Zakazali używania TikToka. "Stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego"

Rodzina z TikToka
Źródło: Dzień Dobry TVN Online
W stanie Montana wprowadzono zakaz używania TikToka. Przewidziano kary dla dystrybutorów aplikacji, a nie dla użytkowników. Sprawa jest związana z oskarżeniami, że portal zbiera dane użytkowników na potrzeby chińskiego aparatu władzy. Rządy zabraniają swoim pracownikom korzystania z TikToka na smartfonach. Właściciel aplikacji chce zaskarżyć nowe prawo.

Stan Montana zabrania używania TikToka

W Stanach Zjednoczonych oraz w innych krajach zachodnich TikTok jest cenzurowany albo wprowadzane jest zalecenie, aby nie korzystać z tej aplikacji. Zakaz używania dostali pracownicy rządowi wielu krajów na całym świecie. Stan Montana poszedł o krok dalej i rozszerzył to rozporządzenia na wszystkich lokalnych użytkowników.

- TikTok stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ta aplikacja kradnie informacje i dane od użytkowników, a możliwość udostępniania tych danych Komunistycznej Partii Chin jest niedopuszczalna i narusza prawo do prywatności stanu Montana - przekazał w oświadczeniu Brandon Ler, członek parlamentu stanowego Montany.

Przepisy wejdą w życie w 2024 roku. - Myślę, że nasz gubernator jest trochę "głupkowaty". Jak teraz będzie to egzekwowane? Świetne pytanie. Nie wiem i myślę, że władze też nie wiedzą - powiedział Christian W. Poole, użytkownik aplikacji.

Władze podkreślają jednak, że egzekwować ten zakaz będą od samego TikToka oraz sklepów, z których można pobrać aplikację. - Grzywna 10 tysięcy dolarów za każdego użytkownika, który wejdzie na TikToka albo ściągnie go ze sklepu, to sporo, kiedy zsumuje się wszystkich użytkowników - tłumaczyła Jenna Leventoff, prawniczka.

Czy jest możliwa delegalizacja TikToka?

W stanie Montana aplikacji używa 6 tysięcy firm oraz 200 tysięcy użytkowników. - To prawo próbuje wymusić na firmach Apple i Google, które mają sklepy z aplikacjami i na firmie TikTok wyłączenie dostępu dla ludzi, którzy łączą się ze stanu Montana. Te firmy nie wiedzą, gdzie tak naprawdę jest użytkownik, widzą jedynie jego numer IP - wyjaśnił profesor David Choffnes, wykładowca cyberbezpieczeństwa na Northeastern University.

Adres IP, czyli unikalny identyfikator urządzenia, które ma połączenie z Internetem, da się łatwo zmienić. Bytedance, chińska firma, która jest właścicielem TikToka, chce zaskarżyć wprowadzone przepisy. Ta decyzja ma naruszać prawa użytkowników wynikające z pierwszej poprawki do konstytucji.

Więcej na ten temat przeczytasz w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Jakub Loska, Daria Pacańska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: SOPA Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości