Zielona kawa – recepta na zdrowie i piękną sylwetkę?

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kubka przepysznej, dodającej energii i pobudzającej kawy lub popołudniowego wypoczynku bez filiżanki tego aromatycznego napoju. Mimo wspaniałego smaku i korzystnego oddziaływania na organizm człowieka może ona również szkodzić, zwłaszcza pita w nadmiarze. Za jej zdrowszą alternatywę uważa się zieloną kawę. Jaki wpływ na organizm ma zielona kawa? Gdzie ją kupić i jak parzyć, aby nie straciła swoich niesamowitych właściwości? O zielonej kawie mówiła w Dzień Dobry TVN dietetyk Milena Nosek.

Choć zielona kawa uważana jest za niezwykle odżywczy napar, to jednak wzbudza wiele kontrowersji, szczególnie jeśli chodzi o jej uzdrawiające działanie.

Zobacz też: Fotografia kulinarna – jak robić zdjęcia jedzenia, które sprawiają, że cieknie nam ślinka? >>> 

Skąd pochodzi zielona kawa i gdzie ją można kupić?

Zielona kawa jest niczym innym jak niepalonymi lub niedojrzałymi ziarnami kawy, które powszechnie (po obróbce cieplnej) używamy do parzenia klasycznej tzw. małej czarnej. Proces ich przygotowania po zebraniu polega jedynie na usunięciu ich pergaminowej łuski i produkt jest gotowy do spożycia. Kawa najczęściej uprawiana jest pomiędzy Zwrotnikiem Raka i Koziorożca. Można ją również nabyć w specjalistycznych sklepach lub w Internecie, gdzie czeka cała gama tego produktu, m.in. zielona kawa w tabletkach, całe nasiona lub gotowa do zaparzenia, czyli zielona kawa mielona.

Zielona kawa – właściwości

Opinie na temat działania zielonej kawy są bardzo podzielone, nie można jednak odmówić jej tego, że jest świetnym źródłem witamin (m.in. B1, B2, B12, C, kwasu pantotenowego i foliowego) oraz mikro- i makroelementów (np. wapnia, sodu, fosforu, magnezu, manganu, czy żelaza). Zawiera również sporo kwasu chlorogenowego, który sprawia, że zielona kawa w przeciwieństwie do swojej czarnej wersji ma wpływ na regulowanie i zmniejszenie ciśnienia krwi.

Zielona kawa zawiera kofeinę, stąd też podobnie jak czarna kawa ma właściwości pobudzające i energetyzujące. Jednak w przeciwieństwie do niej zielona kawa nie podrażnia zbyt mocno żołądka, a ponadto:

  • działa pozytywnie na pracę nerek,
  • jest moczopędna,
  • chroni wątrobę,
  • zapobiega chorobom nowotworowym,
  • działa przeciwmiażdżycowo,
  • spowalnia procesy starzenia się poprzez zwalczanie wolnych rodników,
  • wzmacnia odporność,
  • działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

Jak parzyć i pić zieloną kawę?

Skoro wiadomo już, że warto pić zieloną kawę, wyjaśnić teraz należy jak ją parzyć, aby nie straciła ona swoich właściwości. Jeżeli kupujemy całe ziarna, trzeba je najpierw utrzeć („zmielić”) w moździerzu. Nie powinno się używać do tego młynka, ponieważ niepalone ziarna kawy są bardzo sprężyste, a więc łatwo o uszkodzenie urządzenia. Następnie 10 g drobno zmielonych ziaren należy zalać 120 ml wody o temperaturze około 85–90 st. C. Do zaparzenia i przygotowania naparu można wykorzystać także zaparzarkę lub kawiarkę.

Wielbiciele czarnej kawy mogą być trochę rozczarowani piciem zielonej kawy, dlatego, że smak i aromat zielonej kawy nijak się ma do jej czarnej wersji. Wynika to z faktu, że są one produkowane w odmienny sposób. Zielona kawa bardzo często jest porównywana do zielonej herbaty ze względu na jej lekko kwaśny smak oraz jaśniejszy kolor. Aby zniwelować jej specyficzny posmak, możemy podawać zieloną kawę z mlekiem, cynamonem, kardamonem, cukrem lub słodzikiem, cytryną, limonką lub pomarańczą. Optymalna ilość naparu to 2 filiżanki dziennie.

Zielona kawa – złoty środek na odchudzanie?

Zobacz też: Pyszny pomysł na deser z mascarpone i owocami >>> 

Najwięcej kontrowersji wywołuje teza, że zielona kawa znacząco wspomaga i przyspiesza proces gubienia zbędnych kilogramów. Wciąż trwają badania naukowe mające na celu ostateczne rozstrzygnięcie tej kwestii. Faktem jest jednak, że ma ona szereg właściwości, które wspomagają dążenie do szczupłej sylwetki, m.in.

  • przyspiesza metabolizm,
  • zmniejsza łaknienie,
  • hamuje napady głodu, a przez to pomaga walczyć z podjadaniem,
  • zmniejsza cellulit.

Działanie to wywoływane jest przez kwas chlorogenowy. Niemniej jednak, aby zauważyć znaczące zmiany w figurze, zielona kawa powinna być połączona z dietą oraz wysiłkiem fizycznym. Co ciekawe, uprawianie ćwiczeń po jej spożyciu będzie bardziej efektywne, ponieważ zielona kawa wpływa na zmniejszenie zmęczenia, zwiększenie wytrzymałości organizmu oraz poprawienie jego wydolność.

Lekarze i dietetycy zalecają wypicie filiżanki zielonej kawy na czczo, aby pobudzić metabolizm i wywołać pozytywne skutki wspomagające przemianę materii, a co za tym idzie odchudzanie.

Czy zielona kawa wywołuje skutki uboczne?

Zielona kawa brazylijska oprócz prozdrowotnego działania może także wywołać skutki niekorzystne dla naszego zdrowia, m.in. może spowodować hiperglikemię u cukrzyków, alergie lub zespół metaboliczny. Ponadto nadmierne spożycie tej kawy może przyczynić się do rozwoju cukrzycy oraz stłuszczenia wątroby.

Z tego też względu nie jest ona polecana: osobom chorującym na cukrzycę, kobietom ciężarnym i matkom karmiącym piersią, osobom z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami serca, a także dzieciom i młodzieży poniżej 16 lat.

Zobacz też:  Tiramisu mascarpone – jak przyrządzić idealny, włoski deser? >>> 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!