Związki i seks

Polacy kochają oglądać programy randkowe. 40% uważa je za źródło inspiracji

Związki i seks

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
materiał prasowy Badoo
programy randkowe

W telewizji znaleźć możemy wiele programów randkowych, które chętnie oglądane są przez Polaków. Co tego typu rozrywka wnosi do życia singli? Pozytywnie inspiruje, a może uczy, czego, a raczej kogo na swojej drodze lepiej unikać? Przedstawiamy wyniki najnowszych badań.

Polacy czerpią inspirację z programów randkowych

Tej jesieni miliony Polaków spędzają niezliczone godziny na oglądaniu telewizyjnych programów randkowych. Śledzą historie rozgrywające się zarówno w tradycyjnych polskich sceneriach, jak i tych egzotycznych. Aplikacja randkowa Badoo wraz z agencją SW Research postanowiła sprawdzić, dlaczego tak wielu polskich singli zaintrygowanych jest tego typu produkcjami oraz co wnoszą one do ich życia.

Problemy w związku

Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Inicjatorzy przeprowadzili w listopadzie badania metodą wywiadów on-line (CAWI) na próbie 1064 randkujących singli (18+) oglądających programy randkowe. Oto wyniki:

  • 40% polskich singli oglądających programy randkowe uważa je za źródło inspiracji w odniesieniu do ich własnych zachowań;
  • 1/3 badanych twierdzi, że programy randkowe pokazują im, czego powinni oczekiwać od życia i inspirują ich do wprowadzania zmian;
  • 27% respondentów, którzy wzięli udział w badaniu śledzi telewizyjne programy randkowe dla dramatów i konfliktów;
  • Z kolei 1 na 3 badanych robi to, ponieważ oglądanie bardziej ekskluzywnego życia niż swoje sprawia im przyjemność, a 1/4 ogląda je, bo pokazują ludzi, z którymi się utożsamiają;
  • 49% ogląda programy randkowe dla romantycznych historii.

Telewizyjne programy randkowe są tworzone w celach rozrywkowych, ale badanie zlecone przez aplikację randkową pokazuje, że w rzeczywistości chodzi o coś więcej. Jak się okazuje, tylko 1 na 5 singli twierdzi, że nie są one w żaden sposób inspirujące i niczego ich nie uczą. Pozostali respondenci wyciągają z nich lekcje, które starają się stosować we własnym życiu.

Polska publiczność uwielbia oglądać programy randkowe, wręcz ich pożądając. W telewizji jest ich tak dużo, że widzowie mogą nawet wybrać format show, który chcą śledzić. Co chwila słyszymy też o powstawaniu kolejnych sezonów popularnych produkcji. Na to zjawisko z pewnością ma wpływ fakt, że uwielbiamy podglądać i oceniać życie innych ludzi. Widzowie często czerpią z nich inspiracje, przeglądając się jak w lustrze w sylwetkach uczestników. Identyfikują się z bohaterami, przeżywają wraz z nimi ich trudności i radości. Niejednokrotnie znajdują rozwiązanie lub podpowiedź dotyczącą ich własnych relacji czy randek. Te programy pełnią z jednej strony funkcję edukacyjną, z drugiej - są przyjemną odskocznią od codzienności

Programy randkowe kontra rzeczywistość

Magdalena Chorzewska, psycholog, która doradzała w jednym z programów randkowych, zwraca uwagę, że randkowanie w prawdziwym życiu wygląda inaczej. W rzeczywistości nie ma castingów, kamer, ani psychologicznego wsparcia po każdej sprzeczce. Specjalistka zachęca więc, aby randki, na które się umawiamy były jak najbardziej szczere i autentyczne, i tym samym pozwoliły nam na szybsze znalezienie tego, czego szukamy.

Gdzie Polacy szukają romantycznych relacji?

Czy popularność programów randkowych oznacza, że widzowie chętnie wzięliby w nich udział? Zdania są podzielone i to niemal po równo. Co ciekawe, to mężczyźni są bardziej otwarci niż kobiety, by zamienić domową kanapę na miejsce w show. Interesujące jest również to, co byliby skłonni zrobić przed kamerami, gdyby przyszło im dołączyć do jednego z takich programów. Nikogo pewnie nie zdziwi, że blisko połowa badanych wyjechałaby w jakieś egzotyczne miejsce, a niewiele mniej zdecydowałoby się na pocałunek przed kamerami. Co ze zbliżeniami na oczach widzów? Do tego zdolnych jest aż 30% mężczyzn i 5% kobiet. Ponadto z badania wynika także, że dla singli łatwiejszym zadaniem jest założenie obrączki niż zdjęcie ubrania. 17% widzów wzięłoby ślub z osobą poznaną w programie, a jedynie 10% rozebrałoby się na oczach widzów.

Gdzie w takim razie single szukają romantycznych relacji? Najwięcej osób, bo aż 58% wskazało, że aplikacje randkowe są dla nich najbardziej efektywnym sposobem poszukiwania potencjalnego partnera lub partnerki. Single oglądający telewizyjne programy randkowe inspirują się nimi, jednak w swoim życiu uczuciowym wolą polegać na aplikacjach randkowych i używać ich do znalezienia odpowiedniej osoby.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: materiał prasowy Badoo

Źródło zdjęcia głównego: RgStudio/Getty Images

Pozostałe wiadomości