Związki i seks

Jak chronić związek w czasach kwarantanny? Terapeutka: „Rutyna zabija bliskość”

Związki i seks

Domowa izolacja to dla niektórych par okazja do zweryfikowania swojej relacji. Przebywanie ze sobą 24 godziny na dobę to dla wielu osób nie tylko zupełnie nowa sytuacja, ale i nie lada wyzwanie. Co zrobić, gdy w związku pojawi się rutyna?

Rutyna w związku

Długie godziny w swoim towarzystwie mogą skutkować wieloma schematycznymi zachowaniami. Ich konsekwencją może być pojawienie się rutyny.

Rutyna jest faktycznie niebezpieczna, dlatego że staje się taką powtarzalną codziennością, która zabija bliskość. Przestajemy patrzeć na siebie z taką wyjątkowością. Stajemy się tacy szarzy, codzienni, powtarzalni i wtedy przestajemy w ogóle siebie zauważać

– wyjaśniła Marzena Mawricz, psycholog, terapeutka par.

Jej zdaniem, rutynowe zachowania powodują, że bycie ze sobą staje się czymś oczywistym i codziennym. W efekcie przestajemy celebrować wspólnie spędzone chwile, co zabija wyjątkowość relacji. Obowiązki wychodzą na pierwszy plan, a skupianie się na powtarzalności niszczy intymność i bliskość w związku.

Można powiedzieć, że my jesteśmy w sytuacji mało rutynowej i właściwie uczymy się na nowo, co to znaczy być ze sobą 24 godziny. Ja myślę, że to będzie weryfikacja dla związków i faktycznie ci, którym się nie udaje, prawdopodobnie zaostrzą konflikt

– stwierdziła nasza ekspertka.

Jak uniknąć rutyny?

Pojawieniu się rutyny trudno niekiedy zapobiec. Szczególnie często doświadczają jej pary, które podporządkowały swoje życie dzieciom.

Ważne, żeby starać się cały czas w związku tą drugą osobę zachęcić do tych rzeczy, żeby dać jej też atencję. W związku chodzi też o to, żeby cały czas zabiegać o tę atencję drugiej osoby. U nas to się dzieje. Jeżeli ja mam taki czas stateczny, nic mi się nie chce, to Tomek przejmuje inicjatywę i on nam jakieś atrakcje wymyśla, a jak on ma taki moment, że trochę nie ma pomysłów, to nagle ja wkraczam i ja mam pomysły

– przyznała Paulina Łaba-Torres, żona Tomka.

Trzeci etap jest taki, kiedy nie mamy pomysłów i ważne jest o tym pamiętać, że nie musimy mieć cały czas pomysłów. Ten czas w związku, kiedy się niby nudzimy, ale nie nudzimy, jest moim zdaniem również bardzo wartościowy

– dodał Tomasz Torres, mąż Pauliny.

Źródłem rutyny jest zwykle nie powtarzalność, tylko brak aktywności w tworzeniu relacji oraz zachowań nakierowanych na budowanie związku. Sposobem na walkę z rutyną jest znalezienie i zagospodarowanie wspólnego czasu. Jako że nie musimy teraz stać w korkach czy chodzić do sklepów i urzędów, każdego dnia oszczędzamy kilka chwil dla siebie. Ten czas możemy spędzić na wspólne czynności. Psycholog proponuje oglądanie zdjęć, grę w karty i planszówki, kolację przy świecach z winem i muzyką, seanse masażu, taniec, czytanie książki, śniadanie w łóżku przed obudzeniem się dzieci czy rozmowy na tematy, od których dotąd uciekaliśmy.

Sposobem na rutynę może być również… nuda, czyli powtarzanie rytuałów, które dają poczucie bliskości, wyjątkowości i wspólnoty.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Nuda w związku. Rutyna czy przepis na szczęście?

O co się kłócimy, gdy długo jesteśmy razem w domu?

Co wynosimy z domu i wnosimy do małżeństwa? Psycholog: "Wszystko, z czym się mierzyliśmy jako dzieci, w dorosłym życiu do nas wraca"

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości