Czy szukanie miłości w sieci to dobry pomysł? Psychologowie sprawdzili, jak aplikacje randkowe wpływają na samopoczucie singli

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
dailymail.co.uk
Uśmiechnięta kobieta pochylająca się nad ekranem telefonu

Coraz więcej osób decyduje się znaleźć miłość za pośrednictwem aplikacji randkowych. Okazuje się jednak, że internetowe anonse wcale nie ułatwiają singlom zadania. Do takich wniosków doszli psychologowie z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Ich zdaniem duża liczba potencjalnych kandydatów do związku może prowadzić do frustracji i potęgować strach przed samotnością.

Aplikacje randkowe i ich wpływ na samopoczucie singli

Grono zwolenników randkowania w sieci nieustannie się powiększa. Tymczasem zespół ekspertów z Uniwersytetu Wiedeńskiego przekonuje, że poszukiwanie drugiej połówki za pośrednictwem popularnych aplikacji może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Psychologowie przeprowadzili ankietę wśród 464 młodych ludzi korzystających z wiodących serwisów. Okazało się, że przeglądanie anonsów wywoływało u singli szereg negatywnych emocji.

Miłość i związki

Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocnoDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Badanie wykazało, że w obliczu nadmiaru ogłoszeń wielu użytkowników aplikacji randkowych zaczęło odczuwać strach przed samotnością. Akceptowanie i odrzucanie potencjalnych kandydatów do związków poprzez skierowanie palca w lewą lub prawą stronę niosło za sobą także poczucie zwątpienia i oszołomienie.

Randkowanie w sieci a negatywne emocje

Zdaniem ekspertów imponująca liczba zamieszczanych w sieci anonsów może wywierać na użytkowników presję, ponieważ teoretycznie zwiększa prawdopodobieństwo, że dwoje idealnie dopasowanych ludzi w końcu na siebie trafi. Osoby, które mają problem ze znalezieniem drugiej połówki w gąszczu ofert, w końcu zaczynają wątpić w swoją wartość.

Badacze zwrócili też uwagę na niemożność szybkiego przetworzenia wszystkich zawartych w anonsach informacji. Problem ten dotyczy zwłaszcza użytkowników, którzy w pośpiechu przerzucają kolejne profile. Takie osoby narażają się na ryzyko przegapienia szansy na miłość.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Willie B. Thomas/Getty Images

Pozostałe wiadomości