Styl życia

Co może się zdarzyć, kiedy śpimy? "Zrywy miokloniczne to zjawisko, którego ludzie doświadczają częściej niż raz w życiu"

Styl życia

Sen to czas, w którym nasz organizm ma szansę na odpoczynek i regenerację. Mimo wszystko podczas stanu spoczynku mogą zdarzyć się różne dziwne zjawiska, które ciężko nam zrozumieć. Paraliż senny, halucynacje, lunatykowanie to tylko niektóre z nich. Jakie są ich przyczyny i niebezpieczeństwa? O tym opowiedział nam Dawid Myśliwiec, popularyzator nauki.

Co może się przydarzyć podczas snu?

Podczas gdy jedni śpią jak zabici i nawet najgłośniejszy budzik nie jest w stanie ich dobudzić, inni zmagają się z wieloma trudnościami. Paraliż senny, szarpnięcie ciała, halucynacje, czy lunatykowanie to jedne z najczęstszych przypadłości.

- Zrywy miokloniczne, myślę, że każdy doświadczył kiedyś takiego wrażenia nagłego, zupełnie niezapowiedzianego, że spada i jego kończyna czy nawet całe ciało się wzdrygnęło. To zjawisko, którego ludzie doświadczają częściej niż raz w życiu - powiedział Dawid Myśliwiec.

Mężczyzna dodał także, że od 30 do 70 procent osób doświadcza paraliżu przysennego. Na czym on polega? Specjalista wyjaśnił, że sen składa się z kilku faz, a w każdej z nich z naszym ciałem i mózgiem dzieje się coś innego. Jedną z nich jest faza snu REM, czyli taka, której towarzyszą gwałtowne ruchy gałek ocznych. To właśnie wtedy przychodzą do nas najbarwniejsze sny, a mózg powstrzymuje ciało od ich odgrywania. Oddziela on wszystkie mięśnie, nad którymi mamy świadomą kontrolę, a my nie możemy się ruszyć.

Czasami w czasie wybudzania są zaburzenia i mózg się wybudzi, ale zapomni włączyć mięśnie. Wtedy mamy wrażenie, że nie panujemy nad ciałem, że coś nam siedzi na piersiach. Przez to, że nie możemy kontrolować ciała, mamy wrażenie, że się unosimy. Jeżeli mózg wybudza się nagle z fazy snu REM, to mimo otwarcia oczu ma jeszcze końcowe wizje, które są negatywne

- wytłumaczył.

Lunatykowanie – na czym polega?

Lunatykowanie to zjawisko, którego doświadcza nawet 18 procent populacji. Dotyczy ono fazy snu, z której najtrudniej nas obudzić. Wbrew przekonaniom nie musi wcale oznaczać chodzenia przez sen. Najczęściej lunatykowanie objawia się siadaniem na łóżku, odkrywaniem, próbą sięgania po coś, a także wykonywaniem powolnych ruchów pod kołdrą. Chodzenie we śnie uznane jest natomiast za zjawisko parasomnii, czyli schorzenia, które modyfikuje lub upośledza zasypianie, lub sam sen. Mimo wszystko osoby chodzącej przez sen nie powinno się budzić. Dawid przyznał także, że lunatykowanie znacznie częściej zdarza się dzieciom, ze względu na to, że ich mózg uczy się jeszcze, czym jest sen.

- Dzieci bardzo długo uczą się dorosłego modelu snu. Do 7. roku życia większość dzieci doświadczy epizodu lunatykowania - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Depresja, halucynacje, lęk separacyjny. Jak objawiają się choroby psychiczne u zwierząt?

Czym są omamy wzrokowe, słuchowe, alkoholowe?

Kto może śnić sen o parasolu?

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości