Związki i seks

Samotność kontra poszukiwanie partnera idealnego. „Przestańmy się tak starać i zacznijmy cieszyć się życiem”

Związki i seks

W naszym kraju jest 7,5 mln singli, co oznacza, że niemal 20 proc. Polaków wiedzie samotne życie. Czasem jest to etap przejściowy i odpoczynek po zakończeniu poważnego związku. Jednak w większości przypadków okazuje się, że bezustannie potrafimy szukać idealnego partnera, który tak naprawdę nie istnieje. Jaka jest szansa, że para dobierze się jak dwie połówki pomarańczy? Na to pytanie odpowiedziała nam psychoterapeutka Katarzyna Miller. Wnikliwej analizy związków dokonała także Laura Mucha w książce „No właśnie, miłość”.

Co hamuje nas przed nową relacją?

Zdecydowana większość ludzi deklaruje, że chciałaby założyć szczęśliwą rodzinę. Mimo pragnień spora część Polaków wciąż pozostaje samotna. Co jest tego powodem? Brak odwagi, doświadczenia z przeszłości, a może poszukiwania ideału?

Jak przyznała psychoterapeutka, obecny stan związany jest w znacznym stopniu z większym dobrobytem. Dawniej para poznawała się, zawierała związek małżeński i komasowała wspólne wydatki, płaciła razem za mieszkanie, prąd czy wodę. Dzięki temu obu osobom było łatwiej żyć. Obecnie każdy jest samowystarczalny i nieco śmielej idzie przez życie, a od partnera oczekuje czegoś więcej niż pieniędzy. Jak to tego wszystkiego ma się romantyzm?

Bardzo walczę z pojęciem romantycznej miłość. Dziewczyny, zamiast się szanować, to zgadzają się na kupę rzeczy, na które nie powinny się zgadzać ze strony mężczyzn, żeby tylko on był. Na szczęście jest coraz więcej singielek. Kobitki muszą pożyć trochę same, żeby zobaczyć, co lubią, co potrafią i żeby wybierały świadomie

– powiedziała psychoterapeutka.

Katarzyna Miller przyznała również, że patrząc z lotu ptaka na zmiany, jakie dzieją się w ciągu wielu lat, kobiety idą coraz bardziej do przodu w rozwoju własnym, a mężczyźni się „zwijają” i buntują przeciwko płci pięknej.

Mamy też odłam tzw. nowych mężczyzn, którzy są cudnymi ojcami, partnerami i nie chcą walczyć z kobietami, bo nie ma po co

– powiedziała psychoterapeutka.

Idealna, idealny – kogo szukamy w życiu?

W przypadku doboru odpowiedniego partnera pojawia się pewna sprzeczność. Z jednej strony single godzą się na wszystkie wymagania partnera, aby tylko utrzymać kogoś przy sobie, z drugiej strony bezustannie czekają, aż w ich życiu pojawi się wyśniona postać z filmu romantycznego. Niestety perfekcyjnych, filmowych związków jest na tym świecie bardzo mało.

Nie ma w ogóle ideałów w życiu. To jest wymysł już od czasów Platona. My ciągle żyjemy z poczuciem, że jak się postaramy, to może będzie jakiś ideał. Przestańmy się tak starać, zacznijmy cieszyć się życiem

– powiedziała Katarzyna.

W dzisiejszych czasach mężczyźni nareszcie mają prawo do tego, żeby być sobą, chociaż niekoniecznie potrafią jeszcze z tego korzystać. Większość panów na siłę próbuje podtrzymywać wszelkie stereotypy, udowadniając, że są silni i potrafią zarobić więcej niż kobieta. Zdaniem psychoterapeutki, mężczyźni nie muszą tego robić.

Swoje ego mężczyzna będzie budował na bogactwie wewnętrznym, na swoich zdolnościach, na wrażliwości, artyzmie, na wychowaniu dzieci, które za mało mają ojców

– dodała.

Pary dobrane jak dwie połówki pomarańczy

Czasami patrząc na znajomych, widzimy ludzi idealnie do siebie dobranych. Długoletni związek, miłość, wielkie szczęście i brak kłótni. Czy możliwe jest odnalezienie osoby, z którą dopasujemy się jak dwie połówki pomarańczy?

Nie ma dwóch połówek. Człowiek musi być cały i drugi człowiek też, musi być cały

– powiedziała.

Ważne jest jednak to, aby dwie osoby dobrze się dobrały. Ostatnie badania pokazują, że najważniejsze w miłości i związku są podobne wartości, cele i światopogląd. Reszta jest kwestią dotarcia.

Książka Laury Muchy o prawdziwej naturze związków

Laura Mucha to była prawniczka, która pracowała w dużej międzynarodowej firmie. Dziś jest nagradzaną poetka i pisarką, która opowiada o miłości w programach radiowych i telewizyjnych. W Polsce ukazała się jej pierwsza książka ,,No właśnie, miłość’’. Pisarka wnikliwie i błyskotliwie przygląda się prawdziwej naturze związków, analizuje kogo, jak i dlaczego kochamy. Jak zrodził się pomysł napisania książki? Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Anna Senkara

Pozostałe wiadomości