Związki i seks

Strefy erogenne mężczyzn i kobiet. Czy są wspólne? Sprawdź, jak je znaleźć

Związki i seks

Aktualizacja:
Dłonie w pościeli

Strefy erogenne to ogromna mapa wrażliwych punktów na ciele człowieka. Odpowiednio stymulowane przynoszą przyjemność, rozkosz i dreszcze. Gdzie są i jak działają ? Czy strefy erogenne kobiet i mężczyzn są takie same?

Strefy erogenne to najwrażliwsze na dotyk miejsca na ciele kobiet i mężczyzn. Mapa punktów erogennych uwarunkowana jest układem nerwowym człowieka, a głównie zakończeniami nerwowymi. Wrażliwe na dotyk przynoszą uczucie pobudzenia i przyjemności. Strefy erogenne to te punkty na ciele człowieka, które pokryte są bardzo cienką skórą, bezpośrednio pod którą znajdują się właśnie punkty nerwowe.

Dotykając tych miejsc, poniekąd dotykamy owy punkt stymulując go, pobudzamy zakończenia, a w rezultacie wzmagamy odczucia przyjemności. Strefy erogenne różne są dla kobiet i mężczyzn, jednak jest grupa punktów wspólnych dla obu płci. Warto zaznaczyć, iż każda z osób reaguje inaczej na punkty erogenne i ma inny próg odczuwania przyjemności.

Mapa stref erogennych - jakie ma znaczenie?

Strefy erogenne mają znaczenie głównie seksualne i pomagają w osiągnięciu przyjemności. Ich stymulacja wywołuje pobudzenie. Mapa stref erogennych jest podobna dla każdego człowieka, jednak intensywność odczuć zależy od układu hormonalnego i nerwowego. Mapa stref erogennych kobiet jest nieporównywalnie większa niż mężczyzn. Specjaliści szacują, że u mężczyzn strefy erogenne zajmują około 3% ciała, a u kobiet nawet 15%.

Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Sprawia to, że kobiety zdecydowanie bardziej odczuwają dotyk, ale też potrzebują więcej czasu na osiągnięcie przyjemności i orgazmu. Stymulowanie stref erogennych jest sposobem na grę wstępną, a w efekcie ewentualne osiągnięcie orgazmu.

Kobiety i mężczyźni, jak wspomnieliśmy, mają osobne dla siebie punkty erogenne, jednak wiele z nich jest wspólnych dla obu płci, są to:

  • brwi,
  • uszy,
  • szyja,
  • kark,
  • brzuch - szczególnie okolice pępka,
  • dłonie - wewnętrzna część,
  • stopy - podbicia pod palcami,
  • piersi.

Jak sprawiać sobie przyjemność? Najlepiej próbować i obserwować siebie wzajemnie. Każdy człowiek posiada bowiem nieco odmienny zbiór zakończeń nerwowych, przez co odczuwamy dotyk inaczej. Przykładem mogą być piersi i brodawki u mężczyzn. Część z nich odczuwa jedynie płytkie wrażenia dotykowe. Inni mężczyźni odczują natomiast przepływające impulsy i przyjemność.

Ból stref erogennych - co to oznacza?

Punkty erogenne nie zawsze kojarzą się tylko z przyjemnością. Odczuwalny dyskomfort może być spowodowany stanem fizjologicznym lub stanem zdrowia organizmu. Stres, zmęczenie, przeziębienie, kontuzje - to wszystko ma wpływ na mniejsze odczuwanie przyjemności lub jej brak. W przypadku kobiet duże znaczenie mają również hormony. Dobrym przykładem jest miesiączka i dni poprzedzające ją, kiedy obserwuje się znaczny obrzęk piersi. Wówczas zamiast przyjemności odczuwalny jest ból i dyskomfort.

Strefy erogenne u mężczyzn

Strefy erogenne mężczyzn, w przeciwieństwie do punktów kobiecych, koncentrują się na okolicach narządów intymnych. Najbardziej czułe na bodźce są genitalia, prącie, moszna i sutki. Jest to jednak ogólny opis, ponieważ nie każdy mężczyzna odczuwa przyjemność z pieszczenia tych stref.

Innym miejscem, które może powodować pobudzenie jest kark. W celu pobudzenia go można głaskać i delikatnie muskać palcami w kierunku uszu. Natomiast te, u niektórych mężczyzn ujawniają swoją wrażliwość podczas masowania górnej części małżowiny i delikatnego dmuchania we wnętrze ucha. Mężczyźni wrażliwi są również na dotyk i drapanie głowy, a masaż potylicy przyczyni się do uwolnienia endorfin - hormonów szczęścia.

Usta to ta część ciała, która stymulowana dotykiem ust kobiecych bardzo szybko może doprowadzić mężczyznę do podniecenia i orgazmu. Obok genitaliów najbardziej uwrażliwioną strefą erogenną są okolice odbytu, w których znajdują się zakończenia nerwowe. Stymulowanie tej okolicy ciała działa pobudzająco i podniecająco na mężczyzn. Wszystkie czynności powinno się jednak podejmować przy uzyskaniu zgody partnera, ponieważ każda z nich może być wzbudzać np. psychiczny dyskomfort.

Strefy erogenne kobiet

Kobiety są bardziej wrażliwe od mężczyzn i mają więcej stref erogennych. Mapę strefy kobiet tworzą przede wszystkim: sutki, łechtaczka, pochwa. To właśnie na tych punktach najczęściej skupiamy się podczas gry wstępnej i aktu seksualnego. Piersi, a szczególnie brodawki, to bardzo wrażliwe miejsca na ciele kobiety. Dotykanie ich, głaskanie, całowanie i dmuchanie na nie stymuluje skórę, sprawiając obkurczenie sutków, co może pomóc w osiągnięciu orgazmu. Usta to bardzo unerwiona i wrażliwa część, która odpowiednio dotykana i delikatnie przygryzana często wprowadza kobietę w świat przyjemności i rozkoszy. Oprócz tego wiele kobiet lubi pieszczoty szyi, karku, podbrzusza i lędźwi.

Jednak nie są to jedyne strefy erogenne. Która kobieta nie kocha masażu stóp i dłoni? To właśnie na nich znajdują się zakończenia nerwowe, które odpowiednio dopieszczone przyniosą ulgę i relaks, a także przyjemność erotyczną.

Jak znaleźć strefy erogenne u partnera lub partnerki

Chociaż znana jest ogólna mapa stref erogennych trzeba wspomnieć, że nie każdy odczuwa przyjemność z ich pieszczenia lub dotykania. Jedni będą bardziej reagować na pieszczoty szyi lub piersi, inni lędźwi, a jeszcze inni stóp, uszu czy uogólnione pieszczoty danego regionu ciała, np. całej klatki piersiowej bądź ramion. Warto więc pytać swoich partnerów wprost co lubią, czego chcieliby spróbować, a także jakie są ich granice. W poszukiwaniu stref erogennych oprócz eksperymentów ważna jest więc rozmowa, a można powiedzieć, że jest ona kluczowa do osiągnięcia przyjemności.

Nie warto również nastawiać się na to, że dana część może naszego partnera lub partnerkę pobudzać, gdyż każdy system nerwowy jest zbudowany w nieco inny sposób. W efekcie są osoby, które nie odczuwają przyjemności z pieszczot typowych punktów erogennych, np. piersi lub genitaliów. Zatem rozmawiajmy, nie bójmy się pytać i sprawdzać, co przynosi nam najwięcej satysfakcji.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Prostock-Studio/Getty Images

Pozostałe wiadomości