Dzień całowania chłopaków w usta 2024 - Dlaczego warto się całować?
13 września obchodzimy "Dzień całowania chłopaków w usta". W studiu Dzień Dobry TVN osteopata dr Marian Majchrzycki opowiedział widzom, jakie korzyści zdrowotne daje nam pocałunek z ukochaną osobą. Okazuje się, że całowanie może pomóc nam zwalczyć ból głowy, redukuje opadające policzki czy obwisły podbródek.
- Codziennie rano, godzina 8 zaczynamy się całować jako gimnastyka twarzy, ale też wprowadzenie się w dobry nastrój. Jest to przesterowanie naszego układu nerwowego w tę część przywspółczulną, czyli relaks, odpoczynek, trawienie i także zdrowienie - powiedział ekspert.
Korzyści z pocałunku
Gdy się całujemy, serce zaczyna mocniej bić. - Na początku wydzielają się hormony stresu, ale chwilę później to się rozładowuje, serce zwalnia a ciśnienie spada. Osoby z nadciśnieniem czy różnego rodzaju chorobami cywilizacyjnymi np. cukrzyca powinny się całować, ale chodzi o to, żeby to było długo - zaznaczył osteopata.
- Zbadano, że 10 sekund pocałunku, jeżeli chodzi o florę bakteryjną, wymienia około 80 mln bakterii między partnerami. My potrzebujemy zdrowych bakterii, żeby trawić, po to też, żeby wzmacniać naszą odporność - dodał dr Marian Majchrzycki.
Pocałunek dobrze wpływa również na płuca i żołądek. - Lepsza wydolność płuc, zaczynamy lepiej oddychać i oddychamy nosem. Oddychamy głęboko, angażujemy przeponę i dolne żebra. [...] Żołądek to lepsze trawienie - podkreślił specjalista.
Poznaj więcej korzyści płynących z całowania w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pozwalasz psu polizać się po twarzy? Skutki tej decyzji mogą być opłakane
- Pozwalacie całować dzieci? "Wytłumacz bliskim, że to może być bardzo niebezpieczne"
- Kiedy ludzie zaczęli się całować? Naukowcy przedstawiają kilka hipotez
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: ArthurHidden/GettyImages