Triduum Paschalne - najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików

Krzyż w pokoju za drzwiami
Triduum Paschalne - najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików
Źródło: Pascal Deloche/Getty Images

Triduum Paschalne (z łac. triduum – trzy dni) jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym katolików. Rozpoczyna się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy w sobotę wieczorem, rozpoczęciem liturgii Niedzieli Wielkanocnej. 

Triduum Paschalne - Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek Kościół rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. W tym dniu ma miejsce uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Podczas tego wydarzenia Jezus Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Jest więc szczególnie ważna dla osób pełniących posługę kapłańską.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Wielkanoc

Wielkanoc

Marzena Rogalska w Teatrze Kamienica
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? (napisy)
Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? (napisy)
W świecie kur wielkanocnych (napisy)
W świecie kur wielkanocnych (napisy)
Dekorujemy koszyczek wielkanocny
Dekorujemy koszyczek wielkanocny
Pyszne pasty jajeczne na Wielkanoc
Pyszne pasty jajeczne na Wielkanoc
 Upiększamy dom na święta - napisy
Upiększamy dom na święta - napisy
Upiększamy dom na święta
Upiększamy dom na święta
Wielkanocne przysmaki
Wielkanocne przysmaki
Palmy wielkanocne sięgają nieba
Palmy wielkanocne sięgają nieba
Wyjątkowy zając wielkanocny
Wyjątkowy zając wielkanocny
Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Przepisy na dania z kiełbasą
Przepisy na dania z kiełbasą

Przed mszą wieczorną, rozpoczynającą Triduum, odbywa się tzw. Msza Krzyżma, podczas której święcone są oleje potrzebne do udzielania sakramentów. Wielki Czwartek to także początek symbolicznej ciszy w kościele – wszystkie dzwonki i gongi zostają zastąpione drewnianymi kołatkami. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Kaplicy Adoracji - tzw. Ciemnicy, co symbolizuje uwięzienie Jezusa. Tabernakulum pozostaje puste, z ołtarza znika obrus, mszał, zgaszone zostają świece.

Więcej przeczytasz tutaj.

Triduum Paschalne - Wielki Piątek

Podobnie jak Wielki Czwartek, jest dniem pełnym powagi, zadumy, najgłębszej żałoby. Jest upamiętnieniem śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Nie odbywają się żadne msze święte, nie udzielane są sakramenty. W kościołach przygotowuje się symboliczne groby, które mogą odwiedzać wierni i czuwać przy nich w modlitwie, aż do Wielkiej Nocy. Po południu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Główny duchowny i asysta wchodzą w ciszy i padają na twarz przed ołtarzem, a zgromadzeni wierni klękają. W trakcie liturgii śpiewane są pieśni o krzyżu i czytane są odpowiednie fragmenty Pisma Świętego.

Najważniejszym elementem wielkopiątkowych obchodów jest adoracja, uczczenie krzyża. W ostatnich latach na ulicach wielu polskich miast odprawiane były symboliczne nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tym dniu obowiązuje ścisły post.

Triduum Paschalne - Wielka Sobota

Wielka sobota jest ostatnim dniem Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego i poprzedza święto Zmartwychwstania. W dalszym ciągu nie odprawia się mszy świętych. Wierni odwiedzają kościoły i kaplice w celu poświęcenia pokarmów i czuwania przy symbolicznym grobie Jezusa. Wartę przy nim pełnią również harcerze, ministranci, niekiedy strażacy, itd. To czas wyciszenia i oczekiwania na ponowne przyjście, czyli Zmartwychwstanie Jezusa. Ostatni dzień Triduum Paschalnego kończy się wraz z zapadnięciem zmroku. Następnie odprawiana jest Msza Wigilii Paschalnej, która należy już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej. Od tego momentu rozpoczynają się radosne obchody Zmartwychwstania Jezusa.

W tym roku, podobnie zresztą jak w poprzednim, pandemiczne obostrzenia mogą utrudnić tradycyjne obchodzenie Triduum Paschalnego. W celu uniknięcia zgromadzeń zalecane jest uczestnictwo w mszach świętych oraz liturgiach za pośrednictwem telewizji i internetu.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości