Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że wielu Ukraińców musiało uciekać ze swojego kraju. Spora ich część znalazła bezpieczne schronienie w Polsce. Jedną z osób, które zaangażowały się w pomoc, jest pochodzący z Białorusi ksiądz Wiaczesław Barok. Dlaczego musiał opuścić swoją ojczyznę? Dowiecie się tego z naszego materiału.
"Każdego dnia rodzi się 1300-1400 dzieci w Polsce i każdego dnia rodzi się wcześniak". Z okazji "Światowego Dnia Wcześniaka" o wspieraniu rozwoju neonatologii w Polsce przez WOŚP rozmawialiśmy z Jurkiem Owsiakiem. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy poświęciła neonatologii osiem Finałów – 2, 7, 9, 10, 13, 20, 21, 26 z zebranych pieniędzy ufundowała już 7 755 urządzeń za prawie 195 mln złotych!
"To jest taka ściągawka, do której możemy zajrzeć w trakcie operacji". 25 października br. zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził drugą i trzecią w Polsce oraz jedną z pierwszych na świecie operację implantacji stentgraftów do tętniaków aorty brzusznej przy wykorzystaniu gogli rozszerzonej rzeczywistości. Jak wygląda taka operacja i jak bardzo gogle wspomagają pracę lekarza? O nowoczesnej technice wykorzystywanej na sali operacyjnej opowiedzieli nam dr Natalia Wrzesińska, dr n. med. Małgorzata Szostek, dr n. med. Wawrzyniec Jakuczun i lek. Sebastian Willenberg: "To faktycznie ubogaca, przyspiesza i poszerza orientację chirurga w polu operacyjnym". Szymon Brózda
Wanda Rutkiewicz: niesamowita kobieta i legenda już za życia. 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został papieżem,... a Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. Osiem lat później, jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak, zdobyła K2. Zmarła , próbując zrealizować swoje kolejne marzenie, na stokach Kanczendzongi w Himalajach.
Czego brakuje polskim kierowcom? Dlaczego wciąż tak dużo osób ginie na naszych drogach? Na co powinniśmy zwracać większą uwagę? O błędach, które popełniamy za kierownicą rozmawialiśmy z Pawłem Płuską, dziennikarzem Faktów TVN i Sylwestrem Pawłowskim, ekspertem propagującym zasady bezpieczeństwa na drodze: "Wydaje nam się, że potrafimy jeździć. (...) Dzisiaj do końca dnia w Polsce 8 osób zginie, 108 będzie rannych, w tym troje dzieci..."
Jaki związek z operacyjnym leczeniem migreny ma chirurgia plastyczna? Kto kwalifikuje się do tego typu zabiegu? O tym, nie do końca poznanym schorzeniu, opowiedzieli nam dr Michał Charytonowicz, chirurg plastyczny i dr Magdalena Podbrożna, neurolog: "Mechanizm powstawania migreny nadal nie jest dokładnie poznany. Wiadomo, że jest spowodowana oddziaływaniem licznych genów na siebie. Migrena jest chorobą przewlekłą, polega na występowaniu napadowych bólów głowy, którym towarzyszą zaburzenia wegetatywne takie jak nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, zapachy lub dźwięki. U niektórych pacjentów występują też zaburzenia neurologiczne". Dlaczego w przypadku tego rodzaju bólu środki farmakologiczne nie przynoszą ukojenia? Na czym polega operacja i dlaczego jest tak rzadko wykonywana w Polsce?
Zmieniła imię i styl życia. Dziś jest matką i żoną. Jak wygląda nowe życie popularnej "Frytki"? Co jest dla niej najważniejsze i jak odnosi się do swojej rozrywkowej przeszłości, czy czegoś żałuje? Co chciałaby przekazać za pośrednictwem swojej książki? Maja Frykowska: "Byłam mocno zgubiona. Bóg usłyszał moje wołanie".