Styl życia

Bracia Sadownicy zaprzyjaźnili się z pszczołami. "Bez nich nie ma owoców naszej pracy"

Styl życia

Kamera Dzień Dobry Wakacje zawitała na Kujawy, a dokładniej do sadu Braci Sadowników, gdzie trwają przygotowania do jesiennych zbiorów. Uprawa w Śmiłowicach jest określana jako przyjazna pszczołom. Co oznacza to w praktyce? Wyjaśnił to Adam Jędrzejewski oraz Maja Popielarska.

Jabłka Braci Sadowników

Bracia Sadownicy są przekonani, że z jabłek można zrobić wszystko. Z owoców z ich sadu powstają przekąski, soki i napoje. Oprócz przetwórstwa ogromne znaczenie ma dla nich zrównoważona uprawa. Istotne jest również, aby była ona przyjazna pszczołom, ponieważ bez ich pracy można zapomnieć o udanych zbiorach.

- Pogoda, gleba, ptaki, pszczoły i inne owady są naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami, więc staramy się im nie przeszkadzać, tylko żyć w zgodzie i czekać na rezultat ich pracy - wyjaśnił Adam Jędrzejewski, jeden z Braci Sadowników. - Ponieważ znamy się na jabłkach, a na kwiatach trochę mniej, więc postanowiliśmy zaprosić do współpracy Maję i razem z nią zasiać łąkę kwietną. Właśnie w celu pomocy pszczołom i pokazania jak ważny jest to problem, ponieważ doskonale wiemy, że bez pszczół nie ma owoców naszej pracy - dodał.

Maja Popielarska, ekspertka w dziedzinie ogrodnictwa i miłośniczka natury nie mogła przejść obojętnie obok takiego zaproszenia.

- Bardzo się cieszę, że mogłam się włączyć w taką akcję - powiedziała Maja. - Sad jest monokulturą, więc wszystko, co wzbogaca jego wartość, czyli dodatkowe rośliny, w tym rośliny łąkowe, które wysialiśmy. Te tysiące, a właściwie miliony roślin, dają pokarm i powodują, że plony są większe a sady zdrowsze - podkreśliła.

Jak pomagać pszczołom

Aby pomóc tym życiodajnym owadom, nie trzeba posiadać olbrzymiej połaci ziemi. Wystarczy balkon i doniczka z odpowiednio dobranymi kwiatami. Jak zaznacza Maja Popielarska, świetnie sprawdzają tzw. kwietne łąki, które można wysiewać w ogrodach oraz skrzynkach na tarasach.

- Nie mając kuchni, nie mając spiżarki, lodówki i zawartości, ani nie mając wygodnego łóżka i dachu nad głową, człowiek by się zgubił, czyli nie ma mieszkania i nie ma jedzenia - wyliczała Maja Popielarska. - Tak samo jest z owadami i pszczołowatymi, które są naszymi sprzymierzeńcami. Trzeba im stworzyć takie warunki, w których będą czuć się dobrze, gdzie będą miały pokarm i schronienie. Niezależnie, czy dysponujemy ogromną przestrzenią, czy małym balkonem, możemy im pomóc, nie sprzątając za bardzo ogrodu, a na balkonie stawiając kilka doniczek - radziła ekspertka.

Warto również pamiętać o wodzie dla owadów, wystawiając przygotowane dla nich poidełko.

Przy wyborze roślin, należy zwrócić uwagę na te, które naturalne występują w naszym otoczeniu. Warto również zainteresować się tymi, które mają nieskomplikowany kwiatostan - w myśl zasady: im prostszy, tym lepszy.

- Nie zawsze te, które nam się podobają, są dla nich - zaznacza Maja Popielarska. - Na przykład zioła, które tak kochamy, korzystajmy z nich, ale dajmy im zakwitnąć. Warto skupiać się na tych rodzimych, bo one dostarczają najwięcej pokarmów. Nagietki, nasturcje będą świetne. Trzeba dbać o to, żeby od wiosny do jesieni coś kwitło - podsumowała.

Zobacz także:

Agnieszka i Wojtek ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" zdradzili płeć dziecka

Krav maga, czyli najbardziej kompletny system samoobrony. "To proste ruchy, które mogą wyrządzić wiele szkody"

Łagodna cesarka coraz bardziej popularna. Jakie są zalety tego zabiegu?

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Diana Kautz

Pozostałe wiadomości