Różnica wieku w związku ma znaczenie? Seksuolog: Młoda kobieta szuka sponsora, a starsza szuka kochanka - to krzywdzące stereotypy

Kobieta i mężczyzna
Olivier RossI/Getty Images
Źródło: Stone RF
Związki z dużą różnicą wieku w dawnych czasach były normą. Dziś zdania są podzielone, a takie pary znajdują zarówno zwolenników, jak i przeciwników swojej relacji. Czy to jednak ważne? Miłość jest miłością i nie powinien zważać na to wiek, wygląd czy pochodzenie. Niestety, w wielu przypadkach pojawiają się problemy związane z różnicą pokoleniową. Jak zatem rozpoznać, że nasz związek ma bądź nie ma przyszłości? Kiedy PESEL może okazać się problem nie do przejścia oraz jak radzić sobie z niewybrednymi komentarzami otoczenia? O tym postanowiłam porozmawiać z Katarzyną Kucewicz - psycholożką, psychoterapeutką, seksuolożką.

Różnica wieku w związku

Wiele par, a nawet małżeństw udowadnia, że w związku PESEL to tylko mało istotne cyferki. Spore różnice wieku budzące do niedawna kontrowersje, dziś powoli stają się normą. Także w świecie show-biznesu odnaleźć możemy wiele przypadków, w których to mężczyzna starszy jest od swojej wybranki o dobre kilkadziesiąt lat. Mimo różnicy pokoleń dogadują się i z powodzeniem odnajdują wspólną drogę życiową. I to właśnie wydaje się być kluczem do sukcesu. Nie wiek, a zrozumienie.

Bez jednakowej wizji na związek, taka relacja nie miałaby najmniejszego sensu. Niestety, wiele par, które dzieli spora różnica wieku, nie radzi sobie z presją otoczenia, a także rozmija się z własnymi potrzebami, poglądami i planami na najbliższą przyszłość. Różnice te zazwyczaj stają się ogromną barierą, której mimo chęci i wielkiego uczucia żadna ze stron nie będzie w stanie przeskoczyć. Jak zatem rozpoznać, że nasz związek nie ma przyszłości? Na to i inne pytania odpowiedziała mi specjalistka – Katarzyna Kucewicz.

Nastazja Bloch, dziendobry.tvn.pl: Czy PESEL ma znaczenie w miłości?

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka: Każdy człowiek na to pytanie powinien odpowiedzieć we własnym zakresie. Dla mnie nie ma, a dla kogoś, kto czyta naszą rozmowę, wiek może mieć znaczenie. Generalnie ludzie zakochują się w różnych osobach i sporo starszych, i sporo młodszych od siebie i o ile jest to zgodne z prawem, nie ma w tym żadnej nieprawidłowości.

NB: Ciężko wyobrazić sobie 20-letnią dziewczynę i 40-letniego mężczyznę, którzy będą na tym samym etapie życiowym. Czy dwa różne pokolenia mają szanse na stworzenie partnerskiej relacji?

KK: Oczywiście. Jest wiele związków z dużą, nawet ponad 20 czy 30-letnią różnicą wieku i są to związki szczęśliwe oraz spełnione. Sporo osób argumentuje, że różnica pokoleń to wielki problem, ale z moich obserwacji i licznych badań wynika, że można tworzyć szczęśliwy związek, pochodząc z różnych światów, różnych kultur czy właśnie różnych pokoleń. W miłości nie ma znaczenia, czy wychowaliśmy się na podobnych filmach, tylko raczej, czy podobne filmy nas ciekawią, czy mamy płaszczyznę do wspólnej rozmowy, czy patrzymy z otwartością na nasze różnice i chcemy wejść w świat naszego partnera i nauczyć się go. To jest kluczowe.

NB: Dlaczego wiążemy się z osobami znacznie starszymi bądź młodszymi? Czym kierują się w tym przypadku kobiety, a czym mężczyźni?

KK: Są osoby, dla których po prostu wiek partnera nie gra żadnej roli. Ale bywa też, że podoba się nam różnica wieku, bo np. znacznie młodszy partner odmładza też nas, czujemy się młodziej i bardziej beztrosko, kiedy obcujemy z młodszymi ludźmi.

Młodsze osoby przeważnie wchodzą z nami w układ, w którym to my dominujemy, bo przeważnie ta osoba, która jest starsza, zarządza niejako związkiem. Chociaż nie jest to żelazna reguła. Starszy partner daje poczucie stabilności, bezpieczeństwa, może być podniecające to, że bywa mentorem, dobrym życiowym doradcą, zapewnia stabilność psychiczną i finansową. I u kobiet, i u mężczyzn motywacje mogą być rozmaite. Nie ma tu jednej zasady, chociaż komentuje się często, że młoda kobieta szuka sponsora, a starsza kobieta szuka kochanka. - To są krzywdzące stereotypy. Nawiasem mówiąc, jeśli chodzi o seks, to dowiedziono, że najbardziej zgrane układy to właśnie starszy mężczyzna i młoda kobieta oraz starsza kobieta i młodszy mężczyzna, bo ich libido jest zwykle na tym samym poziomie natężenia.

NB: Wrócę jeszcze do tych stereotypów. Czy kobiety zapraszające do swojego życia starszego partnera, nie szukają podświadomie relacji ojciec-córka?

KK: Czasem tak jest, ale z drugiej strony gros kobiet w ogóle szuka ojca w oczach mężczyzny nawet u rówieśnika. Często podobne cechy, jakie miał tata pociągają nas, uznajemy je za kwintesencje męskości. Bo przeważnie męskość dla kobiety jest tym, co charakteryzowało jej tatę. Czasem dlatego dziewczyna rozumie na przykład, że męskość to ból i cierpienie, bo kojarzy to z przemocą ze strony ojca w dzieciństwie. Jeśli dziewczyna traci tatę, to może go szukać u innych mężczyzn, starsi mężczyźni zaś dlatego mogą być bardziej pociągający, bo bardziej tatę przypominają. Ale może być też tak, że ten starszy mężczyzna jest po prostu fajnym facetem, z podobnym poczuciem humoru, ze szlachetnym charakterem i zakochujemy się w nim, nie patrząc, co on ma w tym PESEL-u napisane.

NB: Dojrzała partnerka i znacznie młodszy partner – dlaczego ten scenariusz pojawia się znacznie rzadziej? A może po prostu mniej się o tym mówi?

KK: Myślę, że nie jest to takie rzadkie, chociaż przeważnie relacje tego typu opierają się na seksie. Mało osób decyduje się na poważny związek w takim układzie, często z powodu lęku przed ostracyzmem społecznym.

NB: Presja otoczenia może znacząco wpłynąć na rozwijanie relacji. Co zrobić, gdy rodzina bądź znajomi nie akceptują starszego/młodszego partnera?

KK: Wtedy warto odpowiedzieć sobie na proste pytanie - co jest dla nas najważniejsze. Czy relacje rodzinne, czy miłość? Zwykle w pogodzeniu bliskich i partnera pomaga czas. Na początku jest zdziwienie, ale potem większość osób przechodzi do porządku dziennego z naszym wyborem. A jeśli nie przechodzi, to należy asertywnie, błyskawicznie ucinać te niewybredne komentarze.

NB: Z jakimi problemami najczęściej spotykają się pary, które są przedstawicielami dwóch różnych pokoleń?

KK: Właśnie z tym ostracyzmem społecznym, z nieżyczliwymi komentarzami otoczenia. To bywa tak raniące, że ludzie mogą nawet wycofywać się z relacji. Problemem bywa też to, że para po pewnym czasie może mieć poczucie, że nie ma między nimi porozumienia w kwestiach aktualnych, że przez swoje doświadczenia życiowe kompletnie inaczej pojmują rzeczywistość. To, co psuje to wywyższanie się, np. starszego partnera i jego postawa "ja wiem lepiej" albo wchodzenie młodszego partnera w role zbuntowanego nastolatka, który robi mamie na złość. Muszę jednak podkreślić, że u równolatków też może się pojawić taki problem. Generalnie dokładnie te same rzeczy, które psują związki rówieśników, psują też związki z różnicą wieku.

NB: Kiedy zatem różnica wieku może okazać się problemem nie do przejścia?

KK: Wtedy, kiedy bliscy nie akceptują, a my nie wyobrażamy sobie życia bez ich aprobaty. Wtedy też, kiedy starsza osoba zaczyna tracić sprawność i witalność, a my nie potrafimy tego w sobie pomieścić i jest to dla nas trudne, żeby się kimś opiekować. Różnica wieku będzie nie do przejścia też wtedy, kiedy po czasie wyodrębnia się u partnera spora niedojrzałość.

NB: Co powinno być fundamentem związku ze starszym/młodszym partnerem?

KK: Fundamentem powinno być nasze osobiste przekonanie, że nie patrzymy na metrykę, tylko na człowieka. Jeśli wiek jest naszym fetyszem i głównym wyznacznikiem, to znaczy, że relacja jest raczej seksualna i powierzchowna. Jeśli mamy poczucie, że wiek się nie liczy, bo ważne są dla nas inne cechy partnera, taka relacja rokuje dobrze.

Zobacz wideo: Czy opowiadać partnerowi o swoim ex? "Skupmy się na tym, co jest teraz"

Zobacz także:

Czy rozwody zostaną zakazane? "W takiej sytuacji większość ludzi decydowałaby się na związki nieformalne"

Znają się z partnerem od dzieciństwa. Psycholog: "Z moich obserwacji wynika, że są to bardzo fajne związki"

Białe związki plagą naszych czasów. Jak odzyskać chęć do seksu?

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jakie manipulacje stosują sekty, by zaufały im rzesze ludzi?

Jakie manipulacje stosują sekty, by zaufały im rzesze ludzi?

Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"
Materiał promocyjny

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas