środku głowy lub z tyłu. Jest lekki lub umiarkowany, ma charakter ucisku i różny czas trwania. Dotyka ludzi między 20. a 40. rokiem życia. Jego przyczyną jest długotrwałe napięcie mięśni głowy i szyi, które zazwyczaj ma miejsce podczas stresu, zdenerwowania, bezsenności. Napięciowy ból głowy może być także sygnałem o lekkim odwodnieniu, przemęczeniu organizmu lub zwiastować przeziębienie. Ludzi wrażliwych na pogodę może boleć głowa od zmiany ciśnienia atmosferycznego lub nagłej zmiany aury.
Domowy sposób na napięciowe bóle głowy to przede wszystkim znalezienie chwili spokoju i wyciszenie się, przerwanie na chwilę pracy i wykonanie relaksującego masażu skroni. Masuje się je trzema środkowymi palcami, wykonując okrężne ruchy od środka czoła do skroni lub na samych skroniach. Należy się przy tym odprężyć i rozluźnić mięśnie. Ulgę przyniesie także zmniejszenie napięcia w mięśniach karku i szyi. Należy w tym celu przechylić głowę kilkakrotnie na lewą i prawą stronę, tak, jakby chciało się dotknąć uchem ramienia.
Naturalnym sposobem na ból głowy jest wypicie naparu z ziół, głównie z mięty, rumianku, imbiru lub kozłka lekarskiego. Niektórym osobom pomaga wypicie filiżanki kawy. W napięciowym bólu głowy zaleca się zawsze sięgnąć po szklankę wody z cytryną i odrobiną soli, ponieważ ból może być sygnałem o niedostatecznej ilości spożytej wody. Warto mieć pod ręką butelkę z niegazowaną wodą, którą należy regularnie popijać.
Ból głowy w ciąży - domowe sposoby
W ciąży ból głowy pojawia się w wyniku zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele kobiety lub z powodu przemęczenia i zbyt małej ilości snu. Nie wszystkie środki farmakologiczne mogą być przyjmowane przez ciężarną, dlatego zaleca się korzystanie z domowych sposobów na ból głowy w ciąży. Jest to przede wszystkim 15-30 minutowy odpoczynek w zaciemnionym i wywietrzonym pomieszczeniu, ze stopami ułożonymi nieco wyżej od reszty ciała. Można także położyć na skronie i kark chłodny okład. W napięciowych bólach głowy w ciąży skutecznym sposobem jest rozluźnienie się poprzez wykonanie ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych.
Domowe sposoby na migrenowe bóle głowy
Migrena jest najbardziej dotkliwym rodzajem bólu głowy. Oprócz pulsującego bólu z jednej strony głowy, pojawiają się także nudności, wymioty, światłowstręt, zaburzenia widzenia i nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. Migrena wymaga konsultacji lekarskiej, a najskuteczniejsze okazują się zwykle leki przeciwbólowe. Domowe sposoby na migrenowy ból głowy są wsparciem leczenia farmakologicznego.
W czasie ataku migreny najlepszym rozwiązaniem jest położenie się w zaciemnionym, wywietrzonym i cichym pomieszczeniu, z wilgotnym okładem na skroniach i karku. W niektórych przypadkach pomocna jest aromaterapia z olejku miętowego lub lawendowego i delikatny masaż mięśni głowy.
Więcej o sposobach na migrenę przeczytasz tutaj: Domowe sposoby na migrenę. Jak naturalnie pozbyć się bólu głowy?
Domowe sposoby na ból głowy u dziecka
Ból głowy u dzieci występuje najczęściej podczas przeziębienia i podwyższonej temperatury. Oprócz podania leków należy zastosować u dziecka domowe sposoby na ból głowy. Jest to wyciszenie i uspokojenie dziecka oraz ograniczenie mu bodźców zewnętrznych. Należy położyć je w cichym, przewietrzonym pokoju. Najlepiej jeżeli dziecko zaśnie na kilkanaście minut. Można zastosować wilgotne okłady na czoło.
Ból głowy od zatok - domowe sposoby
W przypadku infekcji zatok ból głowy umiejscowiony jest w okolicy czoła i nasila się podczas pochylania. Domowe sposoby na ból głowy od zatok wspomagają leczenie farmakologiczne. Należy do nich stosowanie rozgrzewających okładów na okolicę zatok, zadbanie o komfort cieplny głowy poprzez noszenie czapki, nawilżanie powietrza i dbanie o toaletę nosa.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot. elenaleonova / Getty Images