Joanna Ibisz o tajnikach akupunktury. Czy kobiety w ciąży mogą być nakłuwane?

Autor:
Justyna
Piąsta
Medycyna stylu życia, czyli jaka?
Medycyna stylu życia, czyli jaka?Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Akupunktura pomaga w leczeniu wielu dolegliwości i może nawet wspomagać terapię farmakologiczną. Co wiadomo o tej metodzie nakłuwania? O jej dobroczynnym działaniu w Dzień Dobry TVN opowiedziała Joanna Ibisz, dyplomowana lekarka medycyny stylu życia i specjalistka w dziedzinie akupunktury.

Czym jest medycyna stylu życia?

Joanna Ibisz jest ekspertką i dyplomowaną lekarką w dziedzinie medycyny stylu życia z ramienia International Board of Lifestyle Medicine. Ukończyła Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jest członkinią British Society of Lifestyle Medicine, a także specjalistką akupunktury z dyplomem Polskiego Towarzystwa Akupunktury. W codziennej pracy z pacjentami kieruje się holistycznym podejściem. Interesują ją naturalne terapie oraz to, jak kondycja psychiczna wpływa na ogólne zdrowie człowieka. Ibisz w Dzień Dobry TVN wyjaśniła, na czym dokładnie polega medycyna stylu życia.

- Medycyna stylu życia to jest dość nowa dziedzina. W Polsce istnieje od 2018 roku. Tak naprawdę opiera się na sześciu filarach. Chodzi tutaj o: zdrowe odżywianie, sport, odpowiedni, zdrowy sen, techniki radzenia sobie ze stresem, relacje z najbliższymi oraz walkę z nałogami. Medycyna stylu życia opiera się na tych filarach po to, żebyśmy mogli zapobiec chorobom. Jeżeli już je mamy, to możemy wstrzymać ich bieg albo wspomóc farmakologię, a czasem również po prostu stylem życia je wyleczyć. Chodzi tutaj o takie całościowe spojrzenie, ale też o odpowiedzialność pacjenta. Tutaj lekarz nie jest jedyną osobą odpowiedzialną za zdrowie, ale pacjent też musi włożyć swoją pracę, żeby zmienić ten styl życia. Lekarz może go w tym prowadzić, żeby wyszło mu to na dobre - powiedziała Joanna Ibisz

W dążeniu do zdrowia może pomóc akupunktura, którą stosuje się nie tylko w medycynie chińskiej. Okazuje się, że jest ona również przydatnym narzędziem w medycynie stylu życia. Jakie schorzenia można leczyć za pomocą wkłuwania igieł?

- Najbardziej popularne są zespoły bólowe. Lekarze mogą działać na różne zespoły bólowe, np. anestezjolodzy czy neurolodzy, nawet na NFZ w poradni leczenia bólu mogą taką akupunkturę wykonywać. Jest to uznana metoda przez WHO w 2019 roku. Mogą też być inne schodzenia, bardziej internistyczne, np. zaostrzenia astmy, alergie, migreny, choroby tarczycy czy też bezsenność. Możemy wspomóc leczenie farmakologiczne lub wyleczyć akupunkturą - przyznała lekarka.

Akupunktura - dla kogo jest ten zabieg?

Wybierając się na zabieg akupunktury, warto upewnić się, czy osoba, która będzie nas nakłuwać, ma do tego odpowiednie uprawnienia i jest specjalistą.

- Najlepiej byłoby, żeby akupunkturę wykonywał lekarz bądź fizjoterapeuta pod nadzorem lekarza, tak zaleca Polskie Towarzystwo Akupunktury przy Izbie Lekarskiej. Niestety, ten zawód nie jest do końca regulowany, dlatego ważne - jeżeli szukamy osoby, do której wybieramy się na akupunkturę - żebyśmy sprawdzili, jakie ma wykształcenie, jakie skończyła szkolenie, jakie ma doświadczenie - podkreśliła Joanna Ibisz.

Jak wygląda wizyta u lekarza, który wykonuje akupunkturę? Okazuje się, że wkłuwanie igieł nie jest tak bolesne, jak mogłoby się wydawać.

- Można powiedzieć, że uczucie wkłucia jest takie, jak ugryzienie komara. Następnie rozchodzi się takie inne uczucie, porównywalne do odczucia prądu bądź rozpierania w miejscu nakłucia. Pierwsza wizyta trwa 2 godziny, bo skupiamy się na stylu życia, rozmawiamy z pacjentem na temat tego, jak wygląda jego sen, odżywianie, czasami też relacje z innymi, czy uprawia sport. Musimy się bardzo wgryźć w tę historię pacjenta, więc potrzebujemy na to czasu. (...) Sam zabieg trwa już około od 8 do 20-30 minut, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać - powiedziała lekarka medycyny stylu życia.

Przed wizytą u specjalisty warto się przygotować. - Dobrze jest, jeżeli pacjent ma ze sobą badania krwi, czasem też przydaje się USG i inne badania obrazowe. To jest taka medycyna zintegrowana, czyli patrzymy też na te aspekty medycyny akademickiej. Im więcej badań, tym lepiej dla nas - stwierdziła Ibisz.

Kto może, a kto nie powinien korzystać z akupunktury? Czy dla kobiet w ciąży jest to bezpieczny zabieg?

- Można nakłuwać kobiety w ciąży, ale są punkty, na które trzeba uważać i których na pewno nie można nakłuwać, je trzeba omijać. Terapeuta powinien to wiedzieć. Można się fajnie wzmacniać w ciąży dzięki akupunkturze. Przeciwwskazaniami do nakłuć są choroby psychiczne, bardzo silne osłabienie, wyniszczenie organizmu, bo wtedy nie wiadomo, jak organizm może zareagować i lepiej nie ryzykować. W przypadku chorób skóry, to akupunktura świetnie na nie działa, jeżeli jest umiejętnie zastosowana. Nie nakłuwamy w miejscu zmiany. Czasami niektóre zmiany można obkłuć wokół igłami, na przykład jakieś blizny, które długo są i wtedy możemy sobie pomóc - podsumowała specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości