Wesele jest niewątpliwie imprezą bardzo kosztowną, której organizacja może przerosnąć możliwości finansowe wielu par. Jeszcze do niedawna przyjęcia te w znacznej mierze opłacali rodzice nowożeńców, ponieważ wiek osób biorących ślub był niższy niż obecnie. Jak ta kwestia przedstawia się teraz?
Opłata za wesele. Kto partycypuje w kosztach zorganizowania przyjęcia?
Dzień Dobry TVN - Co było w programie w poniedziałek, 29 maja 2023 r.?
Dzień Dobry TVN - Co było w programie w poniedziałek, 29 maja 2023 r.?
- Gdyby nie pomoc rodziców, nigdy nie wzięlibyśmy ślubu - mówi w rozmowie z dziendobry.tvn.pl 27-letnia Karolina. Słowo "nigdy" jest w tym przypadku wyolbrzymieniem, ale miało podkreślić dużą odległość czasową pomiędzy marzeniami o organizacji wesela a realizacją celu. - Niestety, nie wyobrażam sobie, by z naszych małych pensji i przy obecnie szalejącej drożyźnie mieć tak duże oszczędności. Rodzice odkładali pieniądze od wielu lat, dlatego skorzystaliśmy z ich hojności - tłumaczy świeżo upieczona żona.
W przypadku Pauliny, która przysięgała ukochanemu miłość i wierność 6 wiosen temu, interwencja rodziców także okazała się zbawiennym rozwiązaniem wszelkich problemów z ograniczeniami finansowymi.
- Braliśmy ślub w wieku 25 i 26 lat. Nie mieliśmy odłożonych pieniędzy, dlatego postanowiliśmy zorganizować wyłącznie ceremonię bez przyjęcia. Powód? Bardzo zależało nam na tym, by już być małżeństwem. Gdy nasi rodzice usłyszeli o tym pomyśle, od razu zaoponowali i zaproponowali pokrycie kosztów imprezy. Trudno nam przyszło się na to zgodzić, bo duma nie pozwalała, ale ostatecznie zapłaciłam tylko za sukienkę. Organizacja wesela była naszym prezentem ślubnym od rodziców. W zamian za to zabraliśmy ich za pieniądze z kopert w egzotyczną podróż i obiecaliśmy sobie, że nie weźmiemy od nich ani grosza przy budowie domu - wspomina 31-latka.
Zupełnie odmienne zdanie na temat możliwości skorzystania z ewentualnej pomocy finansowej rodziców ma 29-letnia Marta. - Nie wezmę ślubu, dopóki nie będzie mnie na to stać. Nie wyobrażam sobie, by brać pieniądze na organizację wesela od rodziców. To nasza impreza, nasze święto. Rodzice są gośćmi. Nie rozumiem, dlaczego mieliby fundować uroczystość dorosłym ludziom. Nie mam kasy, to nie robię wesela lub ewentualnie organizuję skromne przyjęcie - zaznacza nasza rozmówczyni.
A jak kwestia partycypowania w kosztach wesela przedstawia się w szerszej, ogólnopolskiej skali? Spójrzmy na to okiem specjalisty.
- Dawniej kwestia finansowania ślubu była bardzo klarowna. Według tradycji to rodzice pary młodej organizowali i finansowali wesele, dzieląc się kosztami między sobą. W dzisiejszych czasach coraz częściej następuje podział kosztów między parą młodą a rodzicami - wyjaśnia wedding plannerka Małgorzata Ceniak-Chuchro.
Organizatorka imprez w rozmowie z dziendobrytvn.pl zaznacza, że coraz więcej wesel finansowanych jest obecnie wyłącznie z kieszeni nowożeńców, a rodzice zapraszani są jako goście. Jaki może być tego powód?
- Młoda para chce sama decydować, jak miałby wyglądać ich ślub i wesele oraz kogo na nie zaprosić. Ważne jest też to, że zmienia się również wiek osób, które organizują swoje wesela. Wcześniej ślub brały osoby bardzo młode - w ciągu kilku lat po osiągnięciu pełnoletności. Dziś wiek narzeczonych sięga powyżej 25. roku życia, stąd też niektórzy z nich mogą sobie pozwolić na odłożenie pewnej kwoty na organizację wesela - uświadamia ekspertka.
Dzielenie kosztów wesela pomiędzy parą młodą a rodzicami - jak uniknąć kłótni?
W organizacji przyjęcia weselnego, którego koszty ponoszą również bliscy nowożeńców, problematyczną kwestią może być rozporządzanie wydatkami i ustalenie, kto jest za nie odpowiedzialny. Warto więc pamiętać, by sprawy finansowe nie przysłoniły całego piękna ślubu i dążyć do porozumienia.
- Jeśli chcielibyśmy prosić rodziców o pomoc, to należy znać ich zdanie oraz realne koszty, jakie mogą z nami dzielić, aby móc przygotować odpowiednio budżet ślubny i rozdzielić kto, i za co płaci - podkreśla Małgorzata Ceniak-Chuchro.
Wedding plannerka dodaje, że "rodzice nadal bardzo chętnie partycypują w kosztach organizacji wesela, natomiast w tych czasach ostatnie zdanie należy do młodej pary".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Które atrakcje na wieczorze panieńskim są już passé? "Lubimy bardziej z klasą świętować"
- Zaskakująca decyzja państwa młodych zdziwiła nawet obsługę. "To będzie szybciutkie wesele, pójdą do domu"
- W co ubrać się na ślub i wesele? Te porady panowie powinni wziąć do serca
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Jamie Grill/Getty Images