Technologia

Ekspert padł ofiarą oszustwa. "Nie byłem świadomy, że istnieje recykling numerów"

Technologia

Aktualizacja:

Ekspert ds. technologii dr Maciej Kawecki zmienił numer telefonu. Nie zastrzegł przy tym, by operator przez określony czas nie mógł go nikomu przekazać. Jaki był tego skutek? W Dzień Dobry TVN opowiedział swoją historię, by przestrzec naszych widzów.

Zmiany numeru telefonu Macieja Kaweckiego

Maciej Kawecki zdecydował się zmienić numer telefonu.

- Nie byłem świadomy tego, że istnieje coś takiego jak recykling numerów, czyli w momencie, kiedy go zdajemy, wpada do puli telefonów, które przyznawane są komuś innemu. W związku z tym ktoś taki numer telefonu dostał, a ponieważ przez jakiś czas do Maćka Kaweckiego jednak dzwonili na ten numer, sprawdzili mnie na Facebooku i postanowili na tym zarobić. W pewnym momencie zadzwonił Uniwersytet Jagielloński zapraszając mnie na wykład. Ktoś zgodził się go poprowadzić, przyszedł na tę aulę. Uczestnicy wykładu rozpoznali, że to nie ja. Osoba ta wybiegła, uwiecznił to monitoring wizyjny. UJ zawiadomił prokuraturę, ja zawiadomiłem prokuraturę, toczy się postępowanie - tłumaczył ekspert ds. technologii.

Jak bezpiecznie zmienić numer telefonu?

Maciej Kawecki po sytuacji, która mu się przytrafiła, ostrzegł widzów, by byli ostrożni przy zmianie numeru. Przy okazji poradził, jak zrobić to w bezpieczny sposób.

- Po pierwsze należy go zastrzec, to się nazywa "parkowanie numeru telefonu". Przy zmianie numeru telefonu powinniśmy zapłacić te kilkadziesiąt złotych, żeby zaparkować na rok, dwa, trzy lata. (...) Po pewnym czasie można znów przedłużyć ten okres. Możemy też pozostawić sobie ten numer telefonu, ale wtedy musi należeć do jakiegoś operatora telekomunikacyjnego. W związku z tym musimy na niego co miesiąc płacić - wyjaśnił gość Dzień Dobry TVN.

Trzeba też pamiętać, by przy zmianie numeru telefonu szybko wprowadzić też nowy do bankowości internetowej i mediów społecznościowych, z których korzystamy czy poczty elektronicznej, jeśli oczywiście wcześniej go podaliśmy.

Czym jeszcze grozi recykling numeru telefonu? Posłuchaj całej rozmowy z ekspertem ds. technologii.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości