Jak rozmawiać z partnerem? "Wszystko powinno wynikać z szacunku"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Jak rozmawiać z partnerem?
Jak rozmawiać z partnerem? Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Sekret dobrej relacji tkwi w rozmowie. Często mamy jednak problem ze skuteczną komunikacją. Jak prowadzić dialog, żeby zostać zrozumianym? Jak nie popaść w rutynę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Martyna i Mateusz Walczakowie oraz psychoterapeutka par Barbara Idziorek.

Sekret dobrej komunikacji w związku

Martyna i Mateusz Walczakowie to para, której miłość rozpoczęła się w studiu Dzień Dobry TVN. Ona jest ekspertką od organizacji wesel i ślubów, a on - dziennikarzem TVN24. Podstawą ich związku jest brak jakichkolwiek sekretów. - Jesteśmy dla siebie przyjaciółmi. To jest najważniejsze w związku, nawet wczoraj o tym rozmawialiśmy. Wspieramy się, jesteśmy dla siebie tak naprawdę najważniejszymi osobami i niczego przed sobą nie ukrywamy - mówiła Martyna Walczak.

Małżeństwo wyznaje zasadę, że trzeba wykładać kawę na ławę. - Zawsze mówiłam, że szczerość to podstawa i trzeba sobie zawsze wszystko mówić - podkreśliła nasza rozmówczyni.

Gościom Dzień Dobry TVN - jak w większości małżeństw - zdarzają się sprzeczki. Sztuka polega na tym, żeby mądrze rozwiązywać konflikty, a nie tkwić w chowaniu urazy. - To wszystko powinno wynikać z szacunku. Można oczywiście w drugą stronę - nawyrzucać, obrazić. Tylko że zawsze to porównuję do wymiany ciosów na ringu. Wydaje się, że uderzę mocniej, to kiedyś będziemy mocniejsi, a tak naprawdę związek się kruszy przez to - przyznał Mateusz Walczak.

Monotonia zabija komunikację

Niekiedy dzieje się tak, że w miarę upływu czasu w związku następuje tzw. przyzwyczajenie i wchodzi rutyna życia codziennego. To szczególnie niebezpieczny moment.

- Czynnikiem kluczowym, który zabija każdą dobrą komunikację, jest monotonia, która odnosi się do funkcjonowania: dom, życie zawodowe. Te nasze małe przyjemności odchodzą gdzieś zupełnie na inny plan. Nasza komunikacja zaczyna ograniczać się nie do tego, co lubimy razem robić, rozwoju osobistego, tylko "co ty masz dzisiaj do zrobienia, co ja mam do zrobienia, czy ty odbierzesz dzieci, czy ja?". W zasadzie to nie jest komunikacja głęboka, tylko wymiana informacji - tłumaczyła Barbara Idziorek.

Zdaniem psychoterapeutki par komunikację należy traktować jako wymianę własnej emocjonalności. Powinna być ona otwarta, jasna i na pewno nie może być oceniająca.

Czy "czytanie sobie w myślach" jest dobrym przejawem komunikacji? Jak kryzysy rozwojowe i nierozwojowe wpływają na związek? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości