Od czego zależy zakochanie się? Jakie są jego oznaki i objawy? Ile trwa zakochanie? Czy zakochanie można kontrolować, a także wywołać „na zawołanie”? Dowiedz się, co na ten temat mówi psychologia.
- Zakochanie a psychologia
- Etapy zakochania
- Objawy zakochania
- Jak się zakochać? Czy zakochanie się „na życzenie” jest możliwe?
- Zauroczenie a zakochanie
- Zakochanie a miłość
- Ile trwa zakochanie?
Czym jest zakochanie? To stan, w którym na widok konkretnej osoby serce zaczyna bić szybciej, a w brzuchu pojawiają się „motyle”. Dla jednych błogosławieństwo, dla innych utrapienie, szczególnie wtedy, gdy uczucie bywa nieodwzajemnione. A co na temat zakochania się mówi psychologia ? Bogdan Wojciszke, polski psycholog, badacz i wykładowca akademicki opisał zjawisko zakochania w książce „Psychologia miłości: intymność, namiętność, zaangażowanie”.
Zakochanie a psychologia
Próba naukowego podejścia do zagadnienia miłości, zakochania, zauroczenia może wydawać się z góry skazana na porażkę. Jednak rozbicie tych pojęć na czynniki pierwsze i wykazanie pewnych zależności może być bardzo pomocne do zrozumienia uczuć. Dotyczy to szczególnie tych osób, które mają trudności w definiowaniu uczuć swoich i innych osób.
Profesor Wojciszke zakochanie umiejscowił na pierwszym miejscu tzw. faz związku miłosnego . Co o zakochaniu się mówi psychologia? Zakochanie to pierwsza faza związku miłosnego. Kolejne fazy to: romantyczne początki, związek kompletny, związek przyjacielski i związek pusty. Na tych etapach z różną intensywnością przejawiają się trzy wydzielone na potrzeby tej teorii „składniki miłości”: namiętność, zaangażowanie i intymność. W etapie zakochania dominuje namiętność. Jest najbardziej intensywna, ale też równie szybko wygasa, ustępując miejsca zaangażowaniu i intymności (dominującym w fazie związku kompletnego i przyjacielskiego). „ Zakochanie jest ślepe, krótkotrwałe, daje silne uczucie szczęścia […]” – tak o zakochaniu pisze Wojciszke.
Etapy zakochania
Zakochanie określane jako namiętność nie pozwala na wyodrębnienie jego etapów . W ujęciu psychologicznym jest to pierwsza faza związku szybko przechodząca w kolejną fazę – tzw. romantycznych początków.
Objawy zakochania
Zobacz także: Stan zakochania. Uzależniający?
Jakie są oznaki zakochania? Jak rozpoznać zakochanie? Kwestię tę trudniej opisać słowami niż rozpoznać „na własnej skórze”, w praktyce. Dość trywialnie można powiedzieć, że „to się po prostu czuje”. Za objawy zakochania można uznać:
- podekscytowanie czyjąś obecnością,
- szybsze bicie serca,
- nagłe przypływy ciepła,
- tzw. motyle w brzuchu,
- nieprzerwane myślenie o drugiej osobie,
- częstsze fantazjowanie.
Mając na myśli zakochanie i jego objawy , wymienić można właśnie tego typu silne, choć z definicji krótkotrwałe reakcje organizmu.
Jak się zakochać? Czy zakochanie się „na życzenie” jest możliwe?
Trudno zakochać się „na zawołanie”, tak samo jak trudno wywołać w sobie „na zawołanie„ wymienione wcześniej reakcje. Można zwiększyć prawdopodobieństwo zakochania się w kimś, zwiększając częstotliwość kontaktów z tą osobą. Jednak nie ma pewności, czy zaowocuje to zakochaniem. Odpowiedź na pytanie „jak się zakochać?” nie jest prosta ani jednoznaczna, zgodnie z ludowym porzekadłem – „serce nie sługa”. Równie uciążliwym problemem może być chęć zmiany swoich uczuć w odwrotną stronę, dlatego równie częstym pytaniem jest „jak poradzić sobie z zakochaniem?”.
Zauroczenie a zakochanie
Zobacz także: Gdzie na pierwszą randkę? Sprawdzone pomysły na pierwsze spotkanie
Zauroczenie to, najprościej mówiąc, fascynacja kimś. A od fascynacji do namiętności można powiedzieć, że jeszcze długa droga (choć w tej materii zdarzają się i „drogi ekspresowe”). Zauroczenie może poprzedzić zakochanie, ale nie zawsze zakochanie musi wystąpić po zauroczeniu.
Zakochanie a miłość
Jaka jest relacja między zakochaniem a miłością? To zależy od tego, w jaki sposób definiujemy na własny użytek pojęcie miłości. Posługując się pojęciami zaangażowania, namiętności i intymności oraz ich znaczeniem w różnych etapach związku, nawet intuicyjnie można stwierdzić, że miłość wymaga większego zaangażowania i intymności pomiędzy dwiema osobami niż zakochanie, a na to potrzebny jest czas. To, co określić można stanem zakochania , może stopniowo przerodzić się w długotrwałe uczucia i miłość.
Zobacz także: Co to jest platoniczna miłość? Jakie jest jej znaczenie?
Ile trwa zakochanie?
Choć na ogół zakochanie się jest najkrótszą fazą związku miłosnego, to jej długość może być zróżnicowana w zależności od kilku czynników. Przy założeniu, że kluczowa w tej fazie jest namiętność, czas trwania tej fazy w różnych związkach może być inny. Wpływ na to może mieć np. temperament zakochanych, jak również to, jak często się spotykają.
Przyjęło się, że stan zakochania i jego objawy u mężczyzn trwają krócej niż objawy zakochania u dziewczyn. Kwestią indywidualną jest też to, po jakim czasie można się zakochać.
Zobacz także:
- Co gwiazdy myślą o miłości?
- Rodzaje związków między kobietą a mężczyzną
- Czy flirt zawsze oznacza podryw?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN