Styl życia

Wanda Rutkiewicz - pierwsza Polka na dachu świata

Styl życia

Aktualizacja:

Wanda Rutkiewicz: niesamowita kobieta i legenda już za życia. 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został papieżem,... a Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. Osiem lat później, jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak, zdobyła K2. Zmarła , próbując zrealizować swoje kolejne marzenie, na stokach Kanczendzongi w Himalajach.

Wanda Rutkiewicz: kim była?

Wanda Rutkiewicz trenowała lekkoatletykę, rewelacyjnie grała w siatkówkę, jednak dopiero we wspinaczce znalazła spełnienie. Do gór miała stosunek czysto sportowy i kompletnie pozbawiony romantyzmu. Wanda twierdziła, że szczyt należy po prostu pokonać, jak na zawodach. Jako pierwsza kobieta zdobyła drugi co do wysokości ośmiotysięcznik na świecie, K2. Jako pierwsza Polka stanęła na szczycie „dachu świata”, czyli Mount Everestu. Zaginęła na stokach Kanczendzongi 12 maja 1992 roku na wysokości około 8200 metrów. Miała 49 lat.

Wanda Rutkiewicz: oczami siostry

O Wandzie Rutkiewicz opowiedziały nam w studiu Dzień Dobry TVN Nina Fies, jej siostra :"Była bardzo fajna siostrą. (...) Dla mnie Wanda zawsze była wzorem, bo zawsze jej się wszystko udawało" i Anna Kamińska, pisarka, autorka książki o himalaistce "Miała niezwykły hart ducha. (..) Była osoba, która wzbudzała różne emocje".

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości