szkoła

  szkoła

  Jak każda wzorowa mama, na początku września, Małgorzata Rozenek-Majdan co roku kompletuje wyprawkę szkolną. Czy synowie doceniają jej wysiłki? A może czas na córeczkę, która zakupami z okazji rozpoczęcia roku szkolnego będzie podekscytowana w równym stopniu co mama? Z prowadzącą "Projekt Lady" rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Kanapki wcale nie musza być nudne! Co włożyć między kromki chleba, by nasze dzieci chętnie zjadły drugie śniadanie, które spakujemy im od szkoły? W kuchni Dzień Dobry TVN Daria Ładocha odczarowała tradycyjne kanapki i przygotowała propozycje, które sprostają wymaganiom nawet najbardziej wybrednego dziecięcego podniebienia. Skorzystajcie z przepisów na: kanapki z białym serem i figami, kanapki z wędzonym łososiem, rzodkiewkami i kiełkami słonecznika, kanapki na ciepło z gorgonzolą, wędzonym pstrągiem i gruszkami, kanapki z pastą jajeczną i awokado oraz kanapki z humusem pomidorowym, czarnymi oliwkami, fetą i świeżym tymiankiem. Smacznego!

  Nowa podstawa programowa, która obowiązuje w polskich szkołach od września tego roku wzbudza niemałe emocje nie tylko wśród nauczycieli i rodziców, ale całego społeczeństwa. Jakich ważnych zagadnień brakuje, a czego jest za dużo? Czy dzieci faktycznie nie dowiedzą się o istnieniu takich postaci jak Lech Wałęsa, Wisława Szymborska i Czesław Miłosz? Co z teorią ewolucji i ekologią? A jak będą wyglądały lekcje WOS i wychowania do życia w rodzinie? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z ekspertami, którzy mieli w ręku już niejedną podstawę programową: prof. dr hab. Krzysztofem Spalikiem (nauki przyrodnicze), Marią Gudro-Homicką (język polski), dr Agnieszką Janiak-Jasińską (historia) i Iwoną Jachnik (WDŻR).

  W wyniku reformy oświaty nauczyciele, którzy chcą zachować pełny etat, muszą podjąć pracę w kilku szkołach. Co jeszcze ich czeka od nowego roku szkolnego? Ilu nauczycieli - w wyniku reformy - straciło pracę? O obietnicach Minister Edukacji Narodowej i rzeczywistej sytuacji w szkołach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem oraz nauczycielem i byłym dyrektorem gimnazjum w Łodzi Witoldem Młynarczykiem.

  Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego Anna Nowak-Ibisz pokazała w Dzień Dobry TVN gadżety, które przydadzą się każdemu uczniowi. Wśród nich były: rybi piórnik, trawka do przechowywania ołówków, fioletowy klej, klapek-notatnik, kamyki do rysowania, wyginające się kredki i plecak z oświetleniem.

  Przez cały rok dzieci czekają na ten dzień. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz zjawiła się w jednej z warszawskich szkół podstawowych, aby przyjrzeć się uroczystości zakończenia roku szkolnego. Gdzie spędzą wakacje uczennice, z którymi rozmawiała?

  Już niedługo koniec roku. Czy wypada z tej okazji dawać nauczycielom prezenty? Jakie są zwyczaje w kanadyjskich szkołach? Rozmawialiśmy o tym z prowadzącą "Wiem, co jem" Katarzyną Bosacką i nauczycielką Kingą Zychowicz. Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Coming out dla osoby transpłciowej to jeden z najtrudniejszych momentów w jej życiu. Jeszcze trudniej jest, gdy ta osoba to uczeń szkoły. Wtedy, poza uporaniem się z samym sobą, trzeba walczyć o akceptację w środowisku szkolnym. Istnieją sytuacje, jak w przypadku gościa Dzień Dobry TVN Stanisława Orszulaka, gdy rada pedagogiczna robi wszystko, alby w tym trudnym momencie wesprzeć ucznia. Co, gdy sytuacja jest odwrotna? O głośnej sprawie w Rybniku, gdzie transpłciowa uczennica została wyrzucona ze szkoły mówił Slava Melnyk - ekspert ds. edukacji kampanii przeciw homofobii. Czy dziewczyna faktycznie została z niej wyrzucona przez swoją płeć? Jakie przeszkody spotykają na co dzień ucznia transpłciowego?

  Kilka dni temu opinię publiczną poruszył film ukazujący nastolatki brutalnie bijące koleżankę ze szkoły. Czy jest to objaw wzrastającej agresji wśród polskiej młodzieży? Dlaczego osoby stojące z boku nie zareagowały tylko nagrywały to zdarzenie? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z socjologiem Agnieszką Taper i psychologiem Elżbietą Szadurą-Urbańską. Czy internet poprzez popularność jaką zdobywają tego typu nagrania, w pewien sposób zachęca do podobnych zachowań?

  Zdaniem Marcina Prokopa - ściągi nie zawsze bywają pomocne. Dlaczego nie warto ściągać? Dlaczego ściąganie jest w Polsce powszechnie akceptowanym zjawiskiem? Który z naszych gości ściągał? O ściąganiu w szkole rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Robertem Stockingerem, dziennikarzem, który chodził do szkoły podstawowej w Kanadzie, Nicholasem Deedsem, który uczył się w USA, a teraz studiuje w Polsce oraz z Markiem Smulczykiem, psychologiem i pedagogiem zajmującym się badaniem jakości edukacji, Prezesem zarządu Fundacji Evidence Institute. Ściągaliście w szkole?

  Jedna z uczennic pobiła swojego kolegę, bo ten od wielu tygodni czynił pod jej adresem seksualne aluzje. Jak należy reagować w szkole na tego typu zaczepki? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psycholog Paulinę Trojanowską z Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton.

  Gość Dzień Dobry TVN Kinga Królikowska-Sulisz jest mamą, której jedna z córek nie chodzi na religię. Dlaczego? Obok Pani Kingi zasiadł na naszych kanapach ks. Przemysław Krawiec. Zapytaliśmy go, co sądzi o katechetach, którzy mówią dzieciom kontrowersyjne rzeczy. Czy szkoła jest właściwym miejscem na naukę religii?

  Niektóre szkoły zmieniły się w domy mody, a szkolne korytarze w wybiegi dla modelek. W innych natomiast obowiązują surowe zasady dotyczące ubioru. Jaki stosunek do rewii mody w szkołach i mundurków mają goście Dzień Dobry TVN: choreograf i mama dwójki dzieci Marta Wiśniewska, aktor i tata czterech synów Rafał Szałajko oraz socjolog Tomasz Sobierajski?

  Dlaczego ta organizacja jawi nam się jako coś wyjątkowo tajemniczego i jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać się do szkoły Opus Dei? Opowiedzieli w Dzień Dobry TVN: Paweł Zuchniewicz ze Stowarzyszenia „Sternik”: "Po pierwsze trzeba chcieć, (...) i trzeba też chcieć współpracować" i dr Jacek Wasilewski, kulturoznawca.

  Omenaa Mensah wyjechała do Ghany, aby uczestniczyć w uroczystym rozpoczęciu budowy szkoły dla najbiedniejszych dzieci. W zeszłym tygodniu doszło do wmurowania kamienia węgielnego. Prezenterka zamierza ponownie odwiedzić Ghanę jeszcze podczas tegorocznego lata, aby nadzorować budowę. Jak wygląda sytuacja dzieci w Ghanie? Czy łatwo jest wybudować szkołę w Afryce?

  Każdy z nas ma różne wspomnienia związane z nauczycielami - lepsze i gorsze. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Małgorzatę Rozenek-Majdan, Agatę Kościkiewicz i pedagog szkolną, Nauczyciela Roku 2015 Katarzynę Nowak-Zawadzką, aby zapytać, jaki ich zdaniem powinien być idealny nauczyciel.

  Obecnie przeprowadzenie rekolekcji należy do obowiązków szkoły. Jednak coraz częściej słyszy się głosy, że lepiej by było, gdyby rekolekcje organizowano poza szkołą i nie w trakcie godzin lekcyjnych. A jakiego zdania są goście Dzień Dobry TVN: dziennikarz Faktów TVN Krzysztof Skórzyński i Marcin Celiński z Inicjatywy Obywatelskiej "Świecka Szkoła"?

  Wielu nauczycieli sprzeciwia się reformie edukacji. Należy do nich dyrektor jednego z warszawskich liceów Wiesław Włodarski. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział, co dokładnie zarzuca reformie. Dlaczego kiedyś sprzeciwiał się wprowadzeniu gimnazjom, a teraz nie chce, aby były likwidowane?

  Są nauczyciele, którzy uważają że nowa reforma edukacji jest szkodliwa. Na znak protestu postanowili dzisiaj odejść od tablic. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy nauczyciela Artura Sierawskiego z koalicji "Nie dla chaosu w szkole" i prof. Krzysztofa Biedrzyckiego z Instytutu Badań Edukacyjnych, aby zapytać, czego dokładnie żądają nauczyciele.

  Ile czasu Twoje dziecko spędza na odrabianiu pracy domowej? Utrwala materiał z lekcji, czy musi się uczyć czegoś nowego? Ma czas na zabawę i rozwijanie pasji? Nadmiar pracy domowej powoduje frustrację zarówno u dzieci, jak i u rodziców, którzy nie zawsze są wstanie pomóc swoim pociechom. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uważa, że polskie dzieci spędzają za dużo czasu na odrabianiu lekcji. Postanowił napisać w tej sprawie list do Minister Edukacji. Jaka będzie odpowiedź?

  W jednej ze szkół nauczycielka kazała ściąć chłopcu włosy, bo były za długie. Czy miała prawo to zrobić? Czy statut szkoły może zabraniać uczniom noszenia pewnego rodzaju fryzur? Jak w takiej sytuacji powinien postąpić rodzic? W Dzień Dobry TVN o dziecięcych fryzurach rozmawialiśmy z dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie Danutą Kozakiewicz i rodzicami długowłosych chłopców: Krzysztofem Dialbo Włodarczykiem i Agnieszką Cegielską.

  Kto był wzorowym uczniem i pilnie się uczył, a kto wolał raczej iść na siłownię niż do szkoły? Na wspomnienia ze szkolnych lat namówiliśmy dziś, w studiu Dzień Dobry TVN, Joannę Lazer, Tomasza Oświecińskiego, Sylwię Gliwę i Piotra Kędzierskiego. Jak wy wspominacie lata spędzone w szkolnej ławce? Wracacie pamięcią do tamtych czasów?

  O zaletach i wadach systemów monitoringu umieszczanych w szkołach rozmawialiśmy z dr. hab. Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacyjnych i Małgorzatą Szumańską z Fundacji Panoptykon. Czy system kamer rzeczywiście uczy młodych ludzi "kombinowania i unikania", a nie kształtowania w sobie postaw obywatelskich? Dlaczego szkoły często nie mają procedur postępowania z monitoringiem ani zasad udostępniania nagrań?

  Rynek nowoczesnych technologii na polu edukacji bardzo dynamicznie się rozwija. W krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Australia używanie tabletów jako podstawowych narzędzi podczas lekcji już nikogo nie dziwi. Inaczej jest w Polsce. Rzadko które szkoły posuwają się dalej niż postawienie laptopa na biurku nauczyciela i powieszenie projektora nad tablicą. Jak twierdzi dyrektorka jednej z prywatnych wrocławskich szkół, problem nie leży w dostępie do sprzętu i materiałów dydaktycznych, a podejściu nauczycieli. Wśród nich zdarzają się nawet tacy, którzy twierdzą, że nowoczesne technologie nie pomagają w nauczaniu, a są przeszkodą. Jak jest naprawdę?

  Piotr Ambroszczyk, Mateusz Kobak i Wojciech Przybyszewski to matematyczni geniusze. Potwierdzają to podczas wielu olimpiad z tego właśnie przedmiotu. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak uczyć matematyki, aby podobała się dzieciom, jak matematyka przydaje im się w życiu i kto ich zachęcił do zgłębiania tajników tego przedmiotu.

  Do naszej redakcji napisała Adrianna Gnyp, uczennica gimnazjum nr 19 w Łodzi, z prośbą o interwencję w obronie szkoły, w której się uczy. Zainteresowaliśmy się tą sprawą i zaprosiliśmy ją do studia. Wspólnie z Iwoną Miksą, nauczycielką z tego liceum i Sławomirem Sikorą z koalicji "Nie dla chaosu w szkole" rozmawialiśmy o zmianach, jakie wprowadza reforma edukacji i szansach na ocalenie dobrych praktyk wypracowanych w gimnazjach przeniesieniu ich na nowy grunt, po reformie.

  Wedle prawa polska szkoła jest świecka. A jak to wygląda w praktyce? Czy w szkolnej sali jest miejsce na krzyż? W Dzień Dobry TVN, o symbolach religijnych w szkole, rozmawialiśmy z nauczycielką Grażyną Juszczyk, która zdjęła krzyż w pokoju nauczycielskim oraz Marcinem Celińskim z inicjatywy obywatelskiej "Świecka szkoła". Czy katecheza powinna odbywać się w szkole? A co ze szkolną Wigilią i rekolekcjami?

  Otylia Jędrzejczak jest wykładowcą na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Cezary Kosiński - na Warszawskiej Akademii Teatralnej, a Karolina Korwin Piotrowska prowadzi zajęcia na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać jakimi są nauczycielami. Co studenci muszą zrobić, aby oblać egzamin u naszych gości?

  Na Oxfordzie, jednej z najlepszych uczelni świata, studiuje około 200 Polaków. Nasi rodacy radzą tam sobie bardzo dobrze. Jednak koszty nauki na tej prestiżowej uczelni są bardzo wysokie. O tym, jak można sfinansować swoją edukację w tej szkole, opowiedział nam, student prawa, Arkadiusz Czekaj. Rozmawialiśmy o tym także z naszymi gośćmi w studiu.

  Drożdżówek w szkołach przez chwilę nie było, ale już wracają - w nowej, ulepszonej formie. Z czego są produkowane tzw. radziwiłłówki? Smakują dzieciom? A co o drożdżówkach sądzą jurorzy programu MasterChef Junior?