Styl życia

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie do zatrzymania. "Pandemia wywróciła wszystko do góry nogami, ale nie pękamy"

Styl życia

Jerzy Owsiak już 29. raz, jak co roku, hucznie otworzył finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie stanął namiot, który pełni funkcję centrum dowodzenia. Pandemia koronawirusa nie zdołała zatrzymać machiny dobra, jaką od tylu lat nakręca WOŚP. Byliśmy na miejscu. Emocje biorą górę, a każda kolejna złotówka na koncie fundacji jest na wagę złota.

Pandemia nie powstrzymała Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Hasło tegorocznej zbiórki to "Finał z głową". Tym razem pieniądze z puszek trafią na oddziały dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki.

- Nikt nie przewidział rok temu, że pandemia idzie w naszą stronę. Zagraliśmy wtedy z temperamentem i radością. Zebraliśmy ponad 186 mln zł, które zostały przeznaczone na zakup sprzętu diagnostycznego. Przyszła pandemia i wywróciła wszystko do góry nogami, ale nie pękamy - powiedział Jurek Owsiak.

- Dzisiaj, 31 stycznia także wszystko się zmieniło. Mieliśmy być ze sobą 10 stycznia, ale powiedzieliśmy sobie, że gramy. Wszyscy tego potrzebujemy. Chcę, żebyśmy my Polacy pokazali nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, że czekamy na ten moment, kiedy znowu się do siebie uśmiechamy. Bez względu na poglądy, kolory i pomysły na życie jesteśmy razem i to jest ważne - dodał.

29. Finał WOŚP łączy ludzi

Jurek Owsiak jak zwykle z ogromną dawką energii i optymizmu wierzy w siłę WOŚP-u i tego, jak wyjątkowy dzień finału potrafi zjednoczyć ludzi, bez względu na panujące podziały.

- Dzisiaj zrobimy dzień, w którym pokażemy jedność, tu w Wielkim Centrum Świata, pod Pałacem Kultury i Nauki. Bądźmy ze sobą i przekazujmy sobie super wiadomości. Ten dzień jest dla nas i niech nam cały świat zazdrości, że potrafimy być razem - usłyszeliśmy.

- Zbierając pieniądze, chcemy wesprzeć laryngologię oraz diagnostykę głowy. Medycyna to coś, co robimy już od 29 lat - dodał prezes WOŚP.

WOŚP - 15. bieg "Policz się z cukrzycą"

Fundacja WOŚP, chcąc pomóc polskim diabetykom, zwróciła się do czołowych polskich producentów żywności, aby ułatwili życie tym, którzy muszą korzystać z informacji o wymiennikach węglowodanowych i białkowo – tłuszczowych. Podczas 29. finału WOŚP, po raz kolejny wystartował bieg "Policz się z cukrzycą".

- Po raz 7. jest rodzina, która zawsze licytuje nr 1 naszego biegu - powiedział Jurek Owsiak.

- Wybieramy się do Kampinosu, zapraszamy wszystkich w dystansie społecznym, ale będziemy biegli całą rodziną i oczywiście minimum 5 km - usłyszeliśmy od uczestników biegu.

Studio medyczne WOŚP

W tym roku fundacja Jurka Owsiaka skupia się na laryngologii, która okazuje się ogromnym problemem w Polsce. Ciągle brakuje placówek, personelu i w końcu sprzętu medycznego, żeby pomóc wszystkim potrzebującym dzieciom.

- Skala problemu jest rozległa niezwykle. Laryngologia dziecięca na 2019 r. to ponad 55 tys. hospitalizacji. To 3,5 tys. zoperowanych uszu i 2,5 tys. zoperowanych zatok. To również bardzo specyficzne instrumentarium laryngologiczne - bardzo szczególne i bardzo czułe - powiedział Jarosław Szydłowski, laryngolog i ekspert Europejskiego Towarzystwa Laryngologii Dziecięcej

- Laryngologia dziecięca, to dziedzina, która toczy się na dwóch prędkościach. Jest blisko 80, może trochę więcej oddziałów, które zabezpieczają podstawowe problemy laryngologiczne. Jest 27 takich, które dysponują zespołami lekarskimi pielęgniarskimi w zakresie laryngologii, anestezjologii, intensywnej terapii i wszystkich innych specjalności pediatrycznych, które pozwalają objąć opieką dzieci, które mają mniej niż 3 lata i są dziećmi z wielochorobowością. Jest wreszcie 9 ośrodków, które są w stanie zapewnić to, co daje medycyna na całym świecie - dodał.

Na co w tym roku zbiera WOŚP?

W 2021 roku Fundacja WOŚP ma zamiar zebrać pieniądze na zakup takich sprzętów jak m.in.:

 • zestawy endoskopów laryngologicznych,
 • endoskopy giętkie,
 • zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych,
 • egzoskopy,
 • lasery diodowe,
 • nawigacje optyczne otolaryngologiczne,
 • koblatory do operacji migdałków,
 • aparaty USG i RTG,
 • kardiomonitory,
 • lampy czołowe,
 • lampy operacyjne,
 • polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego.

Zobacz wideo: Gramy razem z WOŚP - cukrzyca + otolaryngologia

WOŚP w walce z koronawirusem

Jurek Owsiak i jego fundacja nie tylko przyczynił się do zakupu sprzętu medycznego dla najmłodszych. W ostatnim roku WOŚP stanęła na wysokości z zadanie w walce z COVID-19. Jak wynika z oficjalnych danych fundacji, blisko 70 mln zł to wartość urządzeń, środków ochronnych i testów, które fundacja WOŚP przekazała placówkom medycznym w całej Polsce w ramach walki z koronawirusem.

- Działania w związku z pandemią WOŚP rozpoczęła jako jedna z pierwszy organizacji pozarządowych już w marcu 2020 r. W pierwszej kolejności fundacja zakupiła łóżka do intensywnej terapii i indywidualnych pakietów ochrony biologicznej. W sumie do listopada WOŚP zakupiła 1883 urządzenia. W tym 540 łóżek na stanowiska intensywnej terapii, 84 respiratory i 247 kardiomonitorów. Kupiono też około 3 mln środków ochrony osobistej różnego rodzaju i kilkadziesiąt tysięcy testów. Znaczna część tego wyposażenia trafiła do Polski wielkimi transportami powietrznymi wprost z Chin - dowiemy się z komunikatu WOŚP.

- W związku z apelami ze strony firm i osób prywatnych, fundacja utworzyła fundusz interwencyjny, w ramach którego zebrano 26 mln zł. Wspomagając walkę z koronawirusem WOŚP przekazała sprzęt do 467 szpitali, 417 DPS i domów seniorów, 60 zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz 23 hospicjów. Fundacja wciąż jest gotowa, by wspierać Polaków w walce z pandemią - czytamy.

Zobacz wideo: WOŚP koronawirus

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości