Czy istnieje syndrom siódmego roku? "Po paru latach związku należy się spodziewać pewnego kryzysu"

Czy istnieje syndrom siódmego roku w związku?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kryzys w związku dopada wiele par, ale czy istnieje syndrom czwartego i siódmego roku bycia razem? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedzi udzielili autorka bloga SuperStyler Marta Lech-Maciejewska oraz jej mąż Jan Lech i Jakub Zając, psychoterapeuta z Centrum Terapii Dialog. 

Kryzys w związku - po ilu latach?

Miejskie legendy mówią, że po 4 i 7 latach następuje kryzys w związku. Z kolei niektórzy uważają, że po 3 latach, nawet po roku. Jaka jest geneza tych cyfr? Czy w którymś stwierdzeniu zasiane jest ziarno prawdy?

- Faktycznie tych cyfr jest dość sporo. To się zmienia. Związane jest to z naszym stylem życia, z tym jak szybko podejmujemy pewne kroki życiowe. Mniejsza o cyfry, ale jest tak, że po paru latach związku należy się spodziewać pewnego kryzysu. Niektóre badania mówią, że w Polsce nawet 80 proc. ludzi przyznaje się do kryzysu w związku – zauważył Jakub Zając.

Etapy w związku

Ponadto psychoterapeuta podkreślił, że obok zdawania sobie sprawy z tego, że kryzysy się zdarzają, należy wziąć pod uwagę, że w relacji wyróżniamy różne fazy:

  1. Zauroczenie, czyli moment zakochania.
    1. Związek romantyczny, w którym występuje głównie namiętność.
      1. Związek kompletny. Tu dochodzi bliskość.
        1. Związek przyjacielski, zazwyczaj brakuje namiętności.
          1. Związek pusty – łączą nas obowiązki, przyzwyczajenie, brakuje wspólnych tematów do rozmów, intymności itp.
            1. Rozpad związku.

              - One są pochodną 3 czynników, czyli: namiętności, intymności i zaangażowania. W zależności jak one występują, będziemy na różnym etapie w naszej relacji. (...) One nie są nieuchronne. Można się cofnąć, zapobiec temu "pustemu związkowi" - zaznaczył specjalista.

              Marta Lech-Maciejewska o kryzysie w związku

              Marta Lech-Maciejewska i Jan Lech są 11 lat po ślubie, a owcami ich miłości są synowie: Mieczysław i Zygmunt. Przetrwali zatem kryzys czwartego i siódmego roku, ale ich początki nie były kolorowe. Po roku znajomości dopadł ich szósty etap związku.

              - Rozstaliśmy się. Teraz z perspektywy czasu myślę, że to był nasz pierwszy kryzys. To wynikało z tego, że nie potrafiliśmy się dotrzeć. Ten moment rozstania był dla mnie najtrudniejszy. Byliśmy młodzi, tam były akcje typu rzucanie talerzami. Można by z tego nakręcić serial. Natomiast po tych 15 miesiącach wróciliśmy do siebie bardziej dojrzali. Doceniliśmy to, co straciliśmy. Myślę, że gdyby nie ten czas, to nie wiedziałabym, co dawała mi ta relacja - przyznała autorka bloga SuperStyler.

              Kiedy warto skorzystać z terapii dla par? Jak ustrzec się przed piątą i szóstą fazą związku? Posłuchaj w materiale wideo całej rozmowy z naszymi gośćmi.

              Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

              Zobacz też:

              Małżeństwo z ukochanym z czasów szkoły, a potem szybki rozwód. 30-latki opowiadają, jak to zmieniło ich życie

              Jedna kobieta może mieć wielu mężów, ale pod pewnymi warunkami. Gdzie występuje zjawisko poliandrii?

              Jak poradzić sobie po rozstaniu? "Po każdej stracie potrzebujemy przeżyć żałobę"

              Autor: Dominika Czerniszewska

              Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości