Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

Zdrady
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak pozbierać się po zdradzie?
Jak pozbierać się po zdradzie?
Kiedy warto informować o zdradzie?
Kiedy warto informować o zdradzie?
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Nie ma miłości bez zazdrości?
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku
Do zdrady mogło dopuścić się od 30 do prawie 50 procent z nas. Materiał reporterek Dzień Dobry TVN przedstawił perspektywę osób, które zostały w ten sposób skrzywdzone. Z kolei na pytanie o to, dlaczego zdradzamy i czy warto poinformować bliskich o tym, że wiemy o cudzej niewierności porozmawiały gościnie w studiu - psycholożka Zuzanna Butryn oraz Katarzyna Sukmanowska, która obserwuje podejrzanych o zdradę. Widzowie wzięli również udział w sondzie: Czy warto ostrzegać innych, że są zdradzani?

Jak podnieść się po zdradzie?

Według statystyk co trzecia osoba w Polsce dopuściła się zdrady. Gdy w zaskakujący sposób zachowanie naszego partnera lub partnerki nagle ulega zmianie, pojawiają się tajemnice i późne powroty do domu, możemy odczuwać niepokój. W materiale przygotowanym przez reporterki Dzień Dobry TVN przedstawiono historie kobiet, które zostały zdradzone.

- Z byłym partnerem byłam 7,5 roku. [...] Było wszystko, co chciałam. Była miłość, były zapewnienia, wspólny czas i wyjazdy. [...] Zorientowałam się kiedy telefon był odkładany do góry dnem. Był włączany tryb samolotowy - relacjonowała Magda, która została zdradzona. 

Podobna historia spotkała Irenę, która w małżeństwie żyła ponad dwie dekady. Wspólny staż został przerwany w momencie stopniowo zmieniającego się zachowania.

- W małżeństwie byłam 23 lata, do momentu odkrycia zdrady. Do rozwodu - 26. [...] W pewnym momencie mój mąż stał się osobą publiczną. [...] Zmienił się. Wcześniej był nieśmiały, przygaszony. Nagle stał się gwiazdą. [...] Cały romans, teraz mojego byłego męża, trwał 2 lata - opowiadała Irena.

To co łączy bohaterki reportażu to żal i smutek, który mimo upływu czasu nadal w nich pozostał. Jak zgodnie przyznają - w takim przypadku odzyskanie zaufania jest niemal niemożliwe. Poza oszukaniem bohaterek, poszkodowane były również ich wspólne dzieci.

Czy warto mówić o zdradzie?

Zdrada to bardzo delikatna sprawa, która dotyczy głównie rodziny, w której do niej doszło. Czasem jednak w naszym życiu pojawia się dylemat, czy powinniśmy poinformować innych o naszych podejrzeniach na temat niewiernego partnera bliskiej osoby. O tym, czy powinniśmy dzielić się taką wiedzą, porozmawiały psycholożka Zuzanna Butryn oraz Katarzyna Sukmanowska, która obserwuje podejrzanych o zdradę.

- Bliżej jest mi do stwierdzenia, żeby o tym mówić. Jeśli zachowane są pewne osoby: to jest dla nas bardzo bliska osoba, a my mamy pewność, że to jest zdrada. Często możemy nadinterpretować pewne sytuacje - tłumaczyła psycholożka. Katarzyna Sukmanowska zawodowo zajmuje się obserwacją niewiernych partnerów i partnerek. Współpracuje z detektywami i gromadzi materiał dowodowy. Jak przyznaje - czasem bywa tak, że po zdradzie ludzie nadal podejmują decyzję o pozostaniu w relacji. Wszystko zależy od indywidualnych małżeńskich historii.

- Niejednokrotnie te kobiety płaczą. Mężczyźni z kolei czują się urażeni. [...] Mężczyzna zamyka się w sobie. [...] Gdy człowiek chce dowiedzieć się, czy jest zdradzany, to muszę powiedzieć - jak jest. Mamy materiały dowodowe i ta osoba musi sobie z tym radzić - podsumowała gościni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości