Materiał promocyjny

Cyberzagrożenia w internecie. Na co zwracać uwagę i jak się przed nimi bronić?

20230602-DDTVN-52
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co nasze dzieci robią w internecie?
Co nasze dzieci robią w internecie?
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci

Cyberbezpieczeństwo to bardzo ważne, choć przez wielu z nas zaniedbane zagadnienie. Bez wątpienia grupą, która najbardziej narażona jest na zagrożenie są dzieci i młodzież. Mimo że internetu nie należy demonizować, warto zwrócić uwagę na to, co i jak nasze pociechy robią w sieci. Jak je chronić przed cyberprzestępcami? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, partner EY, Piotr Ciepiela.

Co nasze dzieci robią w sieci?

Jak wynika z badań zleconych przez EY Polska, osoby w wieku 10-17 lat spędzają w sieci coraz więcej czasu. Okazuje się, że w tygodniu aż 34% nastolatków surfuje w internecie min. 4 godziny. W weekendy odsetek ten wzrasta do 60 procent, a dodatkowo prawie 20% badanych spędza online ponad 8 godzin.

Czas spędzony w sieci
Czas spędzony w sieci
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ekspert EY Piotr Ciepiela opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN, jakie niebezpieczeństwa w Internecie najczęściej czyhają na młodych ludzi. - Dwie podstawowe rzeczy to jest oczywiście scam, czyli oszustwa internetowe, a druga rzecz to phishing, czyli wysyłanie nieautoryzowanych linków, gdzie jak klikniemy, no to często ktoś przejmuje nasze hasła - tłumaczył.

Niebezpieczeństwa w sieci
Niebezpieczeństwa w sieci
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wyniki badań EY wykazały, że 60% ankietowanych nie ma zainstalowanego oprogramowania do kontroli rodzicielskiej, a 14% nie było nawet w stanie stwierdzić, czy je posiada.

Niebezpieczeństwo w sieci - jak się chronić?

Obrona przed cyberzagrożeniami wymaga zrozumienia, na czym one polegają, dlatego należy edukować się w kwestii niebezpieczeństw. Dzięki temu możemy sobie z nimi radzić i się przed nimi zabezpieczyć. W przypadku nieletnich, o tę kwestię powinni zadbać w szczególności ich rodzice lub opiekunowie. Jak chronić się przed oszustami? - Bardzo ważna jest zasada ograniczonego zaufania. Mamy ją w świecie rzeczywistym, [...] w świecie wirtualnym nie do końca ją przekładamy - powiedział ekspert EY.

Piotr Ciepiela zaznaczył, że bardzo ważny jest dialog z pociechą. - Jak zaczniemy pytać o to "z kim grasz", "co robisz", "jakie masz aplikacje", to już jest bardzo dużo, ale takich rodziców jest bardzo mało, [...] 3/4 w ogóle nie ma pojęcia, co ich dziecko robi w internecie - dodał. Badania pokazują, że nastolatkowie wolą dzielić się z rodzicami pozytywnymi treściami – głównie tym, co ich śmieszy (60 proc.). Tylko co piąta osoba zwierza się, gdy ktoś obraża ją w sieci, a 40 proc. szuka wsparcia rodziców, gdy coś ich w internecie zaniepokoi lub przestraszy. - Trzeba wiedzieć, że w internecie nic nie ginie i po drugiej stronie jest wiele osób chcących to wykorzystać - podsumował ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo w sieci - czat z ekspertem

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości