Styl życia

Zmiana jakości naziemnej telewizji cyfrowej. Kiedy nastąpi i jak się przygotować?

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Bartek Jędrzejak
Pogoda na dziś

Bartek Jędrzejak o pogodzie opowiadał widzom Dzień Dobry TVN między innymi z wieży radiowo - telewizyjnej. To dlatego, że w nocy z 26 na 27 czerwca w województwach: mazowieckim i całym regionie wschodnim zostanie zmieniona jakość nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej

Wieża radiowo-telewizyjna znajduje się w południowej części Krakowa i mierzy 20 pięter. W nocy z 26 na 27 czerwca zostanie zmieniona jakość nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

- Ma być lepszy obraz, lepszy dźwięk, 30 darmowych kanałów - powiedział Bartek Jędrzejak. To czwarty, ostatni etap pracy nad tą zmianą. Dotyczy ona mieszkańców Mazowsza oraz ściany wschodniej Polski, od Suwalszczyzny, przez Podlasie, kończąc na Zamojszczyźnie.

Jak się przygotować do zmian w telewizji cyfrowej?

Na wieży radiowo-telewizyjnej Bartek Jędrzejak spotkał się z Agnieszką Sobucką z Emitel, aby porozmawiać o zmianie, którą już 27 czerwca zauważymy wyświetlając naziemną telewizję cyfrową.

- Nadajemy w nowym standardzie DVB-T2 HEVC. Kryje się pod tym nowa jakość HD, dla widzów to szereg korzyści: lepsza jakość dźwięku, lepszy obraz, a w przyszłości także możliwość podłączenia telewizora do Internetu i odbiór HBB TV. To nowość, gdzie widzowie będą mogli korzystać z różnych quizów, ciekawostek, które będzie pokazywał nadawca - powiedziała Sobucka.

Co trzeba zrobić żeby mieć nową jakość i standard?

- Dlatego prowadzimy prace w nocy, aby nasi widzowie wstając rano mogli włączyć telewizję i cieszyć się tą nową jakością. Gdyby okazało się, że coś jest nie w porządku, należy sprawdzić czy nasz telewizor jest przystosowany do odbioru tego standardu - tłumaczyła przedstawicielka firmy Emitel.

I dodała:

- Wszyscy widzowie, którzy kupili telewizor po 2019 roku nie powinni się martwić, że coś nie będzie działało. Jeżeli zdarzyłoby się, że nie działa to fajnie byłoby zaopatrzyć się w nowy dekoder, dołączyć do telewizora i cieszyć się tą nową jakością programów.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Bartek Jędrzejak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości