Związki i seks

Twój mężczyzna wykonuje jeden z tych 5 zawodów? Terapeutka: "Częściej dochodzi do rozwodu"

Związki i seks

Autor:
Berenika
Olesińska
Smutna kobieta leży z mężczyzną w łóżku

Dla wielu osób miejsce pracy jest drugim domem, w którym spędza się istotną część dnia lub nocy. Warunki i okoliczności, w których wykonywane są obowiązki zawodowe, mają niebagatelne znaczenie, ponieważ w sposób bezpośredni oddziałują na jakość życia prywatnego, w tym na trwałość relacji romantycznych. Z obserwacji specjalistów wynika, że można wymienić co najmniej 5 profesji mężczyzn, które częściej niż inne przyczyniają się do rozpadów związków. O tym, jak statystyki przekładają się na rzeczywistość, porozmawialiśmy w dziendobry.tvn.pl z terapeutką i trenerką motywacyjną Aliną Adamowicz.

Zawody mężczyzn, które negatywnie wpływają na związek

Tiktokerka, znana w sieci jako @jettiegirl28, dzieli się z internautami swoją wiedzą i doświadczeniem prawniczym zdobytym podczas kilkunastoletniej praktyki zawodowej. Pracując jako adwokat specjalizujący się w sprawach rozwodowych, miała okazję przyjrzeć się rozstaniom z bliska, opracować statystyki i wysnuć wnioski o relacjach. Bazując na zebranych osobiście danych, może określić, którzy mężczyźni mają większe skłonności do apodyktycznego stylu bycia i tym samym są gorszymi kandydatami na życiowych partnerów.

Jak przekonuje za pośrednictwem mediów społecznościowych, wspólnym mianownikiem wyróżniającym tych panów spośród innych przedstawicieli płci męskiej jest wykonywana przez nich praca. Prawniczka wymieniła 5 zawodów mężczyzn, które przez swoją specyfikę (m. in. wywoływanie silnych emocji) nie sprzyjają budowaniu trwałych związków. Wśród nich znaleźli się: strażak, policjant, wojskowy, pilot oraz chirurg.

Problemy w związku

Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Tiktokerka tłumaczy, że osoby trudniące się na co dzień kontrolowaniem ludzi, sytuacji bądź otoczenia i osoby, na których ciąży w pracy duża odpowiedzialność, przenoszą przyzwyczajenia z życia zawodowego na relacje z domownikami. Często bywają egoistyczni, nie liczą się ze zdaniem bliskich, pokazują swoją domniemaną wyższość i władzę oraz mają tendencję do toksycznych zachowań, co skutkuje rozpadem związków i małżeństw.

Praca mężczyzny a problemy w relacji - psychologiczna zależność tych dwóch sfer życia

Spostrzeżeniami na temat wpływu wykonywanego zawodu na małżeństwo bądź partnerstwo mogą podzielić się również psychologowie, których codziennością jest przyglądanie się i rozwiązywanie wszelkich miłosnych problemów. Alina Adamowicz, terapeutka, trenerka motywacyjna, wykładowczyni akademicka i autorka książek: "Superzwiązek. Jak stworzyć dobrą i trwałą relację, która się nie rozpadnie" oraz "Superfacet. Jak znaleźć właściwego mężczyznę", w rozmowie z dziendobry.tvn.pl. przyznaje, że statystyki zaprezentowane przez @jettiegirl28 są zgodne z prawdą i mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

- Jest bardzo wielu wspaniałych partnerów i mężów, którzy są żołnierzami, strażakami, pilotami, policjantami czy chirurgami. Jednoczenie fakty pokazują, że w tych grupach częściej niż w innych dochodzi do rozwodu - uświadamia ekspertka.

Statystyki te poparte są badaniami. - Według amerykańskich naukowców w wymienionych grupach zawodowych w pierwszym roku po ślubie rozwodzą się trzy pary na sto, a w innych grupach dwa razy mniej. Z psychologicznego punktu widzenia najczęściej do kłopotów małżeńskich dochodzi tam, gdzie wykonywany zawód obarczony jest dużym stresem, gdzie pojawiają się traumy i silne negatywne emocje - precyzuje terapeutka i zaznacza, że wnioski wysnute podczas analiz przeprowadzonych w USA nie muszą wcale sprawdzać się w polskich realiach.

Trzeba jednak brać pod uwagę to, że przyczyną kryzysów w związkach (bez względu na szerokość geograficzną) nie jest stricte wykonywana praca, a wszystkie okoliczności i zachowania burzące więź, które mogą pojawiać się również w innych zawodach. - Czynnikami zwiększającymi ryzyko dla par jest oddalenie, czyli praca związana z wyjazdami, imprezami oraz regularnym przebywaniem poza domem, pracą w godzinach nocnych. To powoduje osłabienie bliskości i wzrost ryzyka niewierności. Ważne jest towarzystwo i panujące w nim obyczaje, np. przyzwolenie na flirt i zbyt osobiste kontakty. Jeśli miałabym wymienić jeden główny czynnik, który przyczynia się do niewierności, to jest to alkohol - tłumaczy autorka bestsellerowych książek o damsko-męskich relacjach.

Okazuje się, że według statystyk można wyróżnić zawody, w których zagrożenie związane z niepowodzeniami związkowymi jest znacznie mniejsze. Mowa m.in. o: księgowych, programistach, inżynierach oraz fizjoterapeutach. - Jednak nie dajmy się zwariować! Nie patrzmy na ludzi tylko z jednej perspektywy, bo wszystko zależy, czy mamy przy boku właściwego partnera - ostrzega trenerka motywacyjna.

Recepta na szczęśliwy związek i przestroga przed nieszczęśliwą relacją

Alina Adamowicz w rozmowie z dziendobry.tvn.pl wymienia "cztery czerwone flagi, które niszczą związek i w 90% prowadzą do rozstania" opracowane przez Johna Gottmana, sławnego badacza problemów małżeńskich. Należą do nich:

  • krytykanctwo - agresywny atak wymierzony w czułe miejsce partnera,
  • pogarda - złośliwość i okazywanie braku szacunku z intencją zranienia drugiej osoby,
  • obojętność - wycofywanie się z interakcji, zamykanie się w sobie, nieodpowiadanie drugiej osobie, tzw. ciche dni,
  • defensywność - obrona przez atak, czyli przerzucanie winy na partnera i niechęć do brania odpowiedzialności za swoje działania.

Zdaniem socjologów coraz częściej do zdrady dochodzi wśród małżonków z krótkim stażem. Powodem jest słabe zaangażowanie w związek

Jak twierdzi terapeutka, przyczyny niedochowania wierności są wielorakie. Wśród nich wyróżnia się np. poczucie niedowartościowania, ciekawość, chęć zaimponowania innym, nudę czy niespełnienie seksualne w stałym związku. Zdrada nie jest jednak głównym bodźcem prowadzącym do rozwodów 1/3 małżeństw w Polsce. W większości przypadków odnotowuje się wygaśnięcie uczuć i osłabienie więzi emocjonalnej.

- Czasami wynika to z tego, że źle się dobieramy, a najczęściej, że jedna lub dwie strony przestają się starać o siebie. Rozwojowy związek nie bierze się z siedzenia na kanapie przy telewizorze ani z tanecznych popisów solo, bo to zmysłowe tango, do którego trzeba dwojga - stwierdza rozmówczyni dziendobry.tvn.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Witthaya Prasongsin/Getty Images

Pozostałe wiadomości