Styl życia

Spektakl "Savannah Bay" w Teatrze Polskim. "Usiłujemy coś opowiedzieć o świecie"

Styl życia

Aktualizacja:

W Teatrze Polskim możemy już oglądać sztukę autorstwa Marguerite Duras "Savannah Bay". Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktorkę Ewę Domańską, która wciela się w główną rolę, reżysera Józefa Opalskiego oraz dyrektora Teatru Polskiego Andrzeja Seweryna, by uchyli rąbka tajemnicy. Czego możemy się spodziewać po spektaklu?

Życie kulturalne odżyło. Teatry znów mogą gościć publiczność po przerwie spowodowanej pandemią i związaną z nią obostrzeniami. Przed nami wiele premier i interesujących spektakli. Jednym z nich jest sztuka autorstwa Marguerite Duras "Savannah Bay" wystawiana na deskach Teatru Polskiego.

O czym jest "Savannah Bay"?

- Sztuka "Savannah Bay" mówiąc, najbardziej skrótowo traktuje o teatrze i o życiu albo o życiu i o teatrze - wyjaśnia reżyser, Józef Opalski. - To jest historia aktorki, do której przychodzi młoda dziewczyna. Ona nie bardzo wie, kto to jest, czy to jest wnuczka, terapeutka. I to jest spotkanie dwóch kobiet, które mówią o teatrze i o tym, co się stało w ich życiu. Nasza trójka nazywa to sztuką awangardową, ponieważ nie walczymy z niczym, nie protestujemy. Usiłujemy coś opowiedzieć o świecie - tłumaczył Józef Opalski, reżyser "Savannah Bay".

- Myślę, że to przedstawienie, ten tekst jest również o budowaniu człowieka. A budowanie człowieka to pamięć, a pamięć jest czymś niezwykle złożonym – dopowiedział Andrzej Seweryn.

Marguerite Duras - francuska pisarka, scenarzystka i reżyserka

Marguerite Duras (zm. w 1996 r.) autorka "Savannah Bay" w Polsce znana jest raczej, jako scenarzystka. Natomiast Francuzka ma na swoim koncie blisko 40 powieści i kilka sztuk teatralnych. - Marguerite Duras jest jedną z najważniejszych pisarek europejskich. W Polsce jest właściwie nieznana. Kojarzona jako scenarzystka "Hiroszima, moja miłość", a była wielką pisarką i to nas strasznie wzrusza. Kilka lat temu jedna z planetoid została nazwana jej imieniem i nazwiskiem – tłumaczył reżyser.

Główną rolę Madeleine w "Savannah Bay" na zmianę grają Ewa Domańska i Anna Polony. - To jest przedstawienie, które zostało zrealizowane w taki sposób, że my niczego nie dzielimy. My tworzymy dwie osobne wartości . Myślę, że pani Anna Polony nie może się sobą podzielić, bo ona jest wyjątkowa, osobna, oddzielna – wyjaśniła Ewa Domańska.

Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Anita Werner wraca do swoich początków w TVN24. "Pamiętam żarty niedowiarków, że będzie nas oglądać siedem osób"

Uczniowie szkoły podstawowej napisali podręcznik do fizyki. "Myślałam, że to będzie najtrudniejszy przedmiot"

"Siła jest kobietą". Od 11 lat odczarowuje hospicjum: "To nie umieralnia!"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości