Zespół Eisenmengera to zespół wrodzonych wad serca, które prowadzą do rozwoju tętniczego nadciśnienia płuc (TNP). Tę rzadką chorobę rocznie rozpoznaje się u około 100 osób. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią w sumie ok. 1,1 tys. pacjentów. Ze względu na objawy - brak tchu, zadyszki, znużenie i zmęczenie - bywa na początku mylona z astmą, ale nieleczone TNP prowadzi do śmierci w ciągu maksymalnie 2,5 roku.
Adam Konkol – choroba
Adam to muzyk, kompozytor i autor tekstów znany z zespołu „Łzy”. Od dziecka zmaga się z poważną chorobą. Cierpi na zespół Eisenmengera, czyli naczyniową chorobę płuc wywołana wrodzonymi wadami serca. Lekarze nie dawali mu szansy dożycia 2 lat. Dziś Adam jest szczęśliwym mężem i ojcem. Nie zrezygnował też z grania a apetyt na życie na coraz większy.
Choroba, na którą cierpi muzyk, jest bardzo rzadka. 44-letni Adam zmaga się z nią od urodzenia. Niestety zachorować można w każdym wieku, a objawy są dość trudne do zdiagnozowania. Od momentu pierwszych objawów do wykrycia często mija rok, dwa lata, a tak naprawdę czas, który czasem pozostaje do końca życia.
Jako dziecko nie rozumiałem, dlaczego pewnych rzeczy nie mogę robić, a inne dzieci mogą. Nie mogłem ćwiczyć na wf, a uwielbiam rywalizacje, więc było mi przykro, gdy koledzy mogli biegać, skakać w dal itd. ja chciałem robić wszystko to co oni, długo nie rozumiałem, dlaczego nie mogę.
- wspomina.
W wieku 18 lat miałem pierwszy, poważy krwotok płucny, natomiast w wieku 27 lat już totalnie wycieńczony trafiłem do Zabrza na oddział transplantologii.
Rodzina Adama
Adam założył rodzinę, która daje mu poczucie szczęścia. Wraz z żoną Angeliną mają dwójkę dzieci. Jak najbliżsi przyjęli informacje o chorobie?
Ja jestem optymistką i nigdy nie myślałam w ten sposób, że faktycznie dzieli nas 2, 5, 10 lat. Zawsze wierzyłam w to, że on będzie żył wieki.
– powiedziała żona Adama.
Jak przyznała lekarka prowadząca Adama, muzyk jest osobą, która ma dużo energii i dzięki temu pokonał wiele barier. Przez te lata rozwinęła się również medycyna. Dzięki leczeniu Adam czuje się teraz lepiej niż w okresie młodości.
Po kilku zdarzeniach takich, że jest się bliżej tamtego świata, człowiek w środku się zmienia, inaczej trochę patrzy na świat. Wiem, że wszystko jest ulotne i staram się przezywać każdy dzień tak, jakby był moim ostatnim i dosłownie zasypiając, nie mogę się doczekać, aż wstanę następnego dnia i się obudzę, ponieważ tak bardzo kocham życie.
- dodał Adam.
Zobacz też:
Czym są omamy wzrokowe, słuchowe, alkoholowe? Sposoby na zapalenie pęcherza – domowe i farmakologiczne Studentka z USA cierpi na bardzo rzadką dolegliwość. Jakie są objawy i rodzaje uczulenia na wodę?
Autor: Nastazja Bloch