Czy picie octu to remedium na różne schorzenia? Specjalistka rozwiewa wątpliwości

ocet jabłkowy
Czy picie octów owocowych jest zdrowe?
Źródło: AniHobel/Getty Images
Octy owocowe cieszą się ogromną popularnością. Wiele osób uważa, że ich picie to remedium na różne schorzenia oraz niezawodny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Czy faktycznie mają takie właściwości? Kiedy i jak powinno się je stosować? Zapytaliśmy o to Ewę Gajko, dietetyczkę z Centrum Leczenia Otyłości Grupa Medyczna. 

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

DD_20220525_Ocet_REP
Ocet z owoców, warzyw i dziki ziół?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Octy żywe - czy są zdrowe?

Katarzyna Oleksik, dziendobry.tvn.pl: Na rynku można znaleźć wiele rodzajów octów. Wśród nich są tzw. octy żywe? Czym się różnią od "zwykłego" octu?

Ewa Gajko, dietetyczka z Centrum Leczenia Otyłości Grupa Medyczna: Ocet to mieszanina wody z kwasem octowym. Różnice pomiędzy poszczególnymi octami wynikają z substratu, czyli bazy (głównego składnika) i produktów (np. ziół, kwiatów), które dodamy, aby wzbogacić recepturę. Najbardziej popularne na rynku są octy owocowe, którym przypisuje się korzystne dla zdrowia właściwości oraz octy winne i balsamiczne. Te najczęściej dodajemy do potraw.

Ocet powstaje w wyniku kilkutygodniowej fermentacji owoców przez bakterie. Z technologicznego punktu widzenia podział na "żywe" i "zwykłe" nie istnieje. Tak naprawdę, większość octów będzie "żywa", bo są w nich bakterie.

Mówi się, że picie octów ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, np. wspomagają odchudzanie. Czy faktycznie tak jest? Jeśli tak, to w jaki sposób je stosować?

Uważam, że są znacznie lepszym dodatkiem do posiłków, niż remedium na problemy zdrowotne. Jedyną, dobrze udokumentowaną prozdrowotną cechą octów jest obniżanie stężenia glukozy po posiłku. Skorzystają na tym przede wszystkim osoby, które mają cukrzycę, inne zaburzenia gospodarki węglowodanowej lub problemy z kontrolą glikemii poposiłkowej.

Korzystny efekt obserwuje się już przy spożyciu 2 łyżeczek octu przed posiłkiem, możemy go rozcieńczyć z wodą (w żadnym wypadku nie należy pić nierozcieńczonych octów) lub dodać do sałatki w formie sosu. Trzeba tu jednak podkreślić, że taki sam efekt, jak ocet da zjedzenie miseczki warzyw przed głównym posiłkiem.

Wiemy też, że octy zawierają polifenole (zwalczają one wolne rodniki odpowiedzialne za tworzenie się zmian nowotworowych). Ich ilość zależna jest od bazy octu. Najzdrowsze będą octy z wiśni i czarnego bzu. Natomiast trzeba pamiętać, że znacznie więcej polifenoli mają same owoce. 

Mimo że w internecie można przeczytać, że picie octu zmniejsza masę ciała, odkwasza organizm czy pomaga złagodzić zgagę, to nie ma na to żadnych naukowych dowód. To mit.

Ocet żywy - kto powinien ich unikać?

Powiedzieliśmy, że picie rozcieńczonego octu może być pomoc przy leczeniu cukrzycy. Osoby, z jakimi schorzeniami w ogóle nie powinny sięgać po octy?

Na pewno nie powinny go spożywać osoby, które mają problem z żołądkiem czy przełykiem. Ocet może też uszkadzać szkliwo naszych zębów.

Czy możemy samodzielnie przygotować ocet? Do czego jeszcze możemy go wykorzystać?

Tak. Do jego przygotowania potrzebne będą owoce i czas. Bakterie, które odpowiadają za proces fermentacji octowej, znajdują się naturalnie w owocach z dużą zawartością cukru, musimy tylko pozwolić im działać. Czas potrzebny na wytworzenie domowego octu to minimum miesiąc.

Ocet świetnie sprawdzi się jako przyprawa - ja uwielbiam dodawać go do sosów sałatkowych, zakwaszam octem barszcz, a moim rodzice octem spirytusowym (który również cechuje się wcześniej omawianymi właściwościami) polewają mięsne galaretki. Ocet też świetnie sprawdzi się jako naturalny środek czystości.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości