Sposoby na zapalenie pęcherza – domowe i farmakologiczne

zapalenie pęcherza
Fot. flyingv43 / Getty Images
Zapalenie pęcherza to poważny stan zapalny, któremu można zapobiegać. Dotyka szczególnie kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne i po menopauzie. Jakie są domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego występuje m.in. u chorych na cukrzycę, kobiet zażywających środki antykoncepcyjne oraz po menopauzie. Sposoby na zapalenie pęcherza są różnorodne, ale warto zacząć od zapobiegania powstawaniu tego stanu bakteryjnego.

Więcej:

Problemy z pęcherzem ─ przyczyny zapalenia pęcherza

Badania naukowe wykazały, że na zapalenie pęcherza częściej cierpią kobiety w wieku 15–35 lat oraz po menopauzie. Problemy z pęcherzem dotykają również mężczyzn po 50 roku życia. Do podstawowych przyczyn zapalenia pęcherza należą m.in. choroba metaboliczna, tj. cukrzyca, zażywanie środków antykoncepcyjnych i aktywność seksualna. Zapalenie pęcherza dotyczy także kobiet po menopauzie i mężczyzn w średnim wieku. Kolejną przyczyną przeziębionego pęcherza jest ostre zapalenie dolnych dróg moczowych wywołane pałeczką okrężnicy i innymi bakteriami. Jak można się nimi zarazić? Na rozwój bakterii w organizmie wpływają zakażona toaleta czy ręcznik, nieprawidłowa higiena osobista oraz przeziębienie.

Dlaczego zapalenie pęcherza dotyka w szczególności kobiety? Przede wszystkim ze względu na krótszą cewkę moczową i jej bliski kontakt z odbytem, który jest siedliskiem drobnoustrojów. Ponadto kobiety zażywają tabletki antykoncepcyjne, które są ryzykowne dla ich zdrowia.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Wiele osób zastanawia się, co robić przy zapaleniu pęcherza , które objawia się pieczeniem i bólem w trakcie oddawania moczu. Po pierwsze należy przede wszystkim starać się zapobiec ewentualnemu zapaleniu, a więc pić dużo płynów, dbać o prawidłową higienę osobistą i czystość toalety. Przyczyną zapalenia pęcherza jest również wstrzymywanie moczu, czego bezwzględnie należy unikać.

Sposoby na zapalenie pęcherza dzielą się na domowe i farmakologiczne, a do pierwszego grona należy spożywanie herbat ziołowych, picie wody, ale też ziołowa kąpiel i nasiadówka. Łagodzące działanie wykazuje m.in. rumianek w torebkach, który należy zaparzyć i wymieszać z wodą w wannie. Innym rozwiązaniem jest wykonanie płukanki w miedniczce lub zastosowanie wacików higienicznych. Maksymalny czas kąpieli w wodzie rumiankowej to ok. 15 min. Co na pęcherz oprócz rumianku? Popularne rośliny, które skutecznie walczą z zapaleniem pęcherza, to dziurawiec i borówka czerwona. Napar z borówki brusznicy należy przygotować w identyczny sposób jak poprzedni. Brusznica działa moczopędnie i bakteriobójczo, można ją pić do 3 razy dziennie. Zioła na pęcherz mają właściwości oczyszczające i wspomagają leczenie zapalenia pęcherza domowymi sposobami. Naturalny sposób na przeziębiony pęcherz uzupełnia ogrzewanie go termoforem lub okładem z ciepłego ręcznika. Oprócz prawidłowej higieny osobistej ważne jest również wypranie bielizny, pościeli i ręczników w wysokiej temperaturze, która zniszczy drobnoustroje.

Wszystko o antybiotykach. Jak je stosować i kiedy mogą zaszkodzić?

Gdy problemem zapalenia pęcherza powraca co jakiś czas, warto uzupełnić jadłospis o żurawinę i inne owoce zawierające dużą ilość witaminy C. Dzięki niej organizm jest odporniejszy na infekcje i osłabienie układu immunologicznego. Domowe leczenie zapalenia pęcherza nie powinno być jedynym rozwiązaniem problemu. Jeżeli ziołowe napary i nasiadówki nie pomogły, należy niezwłocznie udać się do apteki lub lekarza.

Inne sposoby na leczenie zapalenia pęcherza

Oprócz bólu pęcherza pojawia się problem z oddawaniem moczu, parcie na pęcherz i pieczenie w miejscach intymnych. Ten dyskomfort można rozwiązać wizytą u specjalisty i wykonaniem posiewu moczu oraz antybiotykami i lekami na receptę. Farmakologiczne środki na ból pęcherza mają wyleczyć stan zapalny i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Ich głównym składnikiem są ziołowe leki lub suplementy diety. Niektóre preparaty zawierają szczepy bakterii kwasu mlekowego odpowiedzialne za wzmocnienie bariery przeciwdrobnoustrojowej. Środki na zapalenie pęcherza są dostępne w formie płynnej, pod postacią kapsułek lub w proszku. Działają bakteriostatycznie, moczopędnie i rozkurczowo.

Co na zapalenie pęcherza u dziecka? Okazuje się, że większość leków dostępnych w aptekach nie zaleca się stosować poniżej 12 roku życia. Dla dzieci poleca się w szczególności syropy na bazie żurawiny i brzozy brodawkowatej, które ponadto wzmacniają ich odporność. Warto również zastosować domowe sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci , a jeżeli problem nie znika – wybrać się do lekarza rodzinnego.

Zapalenie pęcherza w ciąży – domowe sposoby

Zapalenie pęcherza w ciąży uniemożliwia zastosowanie wielu środków aptecznych, dlatego w głównej mierze należy wykorzystać domowe sposoby. Przede wszystkim kobieta bezzwłocznie powinna udać się do lekarza rodzinnego lub prowadzącego ciążę w celu wykonania wywiadu i badań. Warto pamiętać, że każda nieleczona choroba może wpłynąć na zdrowie dziecka, a nawet przedwczesny poród. Co na zapalenie pęcherza w ciąży? W tym przypadku przeziębiony pęcherz leczy się antybiotykami bądź lekami przeciwbakteryjnymi. Warto pamiętać o częstym piciu wody i napojów ziołowych oraz prawidłowej higienie osobistej.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości