Podróż poślubna zakończona zatrzymaniem przez CBA. Sprawa dotyczy udziału w zbrodni VAT-owskiej

Jak zorganizować ślub last minute?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowożeńcy wracali z podróży poślubnej i na lotnisku Chopina zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Krajowej Administracji Skarbowej. Sprawa dotyczy zbrodni VAT-owskiej. Dziesięć innych osób zostało zatrzymanych przez służby w Wielkopolsce.

Służby przejęły prezenty ślubne

Funkcjonariusze krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego wraz z Mazowieckim Urzędem Celno -Skarbowym zatrzymali we wtorek osoby, którym zarzuca się udział w zbrodni VAT-owskiej. Jedna z osób, w momencie ujęcia wracała z podróży poślubnej. Służby przejęły ich prezenty o wartości 24 tys. zł. Inny z zatrzymanych musiał oddać cztery markowe zegarki. Za popełnione czyny grozi im od 5 do nawet 25 lat pozbawienia wolności.

- Funkcjonariusze KAS i CBA przeszukali kilkadziesiąt miejsc związanych z procederem wystawiania i wprowadzania do obrotu faktur VAT, które nie dokumentowały rzeczywistego przebiegu transakcji. Zabezpieczyli również dokumentację księgową - powiedział rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej mł. asp. Justyna Pasieczyńska. Działania te są nowym wątkiem w sprawie prowadzonej od stycznia 2023 roku.

Grupa zatrzymanych wystawiała "puste" faktury

Grupa działająca od 2017 do 2022 roku powołała sieć firm, które wystawiały "puste" faktury VAT. W dokumentacji nie było prawdziwych zdarzeń gospodarczych, wszystko odbywało się tylko w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT i obniżania należności publicznoprawnych.

Jak poinformował zespół prasowy CBA, faktury dotyczyły takich branż jak: obrót stalą, materiałami budowlanymi i innymi towarami oraz na usługi, które nigdy nie zostały zrealizowane. Łączna wartość to 121 milionów złotych, pieniądze znajdowały się na różnych rachunkach bankowych, co pozwalało maskować ich pochodzenie.

- Wobec podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze – dozory policji, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju i kontaktowania się z określonymi osobami - wyjaśniła rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Zarzuty postawiono 24 osobom, 4 zostały aresztowane, a inni dostali poręczenia majątkowe na łączną kwotę 810 tysięcy złotych, na rachunkach bankowych zablokowano 365 tysięcy złotych. Wartość zabezpieczonego mienia opiewa na kwotę ok. 11,5 miliona zł. Wszystko zostało przekazane na poczet przyszłych kar i grzywien. Łączna kwota, której został pozbawiony Skarb Państwa to ok. 57mln zł.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: pop, Daria Pacańska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Izabela Habur/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości