Styl życia

Przenieś się do lasu Sherwood jeszcze tej jesieni. „Robin Hood i Szmaragdowy Król” w Storytel

Styl życia

Autor:
Adrianna
Kowalczyk
StorytelRobin Hood i Szmaragdowy Król

Robin Hood to kultowa postać, a opowieść o jego losach jest powszechnie znana i cieszy się ugruntowaną pozycją w popkulturze. To średniowieczna legenda angielska, która doczekała się wielu różnych wersji i artystycznych interpretacji. Dotychczas powstały liczne książki, sztuki teatralne czy adaptacje filmowe. Tej jesieni będzie można przenieść się do legendarnego Sherwood dzięki wyjątkowemu słuchowisku „Robin Hood i Szmaragdowy Król”. Tym razem legendę ożywia Storytel.

Nowe oblicze legendy Robin Hooda

Słuchowisko „Robin Hood i Szmaragdowy Król” to zupełnie nowy sposób przedstawienia dobrze znanej historii. Dochodzi tutaj do zderzenia dwóch, baśniowych światów. Pomysłodawcą połączenia dwóch największych angielskich opowieści: mitu arturiańskiego i opowieści o Robin Hoodzie jest Jakub Ćwiek. To autor m.in. bestsellerowego cyklu „Kłamca” oraz głośnych kryminałów „Topiel” i „Drelich”. W tej wyjątkowo zaaranżowanej opowieści naprzeciw siebie stają dwie legendy – tytułowy Książę Złodziei oraz mityczny Król Artur. Nowe słuchowisko wyreżyserowane zostało przez Marcina Kardacha.

Tym razem Robin Hood będzie musiał połączyć siły ze swoim dotychczasowym, największym wrogiem, Szeryfem z Nottingham. Wszystko po to, by razem rozpoznać zamiary tajemniczego przybysza, jakim jest tytułowy Szmaragdowy Król i jego towarzyszy, osławionych Rycerzy Okrągłego Stołu. W kipiącej przygodą fabule nie zabraknie również humoru.

Legendarny Robin Hood, jego towarzysze i wrogowie przemówią dobrze znanymi głosami. W słuchowisku usłyszymy między innymi Tomasza Kota, Nataszę Urbańską i Roberta Więckiewicza. Narratorem i przewodnikiem tej niezwykłej opowieści jest Andrzej Seweryn. Swoim głosem potrafi świetnie wprowadzić słuchaczy w odpowiedni nastrój, od przyjemnej opowieści snutej przy ognisku, po typowy dla niebezpiecznych pojedynków dynamizm.

Każdy słuchacz i słuchaczka będzie miała/a szansę odnieść wrażenie uczestnictwa w przedstawionych wydarzeniach. Opowieści towarzyszą realistyczne dźwięki lasu Sherwood i odpowiednio klimatyczna muzyka. Dźwięki majestatycznej, tajemniczej przyrody przeplatają się z odgłosami leśnych bóstw, tętentem kopyt galopujących koni czy świstem wystrzelonych strzał. Nie brakuje niekiedy przerażających okrzyków czy kojącego szumu lasu.

A jak o słuchowisku „Robin Hood i Szmaragdowy Król” mówią osoby, które brały udział przy jego stworzeniu?

Autor scenariusza opowieści, Jakub Ćwiek wyjaśnił, dlaczego zdecydował się, aby poprowadzić ją w nieco odmienny sposób:

Za pomysłem na „Robin Hooda i Szmaragdowego Króla” stała chęć zderzenia ze sobą dwóch największych angielskich opowieści: mitu arturiańskiego i opowieści o Robin. Ten pierwszy, w zasadzie mit założycielski Anglii, obiecywał idealny, sprawiedliwy świat rządzony przez sprawiedliwego Króla i jego szlachetną radę. Ten drugi to poniekąd wynik rozczarowania tamtą opowieścią i wykreowanymi przez nią bohaterami, ale podszyty nadzieją, że jeszcze może być przepięknie.

Podkreślił również, że jednym z fundamentów nowej interpretacji tej opowieści jest relacja pomiędzy Robinem, w którego wcielił się Tomasz Kot, a Szeryfem z Nottingham, którego zagrał Robert Więckiewicz. Poza tym Jakub Ćwiek przyznał również, że nie przepada za tymi wersjami owej historii, w której z Szeryfa robi się nie tylko czarny charakter, ale wręcz głupka. Preferuje jego wizerunek, w którym punktuje naiwność i emocjonalność Robina, a sam potyka się o własną arogancję i bezwzględność.

W postać Lady Marion, ukochanej Robina, wcieliła się Natasza Urbańska. Aktorka podkreśliła, jak ważna jest jej bohaterka w tej opowieści:

Wbrew pozorom nie stoi ona za swoim partnerem, a wspólnie, ramię w ramię stawiają czoła niebezpieczeństwom. Marion jest jedną z silniejszych postaci kobiecych w literaturze, cieszę się więc, że mogłam choć na chwilę „wejść w skórę” tej niezwykle charyzmatycznej bohaterki.

W pozostałych rolach usłyszeć można również Zbigniewa Zamachowskiego (Braciszek Tuck), Mirosława Zbrojewicza (Mały John), Mariusza Drężka (Król Artur), Anna Cieślak (Ginewra) i Miłogosta Reczka (bóg Hern). Oprawą muzyczną słuchowiska zajął się między innymi znany z dynamicznej muzyki zespół Łąki Łan.

Więcej szczegółowych informacji i fragment słuchowiska "Robin Hood i Szmaragdowy Król” można znaleźć na stronie Storytel.

Fenomen słuchowisk i audiobooków

W ostatnim czasie słuchowiska i audiobooki przeżywają istny renesans i rozkwit jednocześnie. Podobnie jak inne formy artystycznego docierania do obiorców, mogą być stworzone na wiele sposobów. W audiobooku historię opowiada jedna osoba, w słuchowisku natomiast mamy zaangażowaną pełną obsadę, z podziałem na role oraz narratora, który pełni rolę przewodnika w opowieści. Dodatkowo bogate udźwiękowienie wizualizuje konkretne sceny i sytuacje w naszej wyobraźni.

Słuchowiska są coraz bardziej cenione za ich, w pewnym sensie, wygodę. Nie trzeba specjalnych warunków, aby móc przenieść się do zupełnie innego świata. Można ćwiczyć, biec, prowadzić samochód czy też leżeć z zamkniętymi oczami. Okazji do słuchania jest wiele. Również wybór tematów i gatunków nieustannie się zwiększa. W platformie Storytel każdego dnia pojawiają się nowe treści, a abonament gwarantuje nieograniczony dostęp do całej biblioteki.

Autor:Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Storytel

Pozostałe wiadomości