Jakie znaczenie w leczeniu chorób psychicznych ma diagnoza? "Usłyszałem, że jestem ciekawym przypadkiem"

Dzień Dobry TVN

Problemy Pawła Kąkola zaczęły się już w okresie nastoletnim. Mężczyzna przez wiele lat poszukiwał specjalisty, który pomógłby mu uporać się z utrudniającymi normalne funkcjonowanie zaburzeniami. Rozwiązania sugerowane przez kolejnych lekarzy nie przynosiły pożądanych efektów. Na szczęście jednemu z ekspertów w końcu udało się postawić trafną diagnozę.

Paweł Kąkol przez lata zmagał się z chorobą, której nie potrafił zdiagnozować żaden lekarz. Już jako nastolatek miał skłonności do sięgania po używki, przez co sprawiał problemy samotnie wychowującej go matce. Po rozpoczęciu studiów mężczyzna postanowił zgłosić się do specjalisty. Powtarzające się epizody depresyjne oraz problemy z nadużywaniem alkoholu i narkotyków sprawiły, że postanowił poszukać pomocy.

Poszukiwanie odpowiedniego specjalisty

Podczas pierwszej wizyty u lekarza, Paweł Kąkol usłyszał jedynie krótkie, niewiele znaczące stwierdzenie: "Jest pan ciekawym przypadkiem". Trudne zmagania z zaburzeniami natury psychicznej zaprowadziły mężczyznę na wiele grupowych i indywidualnych terapii. Niestety, leczenie farmakologiczne oraz konsultacje z kolejnymi ekspertami nie przynosiły oczekiwanych rezultatów.

Dopiero po wielu latach trafiłem na właściwego specjalistę, który mnie w odpowiedni sposób zdiagnozował. Wtedy rozpoczął się proces terapii, zdrowienia i pracy nad właściwym problemem - czyli nie nad objawami, ale nad problemem, jakim jest zaburzenie osobowości typu borderline

- wyznaje Paweł Kąkol. Trudne doświadczenia, z jakimi się zmagał, w końcu zostały ujęte w ramy konkretnego schorzenia. Dzięki temu mężczyzna mógł podjąć dalsze kroki, prowadzące do poprawy jego samopoczucia.

Leczenie chorób psychicznych

Zaburzenie osobowości typu borderline, depresja oraz inne problemy natury psychicznej, wymagają kompleksowego leczenia. Ważna jest pomoc terapeuty lub psychiatry, ale w przypadku takich przypadłości, warto też poprosić o wsparcie innych ekspertów. Janusz Wietecha, dietetyk kliniczny i internista, nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

W leczeniu właściwie wszystkich chorób psychiatrycznych, powinniśmy pracować w większym zespole, niż tylko psychiatra. Wszystkie najnowsze badania kliniczne mówią o tym, że w leczeniu chorób psychiatrycznych, na przykład depresji, powinno się stosować profesjonalną dietę. Ważne są kwasy Omega-3, witamina B3, B6, B12, kwas foliowy, także witamina D3, która jest teraz tak popularna - to nie tylko odpowiedź na krzywicę i kości, ale także na poprawę nastroju

- zapewnia doświadczony specjalista. Jego zdaniem terapia nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli nie zatroszczymy się o swój organizm także pod kątem diety czy zdrowego trybu życia. Znaczenie sesji terapeutycznych wciąż jest jednak niepodważalne, przynoszą one wymierne skutki nawet wtedy, gdy pacjent, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, rezygnuje z przyjmowania leków.

Farmakoterapia nie zawsze jest konieczna. Często jest potrzebna na początkowym etapie leczenia, natomiast potem to rola psychoterapeuty, by pracować nad tym, żeby człowieka, który chorował przez jakiś czas, wprowadzić z powrotem do społeczeństwa i trochę mu w tym pomóc

- wyjaśnia terapeutka Monika Kotlarek. Dodaje też, że jeśli po wizycie u specjalisty mamy poczucie, że nie otrzymaliśmy właściwej opieki, powinniśmy bez wahania podjąć decyzję o zmianie lekarza. Proces leczenia nie jest łatwy, jednak skutkuje odzyskaniem równowagi, a przede wszystkim podniesieniem jakości życia. Pozwala zregenerować siły i uczy jak prawidłowo funkcjonować każdego kolejnego dnia.

Czuję się spokojny, mam stabilną pracę, moje relacje z bliskimi są poukładane i cieszę się, że mam takie życie

- mówi Paweł Kąkol, któremu po wielu latach udało się odzyskać spokój. Trafna diagnoza, którą w końcu usłyszał, pozwoliła mu rozpocząć właściwą terapię i uporać się z trapiącymi go zaburzeniami.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Brzezińska

Reporter: P. Tomaszczyk, N. Górska

podziel się:

Pozostałe wiadomości